Konfiguracija do 3500 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dek, Nov 21, 2021.

  1. dek

    dek Novi član

    Pozdrav,

    Pošro već godinama ne pratim stanje na tržištu, možete li mi predložiti neku gaming konfiguraciju do 3500 KM.
    Uključujući i monitor. Miš, tastatura i zvučnici ne trebaju. Ono, da budem miran nekoliko godina ako je moguće sa ovim cjenovnim razredom.

    Pošto dosta igram npr. Paradox strategije, Football manager (a kod njih nijedan procesor nije prejak, slično i sa RAM-om) pretpostavljam da bi prioritet trebao biti CPU sa što jačim clock speed kao i što brži RAM.

    Naravno, i grafička je bitna, ponekad se odigra i kakav dobar RPG.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ryzen 7 5800x, x570 maticna, RTX 3060, 32GB 3200MHz ram, 144hz monitor. To je odprilike sta trebas gledati, sad vidi gdje sta mozes naci.

    Danas je jako tesko orjentisati se po olx-u jer pola stvari koje su objavljene nema na stanju.
     
    Last edited: Nov 22, 2021
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    3600 MHz bi bio sweet spot, a u nabavci nije previše skuplji. Možda gledati i neku B550 i 5600x kombinaciju, a razliku prebacit na bolju grafičku.
     
  4. dek

    dek Novi član

    3600 mhz RAM?
     
  5. dek

    dek Novi član

    Hvala.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    dodaj jos milju i po i da imas stroj na kvadrat :D
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To mi je prvo palo na pamet kad sam vidio topic.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Kakav crni 3800x pored 5xxx serije...
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    dodushe bez monitora :) Al et ponudi tipa 4900 vidi ocel dati :D
    stvarno stroj
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislio sam na R7 5800x, halali.
     
  11. dek

    dek Novi član

    Gdje vi gledate cijene za ovo? U kojoj god radnji pogledam, maltene sam procesor i graficka izađu preko 3k.
    Preko olx ne bih uzimao.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: Nov 22, 2021
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Moja neka preliminarna kalkulacija da možeš ugrabit B550 midrange ploču, 5600X i 16GB (idealno 3600MHz), bronze ~600W napajanje, 500GB NVME, budžetno kućište, sa nekom 3060 Ti LHR... ali tu je catch, idem sa cijenom koju sam nedavno dobio od jednog dobavljača, i cijena je bila fantazija, ostatak kalkulacije je sa ue.ba. E sad, pošto je ponuda grafičkih katastrofa, uzimaj šta god nađeš... trenutno nemaju nešto dobar izbor ploča i RAM-a, ali može se sa sličnim cijenama od drugih maloprodaja sredit (neko ko radi s Comtradeom bi imao puno veći izbor).

    Monitor bi bio 24" ASUS VG248QE 144Hz, cooler Hyper 212 EVO V2.

    Nipošto ne uzimaj Biostar RX 6600 XT ako ti to budu trpali...

    Prilike za uštedu su da ideš sa 3700x, ostalo ne znam gdje bih radio downgrade, možda neka B550 ulazna gaming varijanta tipa Biostar B550 GTQ... za sve ove procesore ne trebaš nabrijan VRM, pa može. Možeš eliminisat hladnjak.
     
    Last edited: Nov 22, 2021
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pitanje je ovdje treba li mu 3060 za ovo sto on igra. Da izvali preko 50% cijene samo za graficku koju nece koristit.
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pa nažalost sa bilo kojom grafikom trenutno je oko 50% cijene :D
    RX 6600 je jedina opcija onda. Bukvalno. Treba se borit svim sredstvima da se izbjegnu njihovu driveri :D
     
  16. dek

    dek Novi član

    Možda glupo pitanje ali kako bi moj trenutni DELL U2412M monitor išao uz ovu konfiguraciju?
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    To je super monitor, U serija, 1200px po visini... Uzmes jos jedan takav na olx polovan za 150-200KM i rahat si.
     
    Sena likes this.
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Evo, u ProCompu ima na Crnome Petku neka akcija za Manli RTX3060 LHR 12GB, treba ih pitat za konačnu prodajnu cijenu, jutros mail stigao ali vidim da nema na portalu.
     
    Last edited: Nov 23, 2021
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Ili ako nađe Biostar 6600XT po dobroj cijeni, neka računa da zamijeni cooler. PCB je isti kao kod PowerColor modela.

    Minuta 8:24 i 9:10 (gdje je zamijenio cooler). Biostar je štedio na cooleru i zato je loša.

     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ne bih se time zabavljao, a osim toga naći cooler da ti je odmah dostupan je malo teško. Ima Gigabyte Eagle po boljoj nabavnoj od te Biostar uostalom.