Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa mozda nije mogao napredovati...dosadi i 'ladovina nakon odredjenog perioda.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa naravno, nedo Bog nikome toga, mozda na zalasku karijere :D
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zadnjih cca 4 godine do penzije u tako neku ladovinu, da se čovjek privikne :)

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Buraz, ja sam na ritu radio isto kao i ovdje.
     
    Last edited: Nov 29, 2022
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Radio sam najozbiljnije projekte
     
    Last edited: Nov 29, 2022
    Ronaldo_9 likes this.
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druze ladovina je samo na nekom budžetskom mjestu koje opet politika određuje. Problem je što naš socijalistički sistem u kome se "tjera konj koji vuče", u kome se ne vrednuje posao, izvrsnost, iskustvo upravo otjera izvrsne ljude iz ove države, ovdje ostaje šljam i bezmudi koji ne smiju napraviti korak dalje.
     
    Eldorado, zippoo and Qler like this.
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moj brat radi u drzavnoj firmi (federalna) i bas nista ne rade. On je tu jer je pregorio kod privatnika gdje je vjecito bio najobrazovaniji a radio najgore poslove, ima radnog staza u praksi vise od mene, ali na papiru duplo manje. I kontao je da je u tim drzavnim kao bolje. Evo sad gleda kako da ide od tamo :) niko nista ne radi, svi se bave drugima, ljudiski odnosi kaastrofa... a kaze iz IT-a svi otisli i ovi sto su ti od titinog vakta ne mogu da shvate da neko zeli da ide iz drzavne, kaze nikako im nije jasno kako neko moze i pomisliti kod privatnika :D jednostavno im ne ide u glavu...
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ti uhljebi su najgori ljudski sljam...fukara teska
    Znam ih nekoliko.
    Iskreno razmisljao sam par puta tako da kupim posao,upravo iz razloga sto su mi se privatnici zgadili i nemas gdje raditi da se postuju bar minimalni uslovi i to se wve mremenom zgadi a i kod privatnika,najbolje prolaze lizaci gujice i ulizice,koje su isto ljudski sljam a par ljudi vuce posao a oni su u ocima privatnika najgori,guli te dok ne napustis,nikakvih benefita nemas,ma koliko radio i zaradio mu.Svi do jednog slazu i ono najosnovnije sto se dogovori na razgovoru.
    Ali opet ne vidim ni sebe da na posao dolazim samo reda radi,da pijem kafu i da tracam sa kolegama na poslu.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    nek ti je sretno :)

    https://ba.voanews.com/a/grad-velicine-banjaluke-napustio-bih-u-2021-/6374120.html
    i na to još dodamo da godišnje do 25000 idemo u minus jer smo stara nacija i nema djece
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U BiH samo ekstremi. Kod privatnika previse posla, kod budzetlija premalo. Para ima kod privatnika al samo ako "polomis ledja", ili kod budzetlija na nekom polozaju.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Mislis ako mu vodis firmu za 1500 KM ,to je dobra para
    Imaju para,ne znaju sta ce sa njima...jer daju minimalne plate,prodaju robu ili usluge na crno,zavrcu poslovne partnere i dobavljace...pa samo na ovaj nacin za godinu postanes milioner i onda se osile.
    Rijetkost su privrednici od struke koji postuju radnike i cijene rad.
    I sada,kada bukvalno svi kukaju da nemaju radnika,uslovi su isti,3ventualno povecanje plate za 100-200 KM i to je taj maksimum.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod sestre trebala bit povisica za 100KM, al neka, 50 sad i 50 za 6 mjeseci.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    To je to ..kasnije ce reci da je dva puta povecao platu u jednoj godini.
    Koliko su cijene otisle u nebesa,svaka plata treba biti veca minimalno 300 KM,da kupis istu kolicimu robe i usluga prije korone.
    Mi ovdje od ovih plata mozemo samo zivotariti da se ne umre od gladi,sve ostalo ti je luksuz ...imati odrzavano auto,imati centralno grijanje,otici na ljetovanje 5-7 dana...dakle one nulte i najosnovnije stvari ti ovdje ne mozes imati od svog rada i plate.
    To je najzalosnije od svega.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 6, 2022
    Reventon likes this.
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I opet ce imati manju kupovnu moc nego prije godinu dana sa manjom platom.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Moja zena sad promijenila posao, nakon skoro 9 godina u jednoj firmi i u tih 9 godina jednom 200KM povisice (a imaju milione). U martu imala razgovor sa direktorom i on joj rekao da ne vidi prostor da joj jos poveca platu u dogledno vrijeme, pocela je traziti intenzivno novi posao. Kada je javila da daje otkaz, nije im bilo pravo, kao mogla si nam reci da si nezadovoljna, mogli smo nesto uraditi, neku povisicu. Na exit intervju-u im je rekla, da nije vidjela napredak, da je taj razgovor demoralisao totalno i da nije u redu da neko sa 5 godina arhitekture, senior, vodja raznih projekata i preko 10 godina iskustva u struci, ima platu par stoja vecu od kasirke u Bingu...
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam za 12 godina staza u federalnoj firmi nazadovao, znaci plata manja nego na pocetku, a posao i stres nikad veci. Nikakvih povisica, regresa, pm, nista. Jedva dokucim prosjecnu platu federacije, racunajuci topli obrok.

    Kad se okrenem iza sebe, nista nisam postigao, protracio vrijeme.

    Zato na ljeto bjezanija abd, a neki su vec otisli.
     
    Mujka and zippoo like this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja sam jos prije 5-6 godina rascistio sa sobom,da kada krene stres i mobing,da se bjezi iz te firme...koliko god da je covjek otporan,stres utice i bukvalno ne mozes zaspati miran,samo razmisljas sta ce sutra izmisliti da te kinje i provociraju .
    Zdravlje nema cijenu a za tu crkavicu se moze zivotariti i iz drugih izvora ili zaraditi novac sezonski ili raditi nesto trece.
    Najgore od svega je to da ti kod privatnika i nemas neke razlike i sve je isto...predjes u drugu firmu,nadas se bar minimalnim poboljsanjima ,kad tamo,firma ista ili gora.
    Izgleda da je fakat jos jedina opcija ostala da se ide vani...kada sam sve probao,mogu i to



    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    A ne znam stvarno sta je cekala 9 godina ako ima takvo iskustvo a takvu platu :) Kod nas je problem sto se ljudi ne znaju borit za sebe. Misli da ce im neko sam od sebe povecati platu. Ili ako budu trazili povecanje, da ce ih neko otpustiti.
     
    donjapa likes this.
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    mislio blefa
    sad neka uživa GGGazda
    treba sebe cjenit
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Iz licnog iskustva,cim pocnes da se boris i trazis nesto,na izlaznim si vratima.
    Tek kada najavis odlazak,ide prica kao kod qulerove supruge,da povecaju nesto sitno a kada se naruse licni odnosi,onda ti ni tih 100-200 KM ne znaci nista.
    Zasto odmah ne povecaju ako je radnik nezadovoljan ?
    Ili ne ponude neki drugi benefit?

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk