Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. selvin

    selvin Moderator

    Nema tog privatnika koji ce otpustit radnika koji posteno radi svoj posao i donosi mu pare. I sam kazes kad najavis odlazak da te pokusava zadrzat. Znaci da nisi ni bio na izlaznim vratima.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    lahko je tebi ti imaš iskustva u mjenjaju firmi :D:D:D
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam pokušao hr pasoš ali ne daju šupci. Ova zemlja će bankrotirati, imam neke ušteđevine ne znam šta da radim s tim, kontao stan kupiti ali u pola godine skočiše cijene da više nemam za njega. Ne računajući to od primanja se nekako jedva sve pokrpi i na kraju vrijeme ti prolazi žonglirajući od mjeseca do mjeseca.
    Država koja je divlji zapad pa privatnici mogu kako hoće. Lako je ovako nekom ko je inžinjer i može tražiti neke uslove, ali običnih radnika i dalje ima da ginu za 400km i onda što će ovaj baja čuvati trenutnog radnika kad ga može zamjeniti za pet minuta.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa za 10+ godina staza sam napravio 2 promjene, tj. 3 firme. Nije to cesto :)

    A govorim opcenito, za vecinu zanimanja. Dobar radnik koji se bori za sebe je jako cijenjen i kod nas, koliko god ljudi pricali da ne mozes imati napredak. Ne mozes, ako ga sam sebi ne zelis. Naravno, ima zanimanja i radnih mjesta gdje nemas prostora da sebi mijenjas platu kao pojedinac niti mozes mijenjati poziciju tek tako bez neke prekvalifikacije.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nisi u pravu za ovo...zaposli se kod gazde seljaka pa vidi kako je...njega ne zanima kako radis,on hoce da je bog i da se izivljava na radnicima...pa jos kada dovede i zenu u firmu,pa ti i ona sefuje...jebo zadrugu i koridu i sve ostale rijalitije.
    Ja ovo sto pricam,pricam sve iz iskustva,sta sam prozivio i vidio i dozivio...bilo je i nevjerovatnih stvari koje granice sa zdravim razumom ali haman je takva moja karma,uvijek na budale naletim
    Bio je jedan poslodavac iz Tuzle,sve sto smo dogovorili je platio,prevoz isto ali covjek na zivcima,tu sam radio 2 mjeseca...izludio i sina a i brat je tu radio...ja i jos jedan radnik...to je isto show bio kada ga uhvati zuta minuta hahaa

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Nisam ja rekao da ne postoje gazde seljaci. Itekako da postoje, pogotovo ti sto glume Boga. Ali kad si odlazio, mislis da mu je bilo svejedno, nije ti nudio da ostanes? Pa vise se on sikira za svoje milione nego za tvojih par stotina. Doduse ima jos uvijek budala tipa "naci cu ja 100 takvih kad ti odes". Ali sve manje i manje je takvih, jer se vecina opekla.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo ti primjer jedan iz prodaje.
    Kada dodjes na razgovor za posao,kaze ti plata ne tolika ali ako budes dobar i pravis promet,imati ces procenat ili na platu nesto i ti pristanes za tu manju platu i nadas se tom dodatku .
    Onda ti ostvaris zacrtani cilj,on ti za slijedeci mjesec poveca 50% a plata naravno ista.Onda ti ostvaris i taj veci cilj i radis sve sto se trazi,cak koketiras i lazes i inspekcijama i muljas za njega,opet nikom nista.Onda pocnes traziti dodatak na platu,onda ide prica kako je kriza,kako ne moze a ti kroz ruke provlacis toliko love dnevno da ti se zamanta i bukvalno gledas kako ti se sere po glavi tom pricom a ti trebas to da jedes.
    Kasnije,inspekcija dodje,napise kaznu za nesto,onda su krivi radnici u radnji,on nema nista sa tim i pocne da ti odbija od plate
    Ovu semu primjenjuje u svakoj poslovnici i tako se izivljava na radnicima,posebno mladjim...ja nemam problem ni da se posvadjam ako krene na mene.
    Ja sam promijenio 10 firmi sigurno,mozda i vise i sve su iste...i u Hr sam radio,brdoviti Balkan je isti...samo uzimaju sebi i svi kukaju a para kao u prici.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    To su jebeni primitivci jer izgube radnika koji je bolji od onog kojeg ce zaposliti i koji je naucio posao a novog mora vise platiti u startu,jer nece da radi za manju platu ali kazem ti,imaju pare,njima tih par stoja ne znaci nista u parama ali znaci da on to gledao kako si ti drzak,odakle tebi prqvo da ti trazis vise nego ti je on dao...ovo sam isto dozivio i to od skolovanog i urbanog vlasnika firme,naljutio se na mene jer sam pristao raditi probno za 700 KM a rekao sam mu,ako potpisem ugovor nakon toga,da mora povecati platu naljutio se na mene zbog toga...rekao mi ovo kasnije direktor.

    Jednostavno hoce da je sve kako oni kazu i da je po njihovom,radnik je samo topovsko meso ,tako gledaju i ponasaju se.
    Prometi ove firme su u stotinama hiljada mjesecno uz veliku marzu...ali on ne da plate ni radnicima koji rade tu godinama ...ali oni su zaposlili tu i svoje zene i onda dvije plate i to ih drzi

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ma jasno mi je, 4-5 rodjaka/rodica mi radi u komercijali i promijenili su svi po 4-5 firmi zbog takvih slucajeva poput dizanja ciljeva u nebesa i slicno. Manje vise je sve isto, slicnim stvarima se koriste. U komercijali je najveci problem sto svako sa srednjom skolom moze raditi taj posao koji je poprilicno dobro placen, "lagan" za radit, na terenu si i vecini ljudi je to zanimljivo i privlacno. Uvijek ce imati kandidata.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Upravo tako, priča mi rođak koji radi kod Menproma, dolazio neki isto proizvođač mesa iz Švicarske radi nekog izvoznog aranžmana. Došao i nije mu jasno kako je ovaj uspio za 15 godina duplo veći gigant od ovog u Švicarskoj koji ima tradiciju poslovanja preko 200 godina. Plata tog direktora je samo 10% veća od radnika. Jednostavno da nije tako, biznis bi propao i radnici otišli, to se dešava i kod nas uveliko, ali u narednih 10 godina će se nešto morati promijeniti, ili će gasiti firme.
     
    Reventon likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ako ostane ista vlast i sve isto, još dvije godine ovim tempom i neće biti dobro, kakvih crnih deset.
    Mislim da je pola ovog foruma već van BiH.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Problem je mentalitet " samo cuvaj posao". Nasi ljudi dodju u Njemacku i nece da pita za povisicu iako sutra moze drugu firmu naci. Ja imam kolega koji su na minimalcu od kako su dosli jer nece da se izbori za sebe. Normalno da mu nece dici platu ako vidi da nece otici i ako ne digne. Logicno. Ovdje je inflacija nekih 5% godisnje, znaci treba ti dici svake godine 5% platu da budes na istom i jos dici sto je zapravo povisica. Ti si siromasniji ako se ne izboris makar za tih 5%. E sad zamisli koliko si siromasniji kad si 10 godina na istom. Nekim gusterima to i ne smeta, ali mislim da makar dok smo mladji mozemo ganjati napredak u karijeri. Ja se drzim toga da treba firmu mijenjati svake 2-3 godine.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    U dosta stvari se slazem sa selvinom. Osnovni problem naseg trzista je neuredjenost sistema, pa se sve svodi na postavku i odnos uposlenika prema kolegama i direktoru (cista psihologija). Citam ovo sto pise zippo, i ovo zvuci totalno lose, cuj svadjati se sa vlasnikom firme :) Ponavljam, ne mislim da su ljudi u razvijenim zemljama nista pametniji ili svjesniji, ali je sistem uredjen i imas mehanizme koji ti omogucavaju da imas dobar posao bez zavrzlama. Kod nas se sve svodi na pojedinca i kako ce se snaci.
     
    Last edited: Jan 6, 2022
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na temu gazdi seljaka i onih sto bi da su Bogovi, sjecam se kao sad kako nam je gazda govorio "jebacu vas, dovescu 100 Kineza umjesto vas 20".

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
    Reventon and Vedo like this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nesto si ti pogresno razumio...ne svadjam se ja onako,nego ako krene da me napada i vrsi mobing samo zato sto je "gazda",a ja nisam uradio nista lose ili pogresno,niti sam kakvu stetu napravio ikada ikome...to mogu potvrditi svi sa kojima sam radio...ali normalno je da necu dozvoliti da se izivljava na meni...pa ako sam ja njemu obicni K,i on je meni obicni K...ako nemam nikake koristi od svog rada ,sta ce mi takav "gazda" i firma...otkaz je plus u takvim situacijama.
    Upravo je na zapadu bolji odnos poslodavac-radnik,jer su poslodavci blize radniku i problemima...pa ih bolje i razumije a samim tim i placa.
    Kod nas je sve neuredjeno i cisto izivljavanje...ne znam da li znas da sigurno 80% zena na posao dolaze tako sto prije smjene puknu tabletu za smirenje,jer drugacije ne bi mogle izdrzati na poslu.

    A sto se tice ove zadnje recenice...kako se moze snaci posten radnik u BiH...koji zeli posteno da zaradi svoju platu i zivi od svog rada ?
    Ja znam kako se mogu snaci lopovi i neradnici...ali ne znam za ove druge ,pa bih te molio da napises kako ti to vidis ?
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Najgore je sto imas i na ovom forumu ljudi koji ne vjeruju u ovo sto pisemo ti,ja i jos neki...oni misle to mi izmisljamo :D
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa bolje i otici iz firme bez rijeci, nego se svadjati sa vlasnikom pa cekati da te izbaci ili raditi u tako nezdravoj atmosferi. Te svadje sprijeciti tako sto ces pravovremeno reagovati i ukazati na stvari koje ti ne gode i predstaviti svoje rjesenje, ako ne ide trazis drugi posao (kao sto sam rekao, neuredjen sistem zahtijeva "jaku psihologiju" pojedinca). Za ovo drugo pitanje a i za to prvo, sam taj tvoj stav da se samo mogu snaci lopovi i neradnici u startu ti stvara uvjerenja i ocekivanja koja ti nece nista dobro donijeti i siguran sam da ce taj tvoj stav osjetiti svi u tvom radnom okruzenju prije ili kasnije. Znaci za pocetak izbaciti te "predrasude", koje iako mozda i jesu istinite, jednostavno ce ti donijeti vise stete nego koristi. Stvari su onakve kakvim ih svako od nas vidi, simple as that :)
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne kontam o kakvim "predrasudam" ti pises...hocu da kazem da se u ovakvom sistemu lopovi i najgori ljudski sljam lako snadju,jer rade ono sto vecina radi a da je postenom i normalnom covjeku tesko,jer mu je nacrtana meta cim je drugaciji od ovih lopova.
    Nase firme i jesu neproduktivne,jer ne postoji sistem upravljanja u firmi...nego svim procesima upravlja jedan covjek,"gazda" i sve je "kako on kaze" a ne kako bi trebalo da se radi.
    Ja kada dodjem u firmu,radim svoj posao i ako mogu pokusati neke stvari popraviti,to i radim,licno uradim sve sto je do mene,trazim od onih iznad mene da rijese od sitnica do krupnijih stvari i vecinom se izborim za to ali ide to jako tesko i sporo...3-4 mjeseca treba da se uradi neka najobicnija sitnica.
    Problem nastane kada ti pokazes da imas mozga i da nisi topovsko meso na kojem ce se neko izivljavati...e onda njima proradi ego i pocnu da te sikaniraju i napadaju.
    Ja skoro u svim firmama gdje sam radio,bio sam u direktnom kontaktu sa vlasnicima/gazdama...pa mozda zato neki ne razumiju sve,jer u firmama gdje rade,nemaju dodirnih tacki sa vlasnicima,nego imaju sefove ili nekog drugog iznad sebe.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako ti nije dobro na poslu gdje radis onda nadjes drugi posao.
    Ja sam tako u februaru 2020 kada je Covid sranje pocelo otisao (nisam produzio ugovor), bio na birou 4 mjeseca (primao onu crkavicu) i u julu 2020 nasao novi posao, njemacka firma u Sa, homeoffice , ma top (za bih uslove).

    Znaci treba samo odluciti i napraviti korak.
     
    iPlay and Reventon like this.
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da zippo idi dalje, ali garantujem da ce svaka firma, bar u BiH, biti problem :). Kljucno je da se promjeni pogled na stvari i da fokus sa negativnog prebacis na pozitivno. Ili zapucaj vani ko i vecina :)