Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mislili su da blefira da nece nikad otici, i mozda ona i ne bi da je ja nisam "natjerao"... ne bi ni tu povisicu trazila da i to je nisam ohrabrio, a samo joj je otvorilo oci kakva je firma poslije toga... jebi ga, sad su izgubili dobrog i kvalifikovanog radnika, i sto je najcrnje, nije jedini senior u pravo kratkom vremenu koji je otisao...
     
    Stevie_Ray likes this.
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I za mene su mislili da blefiram, pa su nudili pred potpisivanje raskida svašta zadnji dan, međutim, ostao sam dostojan novom poslodavcu i dogovoru sa njim i ispao mi je to jedan od boljih životnih poteza.
     
    edgsi, Reventon, Mujka and 3 others like this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Znači 508 se uskoro vozi :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja kad sam napustio svoju prvu firmu desio se pravi exodus. Bar petero je otislo u kratkom roku, ne zbog mene, jednostavno se potrefilo. Sjecam se plate tad bile 300KM. Inace bile oko 900.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A imaš i jezero pitke vode :D

    Podržavam, sve ovo treba razdrmati. Nevjerovatno do koje mjere su poslodavci postali oholi.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Samo za strance raditi ...i moj brat radi,za Slovence koji su 100% zapadnjacki orjentisana firma,prezadovoljan uslovima i primanjima...trudi se i on i svako malo ima povecanje plate,sluzbeno auto,itd itd

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok, štednja, ovo je ugovor na određeno.
    Ja nisam nikad uspio bilo šta uštedjeti. Ovo će možda biti prvi put.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    joj i mene ta stednja jebe... ja feninga nemam ustedjenog.. a moram nesto raditi na tom polju..
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Haha najjaci ste

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Prije se štedilo za crne dane, a sad svaki dan crn i nema štednje...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja što god uštedim, žena potroši. Na kraju ću postati oldtajmeraš, ono bit će mi gušt da vozim auta od 30+ godina. Tako mi je sve u životu.
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Znala se udat, ko je tebi kriv kad se nisi znao oženit (šala naravno)

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ono što ja također vidim kao izuzetan problem u radnom okruženju jeste loš radni kolektiv, pun ulizica, izdajica, tzv. podguznih muha.

    Kada vlasnik firme počne radnike maltretirati na ovaj ili onaj način (galama, mora se raditi za praznik, prijetnja destimulacijama, kašnjenje plaća), dovoljno je da se pola radnika ozbiljno i hrabro pobuni, kako bi vlasnika , u najmanju ruku, natjerali da pregovara, ako ne i skroz popusti.

    Ovako nešto je, nažalost, naučna fantastika u većini firmi. Najgori su oni koji, kada radnici međusobno razgovaraju, kukaju najglasnije, sve oko sebe nagovaraju, hajmo, idemo! A kada gazda dođe, odjednom nestanu :(
     
    zippoo and selvin like this.
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zena trosi, punica ga tuce, ugrozen totalno.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Upravo to, ali vracamo se na socijalisticki rezim, fali sindikat :D


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Mislili su da blefira i da nece nikad otic jer je sutila 9 godina. Sama je sebi kriva, moras priznati. Jednostavno se nije borila za sebe, kao 90% ljudi ovdje, cekaju da se nesto samo rijesi od sebe i da neko prepozna da ti gines za firmu. Ako ne trazis sam, dobit ces tapsanje po ledjima. Godine prolaze, a ti kontas pa valjao je i on meni. A zapravo ni blizu ko ti njemu.

    Isti slucaj kao i kod @Bio_Sam_Zmijanac, sigurno je dobijao tapsanje po ledjima umjesto povisice ili 50KM za Bajram. Je li tako?

    Rijetko ko kod nas razgovara ozbiljno sa poslodavcem o novim uslovima dok ne bude imao "metak za pistolj" ili ti ga ponudu drugog poslodavca. Tad je vecinom kasno.

    Ako sad gledamo sa strane poslodavca, nije fer ni od radnika ako direktno i iskreno ne iskaze nezadovoljstvo tokom rada i tek ga pokaze kad odlazi. Sta imas kukat kako nesto ne valja, kako ti je mala plata itd kad si odlucio otic a dotad sutio. Ima i tih slucajeva dosta, cak i u IT bransi.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne treba sindikat,treba samo malo zdravog razuma i muda ..kada neko krene da te kinji,brani se pa makar i izgubio taj posao.
    Evo svi se slazemo da su poslovi ovdje svakako ko K,pa zasto se onda vecina boji da izgubi to govno???

    Problem je u mentalitetu...recimo ruralci su najcesce te podguzne muhe...sute i trpe godinama i crvare,da bi sebi osigurali bolju poziciju .A onda dobiju bolju poziciju pa pocnu da se izivljavaju a bukvalno su nepismeni.

    Mi smo prije par godina u jednoj poslovnici dali kolektivni otkaz,nas trojica nakon sto je gazda umislio da je Bog ...pa kasnije nije mogao vjerovati sta smo uradili,toliko ga je to pogodilo,kao kako ce neko meni dati otkaz,samo JA mogu da dajem otkaz i nabijam nogom.
    Jedna teska seljacina...nakon kolektivnog otkaza smo ispregovarali nesto ali nije mogao preci preko ovog sto smo uradili,kasnije je napravio sranje (fizicki me napao) pa smo se i razisli u ne bas dobrim okolnostima.


    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    I pretpostavljam da ga nisi tuzio za napad :) To sto ste odradili kolektivno je ok, samo sto je on to vjerovatno shvatio kao ucjenu. A drugačije i ne možeš izvuci kod takvih.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da ti budem iskren, ja sam trazio ali nisam nikad nista dobio, doduše tražio sam kulturno bez ucjena, neke kolege su dobijale povišicu ucjenom drugom ponudom. Na kraju su kontali mozda da i ja blefiram. Kada sam par puta tražio povećanje kulturno, dobijao sam obrnutu psihologiju, kako su plate u toj firmi vrhunske i najveće. Kada sam odlazio, nisam ništa tražio ali su mnogo nudili da ostanem. Tako da mi nije jasan taj naš mentalitet. Podići nekom platu za 100 KM nije neki aman zaman trošak firmi koja obrce milione na projektima ali naši su ljudi prepotentni za razliku od stranaca koji će platiti svaku sitnicu.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma nisam,ko bi se sa seljacinom jos i po sudu vucarao...a nije sada da me je udario ali jeste skocio na mene,poceo me izgurivati iz radnog mjesta,pocupao mi sat sa ruke...onda sam ga zvao u garazu da to rijesimo muski,bio krenuo pa se vratio i nismo se vise sretali

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk