Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. selvin

    selvin Moderator

    Ako cemo realno, neke stvari koje se kod nas podrazumijevaju u osnovne, vani su luksuz. Npr. Kafa u kafićima, pauza/ručak/večera u restoranima, vrijednost auta naspram plate (ili posjedovanje automobila uopšte), kupovina novih mobitela, kupovina nekretnine, itd.

    Kazu sa finansijske strane za auto treba dati 10% svojih primanja. Da se tu uklopi registracija, servisi, gorivo, rata kredita, sve... Znaci neko ko ima 2000 prihod, treba 200 mjesečno izdvajati za to, a to ne moze pokrit ni gorivo + registracija + servisi, kamoli vanredni troskovi ili rata kredita. A kod nas ljudi sa 2k primanja uzimaju auto od 15-20k ili više... Znaci rata nekih 400KM na 5 godina, pa auto izadje 600 mjesecno, tj. 30% plate. Dodaj na to kredit za stan 700-800, i naravno da ces preživljavat. A ni auto ni stan nisu osnovne stvari. Npr. u Njemackoj 60% ljudi renta.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Haker and IdeMedoSumom like this.
  2. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Tako je @selvin, imam osjećaj da samo kod nas baš svaka mraka mora imati auto. Da se počnu raditi tehnički pregledi kako treba, odmah bi 30-40% vozila na ulicama otpalo, ako ne i više.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni za auto isto ne ide i glavu, a gledam svaki dan kako ga pale da odu doslovno 400m do kafića na kafu.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Razumijem kome je potrebno, npr. u javnom prevozu ce gubit 3h dnevno do posla, a sa autom 1h i slicno. Tu sebi kupuješ dragocjeno vrijeme za odmor i porodicu, to se ne moze platit. Ali i tad treba uzeti auto spram svojih mogućnosti. Ovako ljudi žrtvuju 2-3 dobra godisnja odmora za porodicu da bi imali auto koje je izvan njihovih mogućnisti. Valjda se može tu neki kompromis napravit. Doduse neko vise voli bolje auto, a da ne ide na godisnji nikako. Svakom svacije :)

    S druge strane, moj kolega Nijemac koji ima sigurno 80k+ Eur godišnju platu vozi Clia onog 2005-2011. Pa to je njemu ispod 1% primanja, jer ga voza 5 godina. Da je Bosnjo vozio bi makar GLE/X6/Q8 sa tim primanjima. Opet svakom svacije :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja hotela u životu nisam nikad rezervisao. Planina isto, ja u supruga sa djecom trosimo 20 KM na izlascima, uglavnom ćevapi i šetnja.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod nas je to nacin pokazivanja "da se ima".
    Jbga stranac ode na godisnji i potrosi 3-4 milje eura a vozi clio-a a kod nas uzme bmw-a ofucanog i vise ne ulozi 1 KM u njega dok ga voza a nit ode gdje nit sta vidi.
    Bitno je da mahala ima o cemu pricati i da rodbina vidi da je "uspio" :D

    Daleko smo mi balkanci od te neke normalne norme da nisi opterecen glupostima i da uzivas...mozda ko je dugorocno vani pa mu se mozak "izlijecio" od balkanskih kompleksa.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nijemci su inace velike stedise, kod njih se sve vrti na hvaljenju gdje je ustedio, skroz drugi mentalitet.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ljetujemnkod prijatelja po extra povoljnoj cijeni, na planinu idem da šetam :) ali što mi reče jaran koji je otišao u De kaže najveće rasterećenje i otkriće je kad je skontao da ne mora da štedi 360 dana da bi otišao 5 dana na more... To nije luksuz, to je nešto što bi trebalo biti normalno.

    Sent from my SM-G998B using Tapatalk
     
    edgsi, kvaju and Lamagician like this.
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jedini dugoročni spas je investiranje. Nijedna plata nije dovoljna za punu slobodu.
     
  10. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Slazem se da je tesko definirati "normalan" zivot u danasnje vrijeme gdje svi zele da nosaju skupe telefone, voze sto bolja auta itd. Ali ja licno smatram da je za ljude koji rade puna radna vremena i slomise se od posla zimski i ljetni godisnji odmor vise nego fer i zasluzen a bez da mora mazati argetu u neumu i nosat sendvic sa eurokremom na planinu. Iako protiv ovog eurokrema nemam nista protiv ni sada haha. Isto tako smatram da treba da se moze priustiti zdrava ishrana i posebno da se ima novca za vrtice i da se mogu zadovoljiti sve esencijanlne potrebe oko djece i da ne bude problem platiiti djetetu izlet sa skolom ili ekskurziju. Nazalost to sve nije moguce sa "normalnim" platama u BIH jer tamo bi morali oboje da rade za jake firme gdje imaju plate po 1500-2000KM oboje.

    Tacno prije 4 godine sam se zapitao da li zelim da imam djecu u takvoj drzavi, prije svega politicki nestabilnoj, sa losim zdravstvom i upitnom sigurnoscu djeteta kada ga pustis vani i ja i zena smo donjeli odluku da cemo se odreci dosta toga, napustiti komfor zonu i da cemo se potruditi da vani steknemo bolje uslove za djecu i da njima kao i nama sutra bude lakse. Olaksavajuce je naravno da sam u IT bransi pa sam imao prilicno dobar izbor i drzava i firmi. Ali opet je tuzno da u BIH gdje su mi i dedo i otac i majka radili na visokokvalifikovanim pozicijama za drzavnu firmu elektroprenos ja bez politicke podloge nikada ne bih mogao tu raditi a u Austriji sam bez problema preko eksternog konkursa dobio posao u elektroprenosu austrije... Uglavnom, nakon sto smo se snasli prvu godinu dvije dobili smo poslije i prvo dijete i samim tim se sav trud vec isplatio. Odlazak iz BIH je bio jedna od najboljih odluka u zivotu. Ponavljam se ali moram, odlazak je bio najbolja odluka u zivotu iako sam imao dobar posao u dobroj firmi i vlastiti stan u centru Sarajeva. Tako da ako ikada neko bude imao priliku a i dalje se kolebao bi li ili ne, probaj, istraj 3 godine i vidjet ces da se vise nikad neces htjeti vratiti - naravno mislim na one koji zele porodicne zivote jer i ja kao momak sam ovdje sumnjam da bi htio zivjeti :)

    Samo kad pomislim da sam prije 4 godine jos morao kupovati gazu i zavoj da im odnesem u vrazovu da me previju ili da sam dozivljao 8 stresova na 3 km relaciji autom, ponekad i koja prijetnja jer ne zadovoljas stil voznje drugih isl. Ili da je zimski + ljetni odmor miseona imenica...ma daj, kakva BIH, ko god ima priliku bjezi odatle. Mozda je BIH nekima i dala nesto, meni osim osnovnog skolovanja nikada nista. Puno vise su mi uzeli.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Para na paru, us na fukaru. Ako nemas dovoljno para za zivot nemas ni za investiranje. Ako imas od cega investirati, prvo, uspio si u zivotu, a drugo, be happy, mozes imati jos vise love.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Normalno da nemas feninga ustedjenog kad ti ford trosi 10L


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Qler and Haker like this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    A u sta investirati u BiH i iz BiH?
    Ne mozemo trgovati na EU berzi ni na svjetskoj berzi,ebeni kripto ne mozes kupiti normalno,jedino da investiras u domace firme ali to je bacanje para,od toga nema nista,osim rizika.
    Da investiras u nekretninu,treba ti minimalno 100000 KM u kesu za novogradnju...a ako imas te pare,onda i nemas brige,kako rece kolega iznad.

    Ovdje upravo ta nemogucnost obicnog covjeka da zaradi i jeste najveci problem...ili si bas sirotinja ili si profiter,nema izmedju.

    Kod nas je sve puno kriminala ...zgrade se najvise prave od prljavog novca,pere se na taj nacin i cim napravia jednu i rasprodas,vec imas lovu i za drugu,trecu...
    Evo kod nas u gradu 2 covjeka rade sve nove zgrade,kupuju po 2-3 porodicne kuce i spoje zemljiste i hop zgrada,nemal na putu ,pa druga,sad vec po 5. prave.

    Ne znam kakav je kvalitet ali znam da je cijena fina.

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da, i strane berze su zatvorene za nas, u domaće firme uključujući i Telecom i elektro privredu ne bih nikad uložio, jednostavno kocka.

    Taman sam skupio za stana, barem mislio, kad ono šupak, skočile cijene u par mjeseci nenormalno. Sad za stan od 60-ak kvadrata treba 100k u jebenom Konjicu.

    Oročiti novac ne prati više ni inflaciju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Da...kamata na orocenje od 0.5% do 1.5% na iznose vece od 10000 KM na 2 godine.
    Bukvalno inflacija visestruko veca od kamate,dakle novac ti gubi vrijednost umjesto da donosi profit.
    Nema drug moj ovdje nista,gdje god da zagrebes,imas samo lose stvari i negativnosti.
    Ako neko ima savjet neki sta,gdje i kako da se uloze manji iznosi ono 10-20-30000 KM neka kaze da barem pokriju troskove inflacije

    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja bih volio čuti, meni već stoje onako na banci dvije godine.
    Kontao tetki u Belgiju prebaciti pa da uložimo, ali kontao nagučit ću za stan pa da pričekam, ali nema od toga ništa izgleda


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    To je taj problem sto u BIH ne mozes ni investirati lako u sto bi zelio. Ja licno investiram u Crypto Assets i to u principu ako ima sta za ustedit - pola u crypto, pola na racun u banci.
     
    Haker likes this.
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nikad nisam imao zelju kupit nekretninu u BiH. Pa nisam ni kupio. Sto je ipak bila greska, moglo se uzet nesto na rate na 15 godina jos 2013/2014 recimo. Sad ne bih ni osjetio tu ratu.
     
  19. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Kao i u svemu, najbolje je uloziti kad izleti prilika za nesto ispod cijene, a svako od nas manje vise naleti na nesto takvo.

    Ja sam npr stan uzeo 2016., a vec sam jednom radio reprogram kredita, i uskoro cu vjerovatno opet pokusati, jer su opet pale kamatne stope.

    Sa trenutnim cijenama stanova, tesko je dobro proci sa ulaganjem, ali dugorocno, nektretnina se uvijek isplati.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    Lamagician likes this.
  20. selvin

    selvin Moderator

    Ako je cilj da ne gubiš na parama zbog inflacije a nemaš dovoljno za stan, kupi garažu i rentaj.

    Odakle si zippo? Ako nije previše lično pitanje :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk