All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa dobro, normalno je da teže šalta kada je ulje hladno, ali definitivno treba se zamjeniti.
    Ja baš kontao, malo je pegla na mom autu i kada sam spomenuo dvojici majstora da hoću da zamjenim, kažu kroz smijeh što ćeš to raditi, tako da na proljeće odoh u ovlašteni, ne može biti puno skuplje od zamjene ulja u motoru.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Inače dosta proizvođača vozila nemaju servisni interval zamjene ulja u manuelnom mjenjaču, kao može podmazivati cijeli životni vijek, međutim po meni svaki auto koji prebaci 200000km bi trebao dobiti novo ulje, ja inače svaki auto koji sam imao mjenjao sam ulje u mjenjaču, zašto ne staviti novo? Ta ulja koštaju 15-20KM po litri, obično ide oko 2 litra, nije neki trošak, a bar znaš da si učinio nešto za svoj mjenjač koji svakodnevno koristiš...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
    Eldorado likes this.
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Meni su rekli i u ovlastenom istom. To je "lifetime" ulje.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    @Pelikan koje auto voziš?
    To life time ulje je glupost najveća, ne postoji ulje koje je life time, barem još nije napravljeno.
    Obično navedu life time sa zvjezdicom i ispod piše sitnim slovima do 200k
    Inače ljudi ne mijenjaju servo ulje, ulje u kočnicama i mjenjači što će svaki pismen mehaničar reći da je greška.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Proslo auto mi je imalo 120k interval, ovo ima 180k.
    Ko sto rekose gore trosak je minimalan a to sto neki lifetime pisu je sa zvjezdicom.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A3 2016. U servisnoj knjizi pise da se mijenja svakih 150k ili nesto tako. Isto tako malo grublje mjenjac radio i ja kontam ranije da zamijenim. Kaze moze mi nazat podmazat neki dio, a ulje inace ne mijenjaju i iznenadio se i mehanicar i onaj na pultu kad sam pitao. Kao moze ali to je lifetime, nema potrebe. Podmaze to nesto nazad i fkt ljepse radi od tad, ali ja se ne razumijem u detalje :D
     
  7. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Odoh sutra do majstora da vidim šta ce mi reci, mada bih volio da zamjenim ulje pa nek podmazuje da i zimi fecera fino kao i ljeti.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    Gdje god ima ulje mijenjati, sad kad sam bio u ovlastenom vw covjek ispred mi prica nije mu radila zadnja vuca na tiguanu, treba promijeniti ulje i filter u diferencijalu i sve ok

    Ulje u kocnicama na vw grupi ide svake dvije godine, ugl smijesna para

    Automaski mjenjaci na audiju i slicnim uglavnom crkavaju zbog ne mijenjna ulja...

    Ugl treba mijenjati :)
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Promjeni, taman će biti po PS-u
    Pusti šta on kaže, ti traži da zamjeni, ako neće ima drugi servis.
    I meni je ista situacija, taman kad napuni 150k zamjeniti ću.

    Manuelni i rade sa starim uljem, automatici su osjetljiviji na staro ulje, posebno dsg, tu je preporuka svakih 60-80k



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    za ulje u kocnicama kad ucis za testove sugerise ti se da ga mijenjas svake dvije godine, nije bas vezano za proizvodjace
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa vezano je za ulje, jer to zapravo nije ulje, pravilno je zvati tečnost. Ima tendenciju da vuče vodu i nakon dvije godine izgubi svojstva.
    Kada propadne kočnica niz brdo velika šansa da je zbog stare tečnosti.
    Meni se desilo na biciklu kada je tamić išao prema meni, nije ugodan osjećaj :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ovdje kazu tekucina za kocnice i mijenja se svake dvije godine, to se podrazumijeva, nema se sta dodatno naglasavat.
     
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker



    Definitivno klip koji je vrijedan vremena. Dino je odlican i video je edukativnog karaktera.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja planiram sad kad budem radio mali servis reći I'm da provjere viskozotet ulja u kočnicama i sercu, da i to sredim ako treba. A na powershift, 60k max za mijenjanje ulja, jeftino je koliko problema može napraviti...
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Brake fluid ili kočiona tekućina je na bazi poliglikola, ulje nije ali se to ime udomaćilo na našim prostorima... Voli da uvlači vlagu u sebe te time gubi svojstva, posebno tačku ključanja na visokim temperaturama. Preporuka je da se mjenja svake dvije godine, ali dokazano je da može biti i 10 do 15 godina te se onda zamjeni sa svim cilindrima kočnice i kvačila

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih na ovim modernim automaticima mijenjao na 30k. Sto je sigurno, sigurno. :D
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Više puta na različitim autima. Razlika se osjeti pogotovo zimi, a investicija je smiješna...
     
    Eldorado likes this.
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nije svaki put tesko šaltati zbog ulja u mjenjaču, uđe voda u sajle mjenjača, pa tesko salta.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Koliko je normalan gubitak antifriza? Sjećam se kada sam došao sa puta ljetos da sam dolio malo, sinoć nešto gledam vidim fali malo, možda pola cm ako i toliko, znači manje od 100mil a prešao svega 2k km od ljetos. Trebam sad opet na put preći koju hiljadu km pa gledam jel sve u dure.
    @dams82 jel moguće da je ovo do čepa od posude, kada ga odvijam krene kao da preskače. Temperatura dok vozim je normalna sve ok, samo ponekad moram dobiti, sjećam se da sam još nekad dosipao samo ne znam kad.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Razlika izmedju hladnog i vruceg je i po nekoliko centimetara u posudi, zimi je pogotovo ocito, tako da vjerovatno nema problema.
    Uporedi u istim uslovima pa skontaj, ali i da gubi tako malo to onaj fixer od liqui moly-a zakrpi bez problema.