Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

  2. dek

    dek Novi član

    Pozdrav,
    Moze li preporuka monitora...
    Mislio sam ici sa
    27 inch,
    1440 p,
    165hz,
    hdr naravno
    Gsync mozda? (Imam 3070ti)
    Kako sam shvatio to bi bio neki optimum za gaming danas. Moze i nesto drugo ako sam fulao sa ovim specifikacijama.
    Cijena nije toliko bitna, vazan mi je kvalitet.
     
    Last edited: Jan 17, 2022
  3. Vedo

    Vedo Moderator

  4. dek

    dek Novi član

    Nekako se bojim da ce biti prevelik pa se necu moci naviknuti. A sto se tice 4K rezolucije, dosta igram paradox strategije i football manager pa se plasim problema sa scalingom, i na 1080p zna biti sitno.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Nije ovo 4K reza, već zamisli 27” 1440p + još 1/3 istog takvog.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ovo su cijene koje su najnize od svih nasih radnji,ali ti proguglaj jos i vidi ima li gdje povoljnije.

    Kod nas je ovaj preskup s obzirom da je u DE oko 400 eura,ali sta da se radi jbg tako je kako je.

    https://shop.imel.ba/artikal/lg-27-monitor-27gp850-b-qhd/

    Imas i ovaj odlican model po dobroj cijeni,ali je 144Hz,a ti trazis 165Hz.

    https://shop.imel.ba/artikal/monitor-lg-lcd-27-27gn850-b/

    Ovaj 34' UW je po top cijeni na akciji.

    https://shop.imel.ba/artikal/monitor-acer-34-xr343c-um-cx3ee-p01/

     
  7. dek

    dek Novi član

    Hvala, razmislit ću i o ovim ultrawide.
     
  8. dek

    dek Novi član

    Suzio sam izbor na sljedeće:

    Samsung 27 '' G7 Odyssey
    LG 27GP850-B
    Gigabyte M27Q
    Dell S2721DGF

    Lično naginjem prema G7 ali navodno ima ''flickering'' za koji nisam siguran da su ikad riješili. Plus krivulja je dosta agresivna, neki se ne mogu naviknuti.
    Druga opcija možda DELL, LG vrlo blizu a Gigabyte možda zadnji od ova 4.
    Šta mislite?
    Interesuje me najkvalitetniji, nije toliko bitno ako je neki nešto skuplji od drugog.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nije rjesen flickering, krivulja, na pocetku mi je smetalo, kasnije ne.
    Imaj na umu da je flickering izrazen samo u mracnijim scenama igara, tipa RE2 kad trcis prema police station, znaci specificne situacije.
    Opet ovisi od primjerka do primjerka.
     
  10. dek

    dek Novi član

    I kod tebe je 27 incha? Generalno si zadovoljan monitorom?
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    32.
    Zadovoljan, koristim i njega i C9 po potrebi, nemam na sammy nekih velikh zamjerki.
    Zna postati topao odzada i otprilike je to to, DP kabal koji stave je poprilicno los. Eto, ali to je vise nitpick.
    VA panel daje dobru crnu, motion je vrhunski, response isto.
     
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    32' curved puno bolje izgleda od 27' curved.Od navedenih ja bih isao ili na G7 ili LG dok Dell ima uzasan black uniformity.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Iako ja vecinom C9 koristim, jbg OLED je OLED.
    Salu na stranu, kao sto rekoh po potrebi, stvarno 240 Hz imaj na umu cak i na 1440p je tesko. Ako ga kupujes radi gaminga striktno.
     
  14. dek

    dek Novi član

    To mi je čak bio prvi izbor ali mislim da bi morao mijenjati i stol onda, 32 je povelik, morao bi se doobro udaljiti od monitora kako bih imao dobar pregled. A pixel density mu je isti kao i 24 '' full hd koji trenutno imam.
     
  15. dek

    dek Novi član

    Ovo sam potpuno smetnuo. Ako sam dobro shvatio, ako igram sa 60 fps (a uglavnom igram na sa tim fps) na 240 hz, osjećaj će biti kao da igram sa puno manje frameova...Nadam se da onda barem mogu manuelno podesiti hz.
     
  16. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Naravno da mozes,a evo npr. koji sve refresh rate ima kod mene.

    [​IMG]
     
    Last edited: Jan 20, 2022
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ne mora se ciljat to, ima VRR, ali eto 240 Hz je bas e-sport klasa. Licno koristim 144 Hz na njemu.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest al za 4K treba imat nesto poput RTX 2070 (i to minimum, racunajuci da ce se koristit i DLSS), skup sport danas.
     
  20. dek

    dek Novi član

    Na kraju sam ipak prelomio i naručio Samsung G7 27 inch.
    Što se tiče 4K, i o tom sam razmišljao ali...32 je prevelik za moj ukus a drugo..ne znam kako ljudi igraju sa 4K....Ja sa svojom Strix 3070 Ti , sa ultra postavkama ni na 1080p ne mogu računati na 60 fps.