AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    prvo neću polovnu grafu, drugo i da hoću za te pare je nema polovne (najjeftinija 100km).

    što se plejke tiče, razmišljao sam o tom, ali ne mogu se nikako navići da igram na konzolaškim kontrolerima :D, niti imam modove koje koristim za pes, fifu i nba 2k.
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    podržava li ryzen 5 3350g mantle?
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Misliš Vulkan? Podrška za Mantle je obustavljena još 2018.
     
    MadbaLL likes this.
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma u bf4 ima opcija d3d11 i mantle, i sjetih se kako je mantle davao bolje performanse i izaberem to. međutim kada sam ponovo probao ući u igru, počeo error da se izbacuje, zato sam i pitao ima li još mantle :).

    a bf4 nema opciju za vulkan, koliko vidim.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Potraži malo jel' Mantle API kompatibilan sa Vulkan-om.
     
    MadbaLL likes this.
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne moze, probao sam i ja iz znatizelje.
    Ovo sto neo kaze, Mantle je kao "prerastao" u Vulkan.
     
  7. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Zamjenio Ryzena 5600X za 5700G bios dosta drugačiji zbog integruše mem preko 2000mhz bez WHEA errora

    [​IMG]
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Super sve samo ti taj sig zauzme pola full hd 25 ekrana :D
     
    NaLe! likes this.
  9. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pa prebaci se na 52 zoll iz sig-a
     
  10. Esh

    Esh HWB

    AMD @ CES 2022 danas od 16 sati:

     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ode AMD na LGA
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Raja, imam jedno pitanje.

    Ukratko: Uradio sam update CPU+MBO. Sa Ryzen 5 2600 + Asrock B450M Pro4 sam presao na Ryzen 7 3700X & Gigabyte x570 Gaming X (Rev 1.1). Prethodnu kombinaciju je hladio Wraith Prism koji je bio sasvim solidan.
    Uz novi CPU mi je izletio dobar deal, Alseye 120D LED za 40 KM (Review).

    O cemu se radi: Kod 3700X u idle modu stalno varira temperatura. Probao sam urditi Prim95, isto da vidim na koliko ce ici, nista spektakularno, cca. 64°C. Podesio sam Custom Fan curv u BIOSu da ne slusam stalno ventilator CPUa kako ide gore dole. Bios verzija je F31. Definitivno mislim da nije do coolera jer sam probao i Wraith Prism koji orginalno dodje sa njim, ista stvar.

    Uradio sam cistu instalaciju Win11 i instalirao zadnje Chipset i VGA drivere.

    Da li je neko imao slicnu situaciju mozda?

    [​IMG]
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ok je to, varira konstantno i kod mene (3900X hlađen sa Noctua D15). Pogledaj u task manageru, konstantno neki procesi rade nešto u pozadini pa je normalno da i frekvencija CPUa pleše.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    I kod mene varira 3600 samo sam ja promjenio ventilator da ne cujem oscijacije.
     
  15. iPlay

    iPlay Komšija

    Hvala momci. CPU Cooler sam i ja promijenio, ali ga i dalje malo cujem kako rpm skaču gore/dolje. Podesio sam i (manual) Fan curve tako da je do 60°C na 30% i onda da polahko raste. Ali on u windowsu nekad dostigne 74°C na sekundu i onda se cooler cuje. Ono oscilira. Ne znam kako da to riješim. :/

    Prilikom ugradnje CPU+MBO, nisam odmah formatirao Win, a bootao sam nekoliko puta. Ne znam da li će nešto promijeniti ako uradim Clean CMOS (vađenje baterije)? Da "ploča" možda nije zapamtila nešto od prethodnog sistema?

    PS: Kada deaktiviram PBO u BIOSu, temperature u Idle je 38°C i nema oscilacija što je dakle normalno, ali Clock ne ide preko 3.6 GHz. (to sam čisto probao da vidim)
     
  16. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ima u biosu opcija fan delay ili fan smoothing, ventilator ne raguje odmah na temp nego stavi se neki dealay 2 - 3 sekunde, tako da ne stinge ubrzati vent ako je temp samo trenutno skočila
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Uz duzno postovanje kolega @iPlay ne vidim u cemu je problem ovde.
    Evo kod mene. Nije uporedivo ali kao uvid neki da ti sve ok, spikova uvijek ima. Upsut savjet moj brem je da se prime95 zaobilazi, dosta drugih testova ima koji ce i prije pokazati problem, i onda mixed load 7-15 dana i ende.
    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 7, 2022
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    "da ne slusam stalno ventilator CPUa kako ide gore dole"
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aha, izvinjavam se jer sam mislio da je problem u temperaturama.
    Nisam procitao detaljno.
    Sto se toga tice, trebala bi da ploca ima fan smoothing.
     
  20. iPlay

    iPlay Komšija

    @Sena odmah u kost! :D

    Uradio sam sinoć update BIOS-a na zadnju verziju i instalirao ponovo Chipset drivere sa oficialne stranice. Sada su peaks manji i ventilator je mirniji, manje osciliraju u Idle modu i mogu reći da je sada manje više ok. Pretpostavljam da zadnja verzija BIOSa riješila neke stvari. Možda je i problem što nisam odmah formatirao Win kada sam ubacio novu ploču i procesor pa je nešto negdje ostalo zapamćeno. Mada se system dizao bez roblema.

    @Kingpin hvala na savijetu, mislim da sam vidio da je Delay postavljen na 3 sec. To je u SmartFan panelu prepostavljam.

    Što se tiče InGame temperatura, u BF2042 npr. su mi temp 65-78°C što smatram da je za ovaj cooler i kućište sa dobrim Air Flow malo puno. Prijašnjim Ryzen 2600 nije prelazio 65°C ni u jednoj igri čak ni ljeti.

    Power plan je podešen na AMD Ryzen Balanced. Pored toga sam podesio u BIOSu ove opcije: