Sata ssd nije detektovan u toku win 10 instalacije

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by SpookyMoO, Mar 26, 2022.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Mucim se evo vec dva dana ziv ne znam sta da radim vise.
    Googlam dva dana vazda isti prijedlozi sta god probam ne ide.
    Laptop hp 640 g1 dosao sa tim ssd-om i instaliranim win10.Ja naknadno ponovo i stalirao win10 davno plus linux mint.U sistemu je i m2 sata na portu gdje je bio 3g modem.Pisao sam o tome kako nisam mogao bootati sa tog m2 pa sam to nekako rijesio.Neki dan greskom u brzini iz linuxa formatiram windows umjesto usb stika.
    Sad hocu solo win10 ali sad ovaj ssd 2.5" ne detektuje nikako kad krene win instalacija.
    Sve zive kombinacije u biosu probao ali nista.Ne znam sta da vise oznacim.Cak sam probao one drivere intelove na netu naci po uputama ali ni to ne radi.
    Samo jos nisam probao da skroz disk preko disk parta ocistim.To cu danas pa vidjeti.
    Ima li neko prijedlog?
    U biosu imam opcije za legacy,uefi with i without csm plus ono ide,ahci i raid.Sve probano.

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  2. irhadkul

    irhadkul Komšija

    "Neki dan greskom u brzini iz linuxa formatiram windows umjesto usb stika." Pretpostavljam da ga je formatiro kao ext4 i da win ne vidi. Kad si u onom prozoru gdje biras disk na koji ces instalirati, otidji na advanced ili tako nesto i moras skroz izbrisati tu particiju i ponovo napraviti. Druga opcija ti je da butas linux sa usba i tu formatiras tu particiju kako treba
    edit:
    evo slican problem
    https://answers.microsoft.com/en-us...ndows-10/b1f61a3f-67df-4b91-921c-5935148ddfec
     
    Last edited: Mar 26, 2022
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Nije drug.To je prvo sto sam pomislio.Posto sam bio ubjedjen da formatiram stik formatirao sam ga u fat32 formatu.Nisi me shvatio.Dakle ja sam m2 sata formatirao.Na njemu je bio win.A preko ovog drugog 2.5" sata je bio boot dakle boot particija je na ovom sto je linux.Ali je vjerovatno to problem svakako.Iako ima i ntfs particija vjerovatno moram uraditi clean format ovog 2.5" na neki od win formata da ga prepozna.


    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  4. irhadkul

    irhadkul Komšija

    cekaj tebi nikako ne prepoznaje taj prostor kada si na onom advanced prozoru? Prije nego sto unistis i drugi disk, pokusaj iskljuciti satu i pokreni istalaciju (ako vec nisi :) ) . Win bi u svakom slucaju taj prostor trebao prepoznati
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ovako na zalost sad sam sve formatirao i opet nece.Oba diska su ntfs sada.Usao u cmd i tamo detektuje oba kao na slici sad trebam probati preko diskparta uraditi format.
    Ali u toku instal opet ne detektuje nista :([​IMG]

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imas li kakav racunar, da ubacis taj ssd i instaliras win. Onda ga prebaci u laptop da vidis hoce li ga prepoznati.
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma nemam sad.Evo radim sad preko diskparta format i particiju primarnu pa cemo.vidjeti sta ce se desiti.Da ostavim u biosu ahci i uefi ili da idem sa nekim dr postavkama?

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ostavi uefi ako nema uefi hybrid. Ne znam sad kakvih opcija imas u biosu ali ja bih iskljucio Secure Boot i Legacy Mode ako ima. Sata speed spusti sa 6 na 3.0.
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma nece da ga j!Sta god stavim.Evo sacu poslati sve opcije sta imam.

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Sve vise ne.mogu da vjerujem oko cega se ja zajeb!Pa zar mora ovako komplikovano biti!?Nece koju god kombin.probam!Dakle oba diska preko diskparta tj command prompta windowsov tool prepoznata,uradjen clean,pa create partition primary,pa format fs ntfs i opet nista!

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjerujem da je frustrirajuce, nemoj ga samo od zid bacit, jos :)
    Sta da ti kazem, vrati sve na default kako je prije radilo, nadji nekoga ko ima pc da ti instalira win na ssd, ili ako imas kakav servis blizu.
    Predstavis se, ja sam doktor, treba mi hitno za posla, spasavam zivote, naprave ti sve za pola sata i to besplatno :D
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hahahhah ja bas njih briga za titulu :)
    Probao na default postavkama.Jok.Isto.Nista nemam sad vremena.Veceras cu nabaciti linux samo privremeno dok ne rijesim s diskom da vidim sta je.Hvala svakako bude update kad rijesim i ako rijesim

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  13. selvin

    selvin Moderator

    Probaj drugu instalaciju windows-a. Zavisi i kako si napravio bootabilan usb, koja vrsta boota. Skoro sam i ja imao slican problem, mislio da je to sata drivera, ucitao i njih kroz drugi usb ali nista.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je neki dan hp elitebook 745 sam sa neta preko lan kabla povukao instalaciju Windowsa, iznenadio sam se vala :)
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pravio preko woe usb na linuxu.Jbg inace preko rufusa radim.Imam neki stari laptop probaci i dr verziju

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Probaj i ventoy ili kako se vec zove onaj tool.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Mozda pxe boot kroz lan? Nesto ne znam da moze da svuce kroz internet, ali hajd ga znaj.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma probao drug,jeste Ventoy ali ista stvar.I to sam na novi stick probao nista.Jos cu pokusati instalaciju sa dvd-a kad sprzim.Nemam vise ideje majke mi.Stavljao sam i novi ssd koji je formatiran u ntfs ali ista stvar. To mora da je neki kombo u biosu ali sta i kako nemam pojma! Btw evo skidam intel rapid storage driver sa oficijelnog hp sajta za moj laptop pa cu probati hoce to sta pomoci.
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jao evo update :D
    Do verzije windowsa 99%!
    Nabacim sad samo tiny7.iso to je minijaturna verzija win7 i gle cuda oba diska ocitana.Eto na slici fino.Samo moram naci win10 iso koji ce raditi.[​IMG]

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    Reventon and selvin like this.
  20. selvin

    selvin Moderator

    Rekoh ti, isto sam se patio sa raznim postavkama u biosu i driverima za sata, na kraju drugi iso magicno proradi, do cega je bilo ne znam. Doduse kod mene je bio problem sa win8.1, ali vjerujem da je to i kod tebe.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.