Sata ssd nije detektovan u toku win 10 instalacije

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by SpookyMoO, Mar 26, 2022.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Evo skidam neki stariji.Valjda bude radio.Jbg moracu ih probavati sve redom ako i ovaj ne bude radio ;D
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja radim usb iso preko rufusa.
    Ako odmah ne pokrene kako treba proces instalacije,odmah sibam drugu .iso verziju i proradi vecinom.
    Pisao sam par puta ovako na ove probleme da se uvijek proba vise verzija windows iso,ako zapne pa onda sve ostalo.

    Ja bios i ostalo skoro pa nikada ne diram ako je neki problem ovog tipa i nikada i ne bude problem sa biosom.
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Skinuo sam.dvije jos verzije.Veceras je proba.Mada sad nesto kontam.Generalno win koristim samo za neke programe koji mogu na win7 raditi.Sad razmisljam da nabacim mini win7 i stavim sta mi treba na njega i to je to.

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ako koristis internet na win 7,vec su istekli certifikati za browsere i treba se zahebavati da se ustima i ooet nece da otvori sve stranice.
    Win 7 je sada bas ono ostario i ne radi bas sve kao nekada.
    Pa ako koristis samo par programa i to ponekad,mozes instalirati a ako bi koristio i net i sve,mislim da ispod win 10 ne treba ici

    Sent from my Xiaomi 11T using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    O tome.uoravo kontam.Ma.inst cu win10 odoh da nabacim na stik da vidim hoce li prepoznati :D

    EDIT: Evo prva verzija probana je 21H1 ne radi tj nisu diskovi prepoznati!Sacu pokusati sa 20H2. Napomominjem da pravim usb sa istim alatom sa kojim sam napravio i tiny7 windows koji je prepoznao diskove( Ventoy )
    EDIT II: Ni druga verzija nece tj ona mece ni da boota nikako samo smrzne na grub meniju.Imam jos dvije da probam ali.moram skinuti obe :(
    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 27, 2022
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Konacno!
    Verzija stara 2004.
    Medjutim kada krenem da instaliram uradim format a vec je bio formatiran disk ( pokusavam inst na m2 sata disk koji je prazan nece javlja gresku sa dr slike )
    [​IMG][​IMG]
    Navodno imam dvije opcije:
    Ili da uradim konverziju na MBR style ili da ostavim GPT a napravim.sa rufusom uefi gpt usb stik.Medjutim ovaj alat Ventoy iz linuxa je to vec odradio dakle vec je uefi style usb.Uradio sam konverziju diska na MBR i evo sada startao instalaciju na m2 disk.Jos samo da se sjetim kako editovati grub meni i dodati boot sektor sa m2 na sata 2.5" da mogu imati opet dual boot :D
    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 27, 2022
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    U toku instalacije novi problem!
    Tacno da covjek vise odustane!Nema smisla!4 dana se zezam s ovim![​IMG]

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Imas li jos neki drugi USB stick da sa njim probas ?
    Meni ovo sve vuce da nesto nije uredu sa .iso fajlovima ili sa stickom
    Ja nikada nisam imao ovolike probleme...nekada se znam namuciti ali opet max 1-2 dana da se mucim :D
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Konacno vise.Dakle jedina verzija koja je prosla je prva verzija 1909 :D
    E sad mi samo nije jasno kako je uspio da boota sa m2 diska direktno :D Moram.jos samo live boot linux pa grub popraviti da imam dual boot ali prije toga backup!
    Da ne bude opet placa :D

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja sam takodjer prije dugo drzao tu prvu verziju windows 10 i onda nakon instalacije,radio update kroz windows
    Mislim da je bas bila ta 1909 verzija

    Moguce da sam i ja imao probleme sa nekim novijim verzijama u to vrijeme,pa sam ovu drzao ovako :D

    Zadnje 2 godine,ne znam jesam li ijednom formatirao i instalirao windows
     
    SpookyMoO likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nema vise osjetne degradacije sistema kao prije jer su instalacije na ssd-u ili nvme. Meni je windows 10 od prije 4-5 godina.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Tacno i ja od kada mi je sistem na SSDu,nisam nijednom formatirao...mislim da ima 4-5 godina kako mi je ova trenutna instalacija...a trenutni build win10 je 21H1 a mislim da je to od prije par dana,da se sam updateovao,jer ja nisam rucno a stajala je ta verzija mjesecima kao opcija.

    Sent from my Xiaomi 11T using Tapatalk
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hvala vam svima na sugestijama.
    Evo konacnog update-a:
    Sve sam vratio kako je bilo.Dakle grub meni dual boot i sve radi.I sad ono glavno.
    Ako u biosu ne ostavim multiboot delay na 5s ne vidi win particiju i samo pokaze gresku da win nije ok kao neki fajl.Dakle mora biti taj delay od 5 sek. da prepozna boot sektor jer drugacije ne radi sto je bas cudno.Ali radi linux mint i u tom slucaju opet ali ne i windows.
    Pa ako ko bude imao slicnu nedoumicu.Uglavnom sto se tice oznacavanja uefi ili legacy opcije, to nije imalo nikakvog efekta na sam ishod boota.Ista dakle stvar.
    Glavno je bilo da mora da postoji ta stanka od 5 sekundi.

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    zippoo and Reventon like this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja mislim da sam rekorder po tom pitanju, imam sistem jos otkako sam kupio Samsung SSD, a kupio sam ga cim je izasao. To je bilo 2011. godine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    zippoo likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    A jesi li taj delay ti manuelno nastimao na 5 sekundi ili je to po defaultu a ti si bio promijenio vrijednost?

    Imam i ja dualboot win 10 i linux i prilikom svakog startanja ima to cekanje da boota ili da ti promijenis koji ces sistem dici a on dize po defaultu zadnji aktivan.

    Sent from my Xiaomi 11T using Tapatalk
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ima nastimano po 5s to je minimum.Iduca je 10 itd.

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk