Najbolji IT fakultet u BiH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by User257, Apr 6, 2022.

  1. User257

    User257 Novi član

    Upisujem fakultet ove godine pa me zanima koji je najbolji za IT sektor?Cujem da je FiT u Mostaru među boljim.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    A sta tebi znaci IT sektor?

    Jesi li ista programirao do sada? Pravio web stranice kuci? Jesi stvarao ista u photoshopu ili 3ds max? Jesi cackao oko linuxa, ili mreza, ili mozda instalirao pf-sense kuci?

    Ako mene pitas, skola se bira iz tvog interesa, vecina ne zna sta ih interesuje sa 18-19, na zalost, ali sta je tu je. Ja sam uvijek imao interes za mreze i sigurnost. Sa 16-17 god sam volontirao da idem da gradim mreze za najveci LAN party u drzavi gdje sam bio. I nastavio to da radim do faxa, i poslje.

    Trenutno, najtrazeniji i najplaceniji IT strucnjaci su oni koji rade sa data science, devops, secure devops,(znaci kontejneri, mikroservisi, ci/cd), programeri, (full stack, ux, backend,).

    Da ja sad ne biflam, https://www.roberthalf.com/blog/salaries-and-skills/the-13-highest-paying-it-jobs-in-2019, to ti je odprilike to.
    Nista od ovoga neces nauciti u skoli.
     
    User257 likes this.
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kad se dvojica iz Svedske nadovezu na temu najboljeg IT fakulteta u BiH...


    Dobro je pitanje Zela postavio, sta ti znaci "IT", sta hoces da budes? Ne mozes biti jack-of-all-trades nakon zavrsenog fakulteta, bilo kojeg.

    Slazem se sa vecinom sto @Zeleni napisa osim da nista od ovih poslova neces nauciti u skoli. S tim da radim na faxu mogu reci da uveliko radimo sa 2. DevOps + 3. Information systems security manager + 4. Mobile applications developer + 7. Database manager + 9. Data Scientist + 10. i 11. Network/cloud architect/engineer + 12. (Senior?) web developer + 15. Software Engineer. Doduse, sve ovo je raspodjeljeno u 5 bachelora i uce se osnove (ograniceni smo odmah u startu znaci), tako da sigurno nigdje neces naci fakultet koji sve ovo pokriva.

    Sad, sta znaci biti "najbolji"?
    - Prestiz?
    - Znanje? (vecinom je do tebe)
    - Infrastruktura?
    - Kvalitet obrazovanja?
    - Kvalitet studentskog zivota?
    - Mogucnosti za zaposljavanje nakon zavrsenog fakulteta?

    S tim da sam zavrsio FIT mogu samo reci da vecina kolega koji su studirali samnom sad rade kao senior devovi po raznim "IT" firmama u BiH (a i vani). Ako je to mjerilo dobrog, onda je FIT bio dobar. Isto mislim da sam se na FIT-u naucio osnove programiranja, osnove mreza, osnove software engineeringa ali da se kasnije samostalno specijalizujes, da li kroz posao ili kroz sopstveni/samostalni rad.
     
    User257 and Zeleni like this.
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sto nisam 25god mladji :D Da se naucim nesto normalno hahaha.

    Radoznalost je kljuc svega. Ja da nisam radoznao davno bi zavrsio na kasi neke prodavnice .
    Mreze vise nisu switchevi, routeri i firewalli. Nisam bio u data centru ne pamtim zadnji put.

    Sad vise pisem skripte koji rade API calls (infrastructure as code) da izgradim neko mrezno rijesenje, nego ista drugo.
    Ali moras biti zainteresovan za ono sto radis, mora ti biti zanimljivo, moras biti spreman da useres, da primis kritiku i da nastavis dalje.
    Skola ce ti dati strukturu, neku bazu znanja. Sve je ostalo do tebe. Tebe ako ako interesuje nesto, sjedices satima, instalirati docker i kubernetes, startovat kontejnere, praviti image i procackat kako to sve radi. Ja sve ovo zadnje spomenuto mrzim iz dna duse, ali to je buducnost, necu ga moci zaobilaziti jos dugo.
     
    donjapa likes this.
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nisi naveo da li mislis na drzavni ili privatni.
    Mislim da SSST u Sarajevu ima dobre uslove za studiranje,tipa dobru infrastrukturu i opremu za razne fakultete i da tamo sada idu osobe koje zele vise prkticnog znanja.
    Ovi nasi drzavni fakulteti,jos uvijek rade u online rezimu...evo 2 godine...znaci 2 godine studiras a nisi na fax nogom jos nikada koracio i radio nesto prakticno.
    Ako je to fakultet,onda je fakultet i Youtube...stim sto na YT i mozes puno toga nauciti,jer ima haman pa sve sto postoji.
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Od svoje generacije znam nekoliko FIT-ovaca koji su postali su DevOpsi, junior / senior full-stack ili fronted / backend programeri, a slično je i sa ETF-ovcima. Otprilike nema čovjek šta dodati na švedski dvojac. Ne poznajem nikog da se zajebava s bazama podataka, zanimljivo.
     
    Last edited: Apr 7, 2022
    User257 and donjapa like this.
  7. Pr0gr@mer

    Pr0gr@mer Novi član

    Pauzirao sam poslje srednje godinu, ali kontam upisat FIT jer sam istrazivao i naso da je na dobrom glasu ako se ne varam.
     
    User257 likes this.
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Dobar je FIT, sve preporuke. Ganjaj njega, ali ako mozes onu neOnline varijantu, tj. da nije DL.
     
    nenji_avero likes this.
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne znas nikog jer se DBA tasks obicno ocekuju od nekog full stack programera. Sve dok se log rotacija na db serveru ne sjebe, disk se popuni i db prestane raditi :D
    I onda se ufatis za glavu, aaaaa sta cemo sad, i prebacis sve na cloud, jer to svi rade sada. I onda kad dodje faktura od awsa ili msa, opet za glavu aaaa, bolje da smo ostavili on prem i zaposlili covjeka :D

    A ja sjedim i smijem se, i onda namlatim 100 sati za recovery i redesign. Najjace mi je kad dodje klijent i kaze da su se odlucili za cloud first strategiju. I nece da cuju nista drugo. I onda print server prebace u azure :D Print server u azure kosta brat bratu jedno 10x nego onaj on prem. Al necemo sad o tome covjek pita za fax haha. Mozda bi trebali napraviti temu price iz it svijeta :D
     
    BiceBolje likes this.
  10. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ovo, 100%

    Bio sam na FIT-u DL i to su bačene pare. Ne znam kakva je sad situacija, ali tad sam baš stekao osjećaj da DL-ovce ne gotive nikako i samo nam muzu pare.
    Od svih ljudi koje znam da su završili FIT (ukupno 20ak), samo jedan je DL, a svi su iz Sarajeva.
     
  11. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    U firmi imam raje sa FE Tuzla, ETF Sarajevo, FIT Mostar, itd. i svi su dobri. Licno sam zavrsio FE Tuzla i nemam neke posebne zamjerke.

    Svi ti fakulteti su prakticno tu da te nauce da ucis, i kao odskocna daska za prvi posao. Recimo na FE Tuzla studenti vec na 3. godini fakulteta pocnu raditi part time, i obicno ostanu u toj firmi sljedecih par godina.
     
  12. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    A možel' digresija - koji je najlakše završiti?
    Imam staža bruku, al' mi fali papira da se "probijem" :D
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nikad nije kasno. Imam jarana 2 god stariji od mene, odnosno 44 i ide fax remote. Ide za developera.
    Ja mislim da cak ide na DonJapin fax, znam da je isao u Jönköping prvi dan.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam studirao FIT 2003/2004 i nisam ga zavrsio (jebi ga, mlad glup) ali eto imam posao u IT-u, i nije mi lose. A pravo puno moje generacije su dobri seniori sad u velikim IT firmama, sirom svijeta...
     
    nenji_avero likes this.
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ja imam problem što mi učenje (ono školsko/fakultetstko) nikad nije išlo.
    Nema šta ja ne mogu naučiti, samo mi daj da to raidm, istražim i dobar sam.
    Ali kad mi da da bubam, ja bukvalno, bez zajebancije, čim pročitam treću rečenicu - zaspem.

    Dobro se držim kao sistemaš (hobiji uključuju i web, c#, grafičke budalaštine, audio/video produkciju), ali nekad imam osjećaj da stagniram jer nemam papir za bilo šta od mog znanja - samo iskustvo u firmama.
    Htio bih se malo uozbiljiti po tom pitanju, ali fakat nisam za konvencionalnog učenja... :confused:
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja sam stagnaciju osjetio poslje 2 od 4 godine koje sam proveo u osiguravajucem drustvu od 4000 ljudi. Prve dvije godine nista nije radilo kako treba, zato su me i zaposlili. Trecu godinu smo radili na ugovoru i tranziciji na novog outsourcing partnera, pa je bilo iole zanimljivo. Cetvrtu godinu sam bukvalno radio 5-6 sati sedmicno. Nisam imao nista hands on, nikakvih novih solucija, nist. I onda sam promjenio posao.

    Iskreno receno, sa toliko iskustva, da li ti taj papir fakat treba? Ja sam fax zavrsio prije 20 god, jos me niko nikad nije pitao za diplomu. Ja mislim da je veci problem kako se prezentiras i kako se paketiras, mozda da pregledas CV, apdejtas linkedin, itd. Ja svaki drugi mjesec odem na intervju, cisto da drzim pricu i retoriku na nivou. I to je ko i bilo kakav misic, moras ga trenirat da bi radio dobro :)
     
    zippoo likes this.
  17. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ma idem ja na razgovore svakako, tražim odavno, a iskreno - i nudi mi se svašta.
    Samo što sam ja veoma, VEOMA, mlad počeo raditi. Krenuo od popravljanja računara po komšiluku i prekucavanja tekstova, ugovora itd., pa me život dogurao do Sistemaša.
    Radoznao jesam (mislim da je jasno i iz toga što se petljam u sve sfere IT-a u slobodno vrijeme), ali bojim se za budućnost jer generalisti su uvijek na lošem glasu, a samouki pogotovo...

    Ne mogu ja ni biti stručnjak kao neko ko uz godine iskustva ima i more certifikata, fakultet, mnogo rada u full-IT okruženjima itd. Ja sam radio u proizvodnim i uslužnim firmama, tek posljednjih 6 godina radim u IT firmi.
    Samo što u toj firmi ja ne mogu baš da učim nove stvari (međuljudski odnosi tj. šef je papak, firma cicija itd.).

    Jedan dan imam impostor syndrome, kad vidim čime se neki ljudi mogu pohvaliti, a drugi dan imam osjećaj da smrdim ovdje gdje jesam, jer znam da znam više od svih svojih kolega, da sam prilagodljiviji i na kraju krajeva kreativniji (out of the box thinking) u rješavanju problema.


    Meš'čini da ja trebam mijenjati posao, ne edukaciju xD
     
    zippoo and BiceBolje like this.
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja radim od 2004 godine, nemam papir da sam sistemas :) ali nadje se posao... i to u finim firmama...
     
    nenji_avero likes this.
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Treba uzeti u obzir i da fakultet ne znaci posao. Mene ni na jednom intervju nisu pitali za fakultet. A ima raje koja poslije zavrsetka IT Akademije nadje posao.

    Bilo bi dobro kad bi kolega koji je otvorio temu da nam opiste detaljnije sta uopste zeli, a obicno na ovakvim temama mi se raspisemo :D
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve zavisi gdje si zaposlen, neke firme i za neke poslove ne traze uopste diplomu samo da znas ono sto traze, dok u nekim firmama je bitan i strucni ispit pa si cak i sa diplomom kao bez diplome. Ja sve do sad sto sam radio gotovo da nije ni trebala diploma samo da znam posao, dok u aadasnjoj sam morao polagati drzavni strucni ispit jer bez njega kao da ni nemam diplomu. U svakom slucaju diploma je bitna :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro