Spondiloza - cervikalni sindrom

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, May 22, 2022.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li neko ima ovaj problem i da li se susreo sa istim?
    Svi smo danas poprilicno dugo za racunarom, medjutim, kod mene kao posljedica nedovoljnog kretanja se u zadnje vrijeme javljaju cudne glavobolje razlicite jacine i umor koji se ponavljaju (nekad sam pisao o sindromu karpalnog tunela, ali vjerujem da je ovo povezan problem).
    Navodno je lijek ili hirurski zahvat ili fizioterapije, ali se nadam mozda imaju neke vjezbe koje se mogu izvoditi kuci i da covjek moze sam sebi olaksati?
    Recimo kada radim pokrete glave osjetim i cujem neko cudno pucketanje, kao da su vratni prsljenovi “blokirani”.

    https://www.vasezdravlje.com/bolesti-i-stanja/cervikogena-glavobolja-bol-u-glavi-s-uzrokom-u-vratu

    https://m.vecernji.hr/amp/lifestyle/vjezbe-za-vratnu-cirkulaciju-1383154


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    jesi li razmisljao varijantu kod kiroprakticara?
     
    Reznor likes this.
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Drug moj ja sam sve probao i fizioth i vjezbe ali djaba. Ja kad nagnem glavu nazad odmah vrtoglavicu imam :D a sve struze kad rotiram glavom. Nek nam je Bog na pomoci... bolest modernog doba

    Sent from my Poco X3 pro using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  4. monK

    monK Komšija

    Druže, hirurški zahvat, ako je samo to i nije toliko strašno, ali jeste neugodnost - ali se ti fino s ljekarima provjeri da nema još nešto (sa gluho bilo - i veliko sretno)...
     
    Reznor likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala ljudi, neuropsihijatrinja rece nije mi nista, da nadjem djevojku/zenu (???), ali ako hocu radi sebe da uradim ct/mri. Nemam vrtoglavice zasad, osim ponekad tezih i blazih glavobolja i povremene mucnine. U svakom slucaju valja se s ovim boriti od sada nadalje i ubuduce…


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ako mozes platiti odradi sve testove i slikanja, ali dugorocno bez zdrave ishrane, kvalitetnog sna, boravka na otvorenom i neke fizicke aktivnosti (gym, plivanje ili sl.) nema nas nigdje.

    Athlean X kanal na jućubu ima super vjezbe za zgrbljene informaticare.
     
    Reznor likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mlad si jos, imas vremena da se dovedes u red i bez vecih zahvata. Simptomi koje si naveo ne moraju upucivati na to sto mislis da je.

    Kolegica na poslu je daktilograf preko 20 godina i ima problema sa vratnom kicmom. Posljedica su pored bolova u vratu, hladne i modre ruke/sake, slaba cirkulacija, trnjenje. Ostaju otisci prsta na kozi pri dodiru.
    A glavobolja i umor mogu biti zbog stotinu drugih stvari. Prakticno NPS ti je sve rekla, kad nadjes djevojku vise ces se kretati :)
     
    Last edited: May 23, 2022
    Reznor likes this.
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Suma je spas.
    Ciljam da idem u sumu sto sam sto sa dijecom barem 3 puta sedmicno.
    Biciklo, power walk, pecanje. Samo da nisam za kompom.

    Od kako sam ovo poceo raditi, puno se bolje osjecam, emocionalno sam stabilniji, ne tangiraju me stvari na koje bi inace eksplodirao, ne bole me ledja vise kao prije.

    U sustini ako nisam za kompom, u pokretu sam.
    I gledam da odem u teretanu 2-3 puta sedmicno.

    Zdravlje je najvaznije, pa onda sve ostalo.
     
    Reznor and Ronaldo_9 like this.
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Thx, primjetio sam da mi boravak u prirodi godi, a moram i krenuti s nekim jos aktivnostima bazen ili teretana, samo da se natjeram :)
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ojacati duboke fleksore vrata i donji i srednji trapezius, releaseati ekstenzore i subokcipitalnu muskulaturu, poraditi na mobilnosti ramenog pojasa i torakalne kicme. Suboccipital muscle release, chin tucks, YTWLs, t-spine foam rolling, pec minor door stretch, longus colli exercises, pipe/stick/band shoulder dislocations - eto par keyworda pa probaj i eksperimentisi.
    Gubitak misicne snage i tonusa u vratnoj muskulaturi je ocekivana posljedica produzenih sesija sjedenja sa fiksiranim pogledom i uskim fokusom.

    Plivanje je nespecificna aktivnost i nece ti pomoci, a random pimplanje u teretani (ako nisi nikad prije trenirao) jos manje. Treba ti usmjereni rad na onim grupama koje su inhibirane/ugasene uslijed fiksnih pozicija. Vrat ima jako puno neurovaskularnih struktura, pa onda mozes imati raznolike slike i prezentacije problema. Trnjenje u prstima i slicno je rezultat visokih kompresija, ili TOS-a

    Kiropraktika je pseudoscience

    Hirurgija - posljednja opcija, ako propadne sve drugo

    Ovo nije losa stranica sa objasnjenjima za laike: http://fixtheneck.com/index.html
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Extra objasnjenje i savjeti, thx a lot :)
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kreni od najobicnijih i najnormalnijih stvari a to je fizicka aktivnost i rad.
    Pocni neke lagane setnjice kroz prirodu,suma i brda najbolje.
    Priroda djeluje umirujuce i relaksirajuce na covjeka i stres se izgubi.
    Mene je prije jedna tura biciklom na planinu drzala pozitivnim i raspolozenim 10 dana .

    Ako imas kakvog ljubimca,povedes ga sa sobom i niko ti vise ne treba.
    Pa ako ovo ne da rezultat,onda ukljuciti medicinu.
     
    Ronaldo_9 and Reznor like this.
  13. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ako si iz Sarajeva, topla preporuka za Borisa iz Lukavice.

    Ja sam imao nekih problema zbog sjedenja, lik me vratio na fabricke :)

    btw. nakon toga, potrebno je posvetiti detaljno vrijeme tijelu, inace se problem vrati kroz par mjeseci.
     
    Reznor likes this.
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nađi si veći problem i riješit ćeš mali problem, recimo žena galami, djeca vrište i otišla ti lamela na autu. Ma kakva pucketanja, ja izgubim i vid i sluh.
     
    SpookyMoO and NeTRa1der like this.
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Punica tuče.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Imam i tih problema iako nisam ozenjen, dobijem svoju dnevnu dozu stresa svaki dan :)
    Takodjer imam oslabljen sluh, a evo od skora nosim i naocare :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne mogu da vjerujem šta ljudi rade sa sebe. Kakav god posao da imaš kakve koristi kada će ti za 10 godina napraviti nepovratnu štetu.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    a sta je tvoje rjesenje onda?
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A iz dana u dan nažalost svi lete za parama u IT sektor.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vrlo jednostavno. Edukacija o hrani, barem minimalna. Nije većina, nego gotovo svi nemaju pojma šta jedu i kako hrana utiče na organizam.
    Posvetiti više pažnje i uložiti više truda u smislu da umjesto što naručiš neko smeće, fino pripremiš večer prije kući sebi hranu i ujutro poneseš na posao. Radije i ne jesti do kuće nego naručiti neko smeće.

    Biti svjestan da su nam tijela mašine stvorene za kretanje i rad. Stolica u prirodi ne postoji. Ako ne možeš svako pola sata ili sat se protegnuti obavezno naći neki hobi poslje posla, toliko ima aktivnosti da je glupo nabrajati, a svakako će se čovjek onda i psihički bolje osjećati jer kada sjediš osam sati za računalom imaš osjećaj da te polomi od umora a zapravo nisi se kretao nikako i kada dođeš kući imaš osjećaj da ti se samo leži a zapravo kada odradiš trening ili neku aktivnost shvataš koliko se bolje osjećaš nego da si "odmarao"

    Samo treba prelomiti i steći pozitivne navike i to je to.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    NeTRa1der, zippoo and Reznor like this.