Apple iPhone - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Jan 10, 2007.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pratim jednog lika na YT sto to testira. Nije to jos za siroke narodne mase. Dok ne izadje public beta nista.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reznor likes this.
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    E super za za onih 10 naucnika dole. Vjerovatno i to ima na Android samo mi ne treba pa mi mrsko gledat. Sms dobijem samo preko granice kad idem.

    Evo jos jedna stvar, scrolling screenshot se moze snimiti samo kao pdf, na androidu mozes kao sliku ili pdf. Postoji rjesenje u 10 koraka naravno, napravis shortcut koji konvertuje pdf u jpg.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Najjaci mi je argument "apple ekosistem" kao prednost, a 1% ga koristi.

    iMessage - mislim da bolju stvar (za buducnost) Google radi sa RCS-om u Messages aplikaciji. Sigurno ce i Apple kad tad morat implementirati RCS, ne mozes imati proprietary sve, moras nekad pratit i standard, kao sto ce ih natjerati i za USB-C, natjerat ce ih i na RCS.

    Ali generalno, diskusija je bespotrebna kao i uvijek, nece niko promijenit misljenje. :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Za update ok. To što je premium uređaj je mana, valjda je prednost androida što možeš kupiti skup telefon a možeš i jeftin.

    Taj "eko sistem" ako svi oko tebe koriste iPhone, kod mene u raji svi android pa mogu samo gledati u face time.

    Ja koristim oba uređaja, ebat ga same shit, oba isto obavljaju na malo drugačiji način.



    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pitao si sta ima apple ekosistem a nema google. ja sam ti naveo.

    google ima neke cake slicne, opet ni blizu

    kako mislis 1%. Ovde kod nas? jbg ja sam okruzen sa dosta ljudi koji su u njihovom ekosistemu pa dosta uvidjam ovih stvari.

    a sto se tice iMessagea, ne razumijem se bas u tehnologiju RCS-a. Ali recimo ne mozes uraditi obican backup sms poruka na Google Message aplikaciji. Znaci svaki put kad formatiras telefon, ili promjenis, poruka nema. Sto se ostalih featurea tice google ubacuje ponesto ali daleko je to od toga da se zamjeni Whatsapp ili Viber.

    Onda Googleov inconsistency sa chat aplikacijama. Koliko su ih do sad izmjenjali, mergali?


    Dobre su ovo diskusije. Volim ja cuti sta obje strane imaju za reci :D

    btw iOS tastatura dobila haptic feedback sa iOS 16, ako je nekome to promaklo :D mislim da je to Vedo nedavno trazio.
     
    Reznor and Vedo like this.
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Naravno, svako ce reci drugacije, ali meni doista Apple-ovi proizvodi olaksavaju posao (doduse ja sam mobile developer pa i koristim vecinu funkcionalnosti).
    Npr.
    - AirDrop kada hocu poslati sliku neku brzinski. Za datoteke moze se snimiti u Files, ne treba nikakav poseban hack, ja sebi skinem MP3 bez nekih posebnih 3rd party appova, jedino setovanje ringtone je bezveze sto ne moze jednostavno. Moze se i MP3 poslati preko AirDrop i pustiti preko VOX aplikacije.
    - Mozes se javiti na poziv s iPhone preko Macbooka
    - iPhone zapamti kad je spojen preko WiFi na laptop, dok Android moras reconnectati stalno preko kabla (kao pretezno Android developera ovo mi jako ide na zivce, mislim da je drop postao ucestaliji sa Android 12)
    - Kad nesto kopiras u clipboard preko iPhone pojavi se i na MacBooku opcija da koristis taj link
    - Preko Apple Watch mozes otkljucati iPhone. Mozes brzo odgovoriti na poruku bez potrebe da imas neki poseban watch app
    - Kad radim migraciju iOS/macOS sve mi preslika onako kako jest, bez da ista dodatno moram podesavati ili instalirati (cini mi se da sam pitao na Windows temi da li ima nesto slicno, isto tako ni Android nema neku uniformnu migration app koja je vendor free, Samsung i Xiaomi npr rjesavaju to svojim 3rd party appovima)
    - iPhone ima nevjerovatno dobre stereo zvucnike, nisam vidio nijedan Android telefon koji ima tako kvalitetan zvuk, a stereo zvucnici imaju od iPhone 7
    - Trenutno mi je testni telefon OnePlus 9 koji je cak hladno kopirao slider s iPhone za mutanje zvuka, s tim da ima 3 nivoa umjesto 2, a iPhone to ima cini mi se od prvog modela, jako korisna dzidza
    - Bolje rijesen Parental control u odnosu na Android (znam da ima vas sa djecom, pa vam moze biti korisno)

    Za mene licno nema smisla da neko uzima najbolji Appleov proizvod ili bilo koji uopste ako nece probati koristiti sve ono sto nudi i nalaziti to korisnim, npr instagram likuse sa 13 Pro Max koje objavljuju storyje svaki dan sa uvijek istom postavkom kamere, onda menadzeri koji uzmu M1 Max i onda ga koriste samo za meetinge i office tools :D
     
    dino73n likes this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    @EL NINO CFC kako bOlan evo odem u poruke, sve su tu u zadnjih pet godina, tri telefona od tada promjenio

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    OnePlus ima indikator trenutnog profila na ekranu dok iPhone nema, tako da (barem meni) to ništa ne koristi, a neiskorištenog prostora 'u rogovima' s gornje strane koliko hoćeš.
     
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    kako backupujes sms poruke onda?
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne bekapujem ništa, koristim Google message upp i to je to.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja imam SMS-ove od ne znam ni ja od kad...
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Normalno da imas. Isto tako na Androidu mozes clipboard shareat sa svakim uredjajem na kojem imas isti google acc. Isto wifi slanje fileova, povezivanje moba na PC itd, migracija sa telefon na telefon. Apple ekosistem je cisti buzzword, sve se to moze i na Androidu/Windowsu i jos imas milion drugih mogucnosti pored toga sto nudi Apple.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A jesi li ti dobio 13PM na nagradnoj igri?
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Aha, tiket 1300e. Ja kazem kako jest, a ne da pravdam svoju kupovinu nekim ekosistemima.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Isto ta migracija na drugi uređaj nije mi jasna.
    Eto imenik i poruke su vezane za Google acc, photos su sve backupovane, kada pokreneš drugi uređaj samo klikneš use data from previous device i skine sve aplikacije uključujući i wallpaper. Ako si dopustio da Google snima password nema problema ni s tim.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    e ne mogu onda biti pametan sto kod mene ne radi sms backup

    mozda vi radite backup citavog sistema pa vam onda povuce i sms poruke onda.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa svaka aplikacija valjda ima svoj backup.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ono što npr. Samsung radi sa DeX-om je fantastično, Apple nema ništa slično tome koliko mi je poznato a da ne uključuje neku vrstu castinga/mirroringa sa gomilom lag-a.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa samo su 10 godina iza Microsofta, kad je to ikad bilo na Lumiama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    NaLe! likes this.
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne računam MHL protokol preko USB 2.0, to laguje ko ludo, samo native preko USB 3.1. DeX radi od S8 serije a na Lumijama koliko znam cca godinu prije toga sa serijom 950. Kakvih crnih 10 godina...