Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moram klimu kupiti ne mogu u ovom stanu izdržati.
    Ukratko nije neki izbor, LG 1000km Beko 900
    Konto LG, dnevna ima oko 25 kvadrata.
    Ovo su inverter šta god značilo, valjda je dovoljna za ovu kvadraturu.
    Isto koja je razlika sa ovim skupljim isplati li se skuplju kupit?

    Isto kontao sam se grijati na nju i kupiti onaj radiator tanki zidni, valjda nordijski. Valjda bude dovoljno.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma samo inverter, LG nije los, ja imam dvije, ali ako ces sebi i ako se planiras grijati, Mitcubishi samo, ja sam LG uzeo zbog nekih drugih shema, ali samo japanci za klimu.
     
    Picoooka likes this.
  3. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Imam dvije Beko inverter u dvije sobe vec evo 7 godina. Odlicno hlade (40c kod nas u Zenici svaki dan evo ima hefta) na ovim ludim temperaturama, a zimi i na -20rade bez problema. Nikakvih kvarova do sada.
     
    Haker likes this.
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Odlično. Ma ovaj stan mi je potkrovlje, mogu dosta izdržati ali sve ima limite.
    Generalno klime ne volim, ali nema se sad izbora.
    Uzet ću LG, ne znam zašto bi ta bolje grijala od ove?
    @Patton2410 koliki ti račun za struju dođe zimi kada se griješ ako nije tajna, čisto da znam okvirno. Slobodno sendaj na pm ako hoćeš.
    Meni je zimi oko 80-90km bez grijanja, kontam sada će biti oko 200

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  5. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Zimi, kad obe klime griju skoro svaki dan... dodje 30-50km extra na racunu. Nikad vise.

    Kod mene je regularno oko 65-75km racun. Zimi kad svakodnevo rade klime (sto je veoma rijetko da treba stalno grijati nisu zime nesto) bude 90-120km.
     
    Haker likes this.
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja zagledam Daikin Comforu...

    Kažu majstori po forumima, ako je klima, uzmi japansko?
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Radio sam u Libiji 4 god a zivili smo u krugiu fabrike u kampu za radnike. Za to vrijeme sve samsung i LG klime su pocrkale a Haier ni jedna. Tako da sam sebi kupio Haier pa dok radi nek radi. Vec treca godina radi ok. Inverter sa wifi. Zaista malo struje trosi i ne cuje se ziva. Meni odlicna. Bila 920km sa ugradnjom, 12ka.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    ibran, Haker and Vedo like this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Odem u domod kod nas nema nijedna, smiješno. Odem u ovu drugu radnju ima ta LG i Beko.
    200km naplaćuju ugradnju, jel to puno? Sutra sam kontao kupiti.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Bacaš pare na LG. Kupi za iste ili slične pare fujitsu, daikin, mitsubishi, pogotovo ako se misliš grijati. Jednostavno nisu ista klasa, a to nije nešto što možeš kasnije prodati pa kupiti drugu. Ugradnju možeš naći za 150 KM, samo nazoveš neku drugu firmu. Usput, kod ovih koji ugrađuju možeš dobiti i neke popuste na uređaje a garancija ti je svakako od proizvođača gdje god da kupiš.
     
    Haker likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Oke, pogledat ću dalje.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mitsubishi/Toshiba/Carrier/Daikin/Haier, nešto od toga, LG bacanje para. I za Midea kažu da ima odličan odnos cijene i kvalitete.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo vidjet ću za haier, neka firma radi i ugradnju, nadam se da neće biti kao sa ovim što sam zvao, kaže tek iza Bajrama

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakve su gree? Koga god sam nazvao nekakva čekanja za ugradnju, ovu bi mogao relativno brzo.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisu rang ovih japanskih ali nisu loše. Sad sve zavisi od cijene, ako ćeš je platiti kao ovu neku japansku onda to nema smisla. Inače je ljeto najgori period za ugradnju jer svi hoće da ugrade i svi hoće odmah. Nazovi servis ćović pa vidi s njima.
     
    Haker likes this.
  15. senad_986

    senad_986 Komšija

    Haker likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jesi na ovaj mislio. Pa ne znam cijene, ovaj radi gree oko 1000 i ima Mitsubishi 1800. Generalno gledam ove Japance, skuplji su nema šta, mada neću sad radi 200 gledati, ali već 500 je dosta.
    [​IMG]

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Jest na te sam mislio.

    Što se tiče cijena trebaš znati da i svaki proizvođač ima klasu uređaja. Kao Mercedes c, e, s klase tako i ovi klima uređaji. Taj mitsubishi od 1800 je sigurno iz više klase nego taj gree od 1000. Razlika bi i trebala biti tako oko 200 KM između gree i ovih Japanaca.

    Daikin Sensira 12ka inverter klima FTX/RX-35C (1.239 KM)
    https://www.olx.ba/r/30419274/49585


    Mitsubishi inverter 12 serija HJ sa ugradnjom (1.180 KM)
    https://www.olx.ba/r/30477556/49585

    FUJITSU klima uređaj INVERTER ASYG12LLC/AOYG12LLC (1.150 KM)
    https://www.olx.ba/r/36993282/49585

    Ovo su ti neke ulazne serije. Kvalitetnije serije su i skuplje, ali s obzirom da si ti u Hercegovini ne vidim potrebu za skupljim serijama. Možda možeš naći i jeftinije, ovo sam ja onako brzinski pregled na olx bacio.
     
    Haker likes this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Oke hvala ti. Gledao sam i ja, ali bez ugradnje mi je beskorisno. Ima par opcija, valjda završim u ponedeljak.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    To da jedino japanac valja je tačno ko i za njemačka auta. Od proizvodjaca do proizvodjaca, od modela do modela. Da ima dobrih japanskih proizvoda ima, ali i opel je njemački. Generalno za kućne upotrebe i našu klimu, svaka će posluzit. Ne treba se opterećivati, uzmeš sa najdužom garancijom i dobrom cijenom. Davat duplo para jer je japanac, a ti neces nikakvu razliku osjetit...

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
    Ajdin87 likes this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja ovako kontam. To da neka japanska toliko bolje grije i hladi od recimo LG mi ne ide u glavu. Evo gledam ovdje gdje radim pa svaki prostor LG klima. Još LG daje 10god na kompresor nisam vidio da ostali brendovi to nude.
    Ovo navodim kao primjer, sad ću uzet bilo koju koja se može ugraditi i razumnom roku, da ne čekam mjesec dana.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk