1. dmr

    dmr Veteran foruma

    fakat bi mogli ovaj paket 80/40 dici na 120/60 :)
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nekad davno kad si uveo taj net i ja sam bio na 80 a sad smo dogurali do 300 a vi ne mrdate s mjesta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja al sigurno placas 15KM vise :), ima i na txtv 200/100 i 400/200 paketi al preskupooo :D
     
  4. Teraflops

    Teraflops Novi član

    TXTV je gurbetski ISP - krade dio bandwidth-a od svakog paketa. Paketi s limitom od 50/30 Mbit uglavnom dosežu 47-48/27-28 Mbit - znači jedno 2-3 Mbit u minus. Isti slučaj je i sa paketima većih brzina - 80/40 Mbit je u mom slučaju uglavnom mjerio 77-78/37-38 Mbit pri konstantnom mjerenju kada se brzina iznivelira.

    Ovdje je vjerovatno krivac QoS polisa gdje se, umjesto kao što je praksa u normalnih ne-ciganskih operatera da se na ugovorenu brzinu doda par procenata više radi poništavanja eventualnih oscilacija u mreži, brzina ograničava na tačno onu navedenu u ugovoru, s time da na štetu korisnika idu sve oscilacije u mreži. To se prikriva "burst" speed opcijom, gdje se u QoS polisi definiše puno veća brzina, ali u kratkom intervalu od nekih 5 sekundi max.

    Naravno, sve napisano se odnosi samo na brzine unutar TXTV mreže. Kada govorimo o TXTV-ovom linku ka nadprovideru (BH Telecom), vidi se da su cigančili i na tom dijelu - haman su i tu zadnja rupa na svirali (prioritetu) jer izlazne brzine variraju drastično i nemali broj puta mi se dešavalo da mi paket od 80 Mbps radi kao paket od 50 Mbps, u najboljem slučaju.

    Nije mi bilo mrsko izvoditi višestruka opsežna mjerenja raznim metodama, da budem načisto s čime imam posla.
    Budući da imam mogućnost testiranja više operatera istovremeno, uključujući i kućne i poslovne pakete, mogu samo reći da je TXTV, na području koje pokriva, samo nužno zlo onima koji su na njega osuđeni, iz raznih razloga/potreba.

    O gurbetskim metodama ograničavanja i blokiranja portova korisnicima sam već prije pisao.

    Telemach i BH Telecom da porade na FTTH i teritorijalnoj dostupnosti usluga - pokupili bi TXTV korisnike šakom i kapom.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Druze, ne znam o cemu pricas.
    Ja od BhTelecoma na 50/8 paketu dobijem 20/8, kuburim evo mjesecima, inflacija izgleda i u kablovima. I to zadovoljstvo placam 43KM.
    Mjerenja vrse "u centrali", ne smiju mi vise na vrata doci :)
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja imam cak i preko 80/40, testiram kad dodjem kuci


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Evo, taze svjež speedtest na TXTV server, tri puta zaredom odrađeno... (rađeno preko ssh terminala s jednog od servera):

    Paket 50/30 Mbit. Trenutno na mreži ništa aktivno

     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sta da tek ja kazem za BH Telecom
    Evo sad mjerio 34,4/7,9/11ms
    Paket je 50/8
    Mjerio sam i jucer, ne prelazi 35, i ovo je dobro jer je bilo 15-20, popravili su kao nesto...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Pretpostavljam ti si jedan od BH Telecom "bakrenjaka"... Iskreno, dobar si ti ako preko bakarne parice vadiš oko 35 Mbit... Izgleda da je onaj Titin polagač kablova bio prilično raspoložen taj dan kad je tvoju mahalu radio :)

    Ovo što sam ja mjerio je preko optike. Znači smetnja nije infrastrukturne nego ljudsko-debilne prirode.
     
    Reznor likes this.
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze bakar i 300Mbit, problem je u centrali koja je iz doba dial-up-a.
     
  11. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Može, ali onaj u Južnoj Koreji :D
    Ovaj od BH Telekoma ne.
    Nije da ja ne bih volio da je suprotno :)

    Nego, da li je moguće da je inžinjerija u telekomu toliko nezainteresovana za svoj posao pa se i dalje forsira ova asimetričnost linka. Upload i na optici je nepotrebno nizak. Da su ga makar na 50% od brzine downloada stavili, pa i nekako.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Iz onoga sto sam se licno uvjerio, nije do montera, nije ni do ljudi u tehnickoj sluzbi. Ne mogu ljudi nista uciniti.

    Do uprave je koja godinama ne ulaze u infrastrukturu, nego novac trose tamo gdje politika kaze.
    A politicari su polupismeni seljaci koji ne znaju da je sramota u 2022 godini ponuditi 20mbit za 40KM. Za njih je 20Mbit ravno slijetanju na Mjesec. Na zalost tako je, godine lose uprave su isplivale.
    Jedino privatizacija pomaze, da ih preuzme neki ozbiljan telecom operater iz EU.
     
  13. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Neće nama stranac dati veće benefite ako ga lokalna konkurencija ne natjera na to. I stranac je, na kraju, samo kapitalac - gleda kako da da što manje za što više novca.
    Eto, Telemach je, po svim parametrima, stranac. Mtel isto. Pa u iste gajde pušu kao i telekom.
    Da li se npr. pojavi neki novi operater i zaroka optikom kroz i među gradove, digli bi se ovi naši uležani operateri ko ona stvarka kad pizdu nanjuši...
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo me kuci, paket 80/40
    [​IMG]
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa upravo zbog konkurencije kao sto je Telemach pa i Txtv je telecom uveo nove brze pakete, koji opet nisu na nivou konkurencije. Ali se ispostavilo da ne mogu isporuciti te brzine. Zato sam misljenja da im treba reset, a to ces dobiti samo ako promijene vlasnika. Sadasnja struktura to ne dozvoljava.
     
  16. Teraflops

    Teraflops Novi član


    Upravo sam odradio test sa 3 mašine - 2 servera i 1 PC...

    Zanimljiva stvar se desi - kad radim sa Linux servera, brzine su uvijek oko 2-3 Mbps manje od maksimalne koja je definisana paketom. Kad test radim iz browsera na PC, dobijem slične rezultate kao i ti - tj. nešto malo iznad definisane brzine.

    Međutim, ono što je također činjenica jeste da maksimalno ostvarena stvarna brzina (kada nešto skidaš i sl.) odgovara ovoj koju dobijem mjereći sa servera...

    Ili je po srijedi neko varanje od strane TXTV kada se pokušava mjeriti preko browsera (detekcija user-agenta) ili...

    Morat' ću to malo istražiti.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Tuzan sam, ali ipak radostan zbog toga.
    Opet je bolje u odnosu kad sam presao sa Full 1 na Full 4 kada su mi iskljucili net dok nisu donijeli novi aneks ugovor, a nakon toga konekcija je bila nestabilna, a brzina tek malo iznad one stare.
    Ovo sad je vec podnosljivije.
    Cekam da mi jave moji iz Tuzle stanje, kod njih je TXTV onaj Duo (drugi po redu paket)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    pici kod mene, evo torent, a obicni download ide preko 9MB/s

    [​IMG]
    EDIT: Evo i grafik dwn upld dok skida sa torenta.
    [​IMG]
     
    Last edited: Jul 9, 2022
  19. Teraflops

    Teraflops Novi član

    Tvoj paket je 80/40... Tim slijedom:

    80/8=10 MB/s - tvoj prosječni protok pri skidanju je od 8.4 do 9 MB...

    8.4x8=67.2 Mbps
    9x8=72 Mbps

    Ovo odgovara svemu ovome što sam prethodno pisao. Takav scenario se dešava i meni - jedno izmjerimo preko speedtesta a drugo imamo u stvarnosti.

    Radio sam btw mjerenje i na jednom od servera koji se spaja na Telemach - tu je sve kako i piše u ugovoru.
     
  20. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Zar nije u svakog provajdera za brzinu napisano "do XY", a ne da garantuju? Koliko se sjecam da se garantuje ponekad samo minimum.