Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nekome (meni npr.) je jezik prepreka, nema šanse da pređem preko toga.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da si otisao kad ti je prvi put bilo u glavi dosad bi ga pricao fino.

    Mada bi vjerovatno morao mijenjati zanimanje.
    Pravnici, psiholozi, neki nastavnici su na to manje-vise osudjeni (mada ima mazohista koji su opet ulozili dodatne godine skolovanja da rade opet svoje poslove), ostali uglavnom mogu nastaviti iste karijere.
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U germanofonu zemlju nikada ne bi otišao (dobrovoljno).

    Tamo đe se engleski priča, apsolutno. Češki bi naučio, što da ne.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kolegica (također psiholog) je skoro 10 godina u Njemačkoj, i još uvijek ne može raditi samostalno sa pacijentima i klijentima zbog te jezične barijere, jednostavno nije na tom nivou i ko zna kad će biti.
    Prije bih kineski učio nego njemački da budem iskren.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Realno Neo moze hladno doci i u neki veci Njemacki ili Austrijski grad i regularno radi svoj posao za ljude sa Balkana.
    Nije samo problem mentalno zdravlje ljudi koji rade, imas njihove porodice, imas samce, imas djecu, i svi imaju iste probleme samo pitanje je do kojeg nivoa.
    Usamljenost, manjak socijalizacije, stres, depresija, anksioznost, problemi na poslu, problemi u porodici, problemi sa rasizmom, problemi sa identitetom, problem odrzavanja kontakta sa Bosnom, itd.
    Cijela dijaspora pati od istih problema ali se nemaju kome obratiti.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je sto kazem, tih par zanimanja gdje jezik mora biti savrsen.
    A savrsen njemacki ko ode poslije punoljetnosti dostigne 1 od milion.

    I sto kaze kolega neki gradovi su toliko krcati balkancima da znam doktore kojima su klijenti samo nasi i opet imaju posla preko glave.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne znam šta bih rekao na to, ideja da odem vani a da se opet družim i radim s 'našim' ljudima dobro poznatog mentaliteta mi nimalo nije privlačna.
     
    BiceBolje likes this.
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Njemacki nije tezak jezik za nauciti, barem nije meni ali iskreno ucio sam ga u gimnaziji pa sam imao neko predznanje. Sve se moze kad se hoce kao i za sve potrebno je uloziti vremena u to. Ja sam npr sam naucio jezik bez ikakvog kursa te sad me nije strah odlaska .
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako nemozes njemacki savladati, ovo je jedini nacin da ostanes u profesiji. Kako sam i rekao, ljudi se bas bore sa ranije navedenim stvarima, trziste je tu, samo se trebas izreklamirati.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne bih da te strasim ali vjeruj da ce ti trebati pofino vremena da pohvatas akcente.
    Ja gotovo pola zivota medju njima pa opet nekad moram dobro zategnuti usi da skontam nekog iz druge pokrajine.
    Naravno bilo bi ti lakse i brze od nekog ko slabije zna.

    Znati jezik je vrlo sirok pojam, jedan Hasan Salihamidzic je direktor u Bayernu i otisao je kao mlad momak prije gotovo 30 godina, i svabe i dan-danas za njega kazu da ne zna njemacki.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne razumiju ni Nijemci Nijemce uvijek, pogotove ove sa juga, a da mi nesto kao pofatamo :D
     
    irhadkul and Reventon like this.
  12. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ma meni kad austrijanci pricaju "Hochdeutsch" ja se gubim, kamoli ovi iz bajerna :)
     
  13. p4ja

    p4ja Komšija

    u koji grad ides?
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pa valjda mozes nauciti njemacki dovoljno da odes do trgovine, shoping centra, kafica? a vamo radis sa nasom klijentelom?
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja kao dijete gledao njemacke kanale i naucio, isao par mjeseci na kurs do B1, na Geteu polozio iz prve, citanje i pisanje 93/100 i 97/100, slusanje 88/100(ovdje sam nesto zeznuo na ispitu, al nisam siguran gdje), i pricanje 87, zajebo me Halid iz Teocaka koji nije imao pojma, pa me trema uhvatila:D
    Mogao sam komotno odmah i na B2, al mrsko mi. Ako gore kad odem pa cu gore zavrsavati, cak je i lakse nego kod nas.

    Tako da se moze itekako nauciti ko zeli. Malo kursevi, pratite TV kanale, gledajte YT klipove, naucit cete sigurno. Ima i jako dobrih aplikacija za PC i mob. Volja je najbitnija.

    To za akcente, jbg ne razumijem ni ja onaj njihov seoski naglasak sa Alpa, na reklamama za Milku, ti su kriminalni, njih ni Njemci ne razumiju. U javnim ustanovama se prica klasicni hochdeutsch, to je ono sto je najbitnije, i to se kod nas na kursevima uci.

    Ali ima tih akcenata i na nasim prostorima, na selima kad pocnu da zavijaju, nemam pojma sta pricaju.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ma ne želim s njemačkim uopće da se natežem, s našim dijasporcima još manje. Imam ja dobro (pred)znanje i izgovor jer sam ga u školi pasivno učio 6 godina, ali džabe otpor je jak haha.
    Radim sad za američku firmu i milina je profesionalno (a i neformalno) razgovarati sa klijentima iz USA, nešto što bi mi na njemačkom bilo nedostižno i za 20 godina.
     
  17. p4ja

    p4ja Komšija

    Engleski je universalni jezik i svako bi ga trebao znati
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Trebao bi ali ne zna. Pola raje misli da zna i kad dođe vrijeme da progovore šute kao zaliveni ili zvuči katastrofa. Nije ni zapad mnogo bolji.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Osim što ne znaju, na zapadu se još i uvrijede ako ih na ulici nešto pitaš na engleskom umjesto na njihovom maternjem jeziku...
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Jedan od razloga sto na zapadu slabije znaju engleski je to sto im je sve dubbovano na maternji jezik, a ne kao kod nas gdje je sve titlovano.