All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne pomaze su sesta brzina. Kod tog vozila odnosno mjenjaca sesta brzina nije isti mjenjac kao sa 5 pa dodana jos jedna nego totalno drugacije rasporedjen odnos na 6 brzina tako da je finalni prenos isti kao i kod 5 mozda cak i neki postatak kraci.
    Najbolji mjenjac za autoput sa 1.9tdi je kod bluemotion verzija. Taj je sa 5 brzina ali su 4 i 5 produzene u odnosu na standardni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker and Bio_Sam_Zmijanac like this.
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jep mjenjač na ovoj škodi je čudan. Ja se u SLO vozio seoskim cestama, auto puno, ide ona četvrtom brzinom i 40 km/h i 90 km/h jednako.

    Nego, prevalio sam 3300 kilometara za 16 dana sa Octaviom, utrošila je 140 litara goriva (prosjek 4.2 l na 100 km (autoputevi i magistrale 80%). Ide ko zmaj, jedino sto sam primijetio da je potrošila 1 dcl ulja. Ali to je haman normala za 1.9 tdi motore. Vole srknuti ulje?!
     
    Last edited: Aug 9, 2022
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nista neobicno za potrosnju ulja na 300k+ km
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vozio sam i Puga sa istom kilometražom pa nije ništa trošio. A sjećam se da su ove škode na poslu ispod 100k trošile ulje.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    1.9 trosi malo ulje, to je normala, meni na 5000 km do pola litra uzme.
    Benzinci su kriticni, gutaju litar na 1000km.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Svabo i benzin je losa kombinacija, osim ponekog bmw sestaka.
    Da nisu toliko utjecajni i da im dizel motor nije zila kucavica citave drzave davno bi mi svi vozili benzince ko sav normalan svijet.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moja Opelka ne troši ulje, doduše mjenjam na 5-7k ali na štapu uvijek isto.
    Gledam po netu dosta Toyota isto zna srknuti ulja.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Toyote su katastrofa, barem one Rav4 i Corole Verso 2.2 dizelke sto smo mi vozili. Iz Tuzle do Mostara i nazad pola litra ulja uzimala, na kraju prosvirao motor. U pitanju je bila fabricka greska, isto kao i sa VW benzincima.
    Da se srediti ako se uradi na vrijeme i da motor na kraju traje milion km, imaju kitovi bas za taj problem, samo sto sve to kosta.
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jesu tu seriju usrali ali benzin je njihova specijalnost ko i svim japancima.
    Jedini japanci koji su se malo vise potrudili oko dizela su Isuzu i Mazda, ali dizel ko dizel nijedan nije perfektan, pogotovo novije eko norme.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jašta brate. Srkne ulja, ali benzinac je i dospem dva litra ulja do redovnog servisa (čekam ~ 10.000 km) i to je to. A pošto je benzinac, kvarova oko motora nema. Nakon zamjene kvačila, svjećica, sada ovaj 1.6 motor troši oko 6.3 litra. Prešla je oko 300.000 kilometara sada, za kupovinu bilo čega čini mi se nije vrijeme. Ponuda je pravo loša, a ja bih opet nekog japanca.
     
  11. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Tale uzivas li u carima gepeka? Ako ikad uzmem skodu bit Ce zbog gepeka.:)

    Poslano sa mog Mi Note 10 Lite koristeći Tapatalk
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ako je limuzina, ne bih to nazvao carima, meni je karavan zakon


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    meni 1.9 tdi bkc motor nije trosio ulje, uvijek sipao 5w40 castrol, nikad nisam morao dosuti, otisao od mene nakon 90ak tisuca kilometara, preko 460000
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gepek je ogroman i kod limuzine. Nevjerovatno koliko stane :) isto prostora na prednjim sjedistima tona i u sirinu, jedino zadnja klupa nema mjesta za noge :) ulja trosi vrlo malo i to samo na autoputu pri vecim brzinam, vjerovatno kad konstantno drzis preko 3500obrtaja. Ja recimo nisam kapi dosuo 10 mjeseci i sad iso 2 put do Zagreba i moro dosut poslije nekih 0,2l :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjerovatno je i do ulja, ja inace sipam 5W30, a trebao bi 5W40 kao @nivla.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jest limuzina i 5 vrata, 560 litara ima limuzina dok karavan ima 600, samo 40l razlike. Tako da u karavanu ništa više ne dobis.
    Prvi put rahat otisao na odmor.
    I ovaj 1.9 motor kad je auto puno i opterećeno ide ko zmaj.
    [​IMG]
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da je klasicni sedan ne bi valjalo. Tad je iole vece stvari nemoguce ubaciti. Ipak, karavan je bolji zbog oblika, ne zbog zapremine.
     
    Reznor likes this.
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Karavana bilo tonu za kupiti. Ja ga nikad ne bih uzeo.
    Ja baš ganjao limuzinu sa 5 vrata.
    [​IMG]
     
    dino73n and Neraa like this.
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Prethodni vlasnik je sipao Mobil 3000 xe 5W30, a vidim da se u BiH sipa uglavnom Castrol 5W40.
    Znam da Castrol mnogi "podvaljuju" dok Mobil manje.
    @dino73n šta je tvoj savjet?
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    I ja sipam 5w30


    Sent from my iPhone using Tapatalk