Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ma i B650 biće žara jer PRIME X570-P je 150€,a PRIME X670-P preorder 500€ tako da možemo očekivati B650 po 300-400€ otprilike,ali vidjećemo uskoro.
     
  2. p4ja

    p4ja Komšija

    Baci oko na yt za ovaj novi i5 sto izlazi ubrzo. Nemoj zurit, cip ce biti do jaja
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koja mu je oznaka? :), mogu mislit koliko ce maticne za njega biti, 1000€ :D
     
  4. p4ja

    p4ja Komšija

    13600k
     
  5. chenta

    chenta Aktivista

  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato sam ti i rekao idi na 5600X. Nadjes maticnu za 300KM kakvu hoces.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Cirkus je sa plocama zadnjih par generacija.Ja sam za 11700k jedva nasao na akciji za black friday u Madjariji ROG Strix Z590-E Gaming WiFi za 550km,a evo idalje je ta ploca u DE 300€,a u HUN odakle sam i narucio 400€.

    Prije sam redovno kupovao Formula i Hero ploce koje sada uopste ne uzimam u razmatranje zbog nenormalno visokih cijena.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    U cemu je prednost 5600x spram 10700k? Posto su cijenom tu negdje ploca+cpu+memorija.
     
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Zbog PCIe 4.0,ali ne znam kolio ti to znaci .. posto tebe zanima iskljucivo gaming onda ti je vjerovatno bolja ta opcija 10700k

     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa dzabe PCI 4.0 ako je cpu usko grlo, zar ne? :). I ja kako god okrenem za ispod 1000KM ne vidim bolju opciju od 10700k+ASUS TUF Gaming Z490-Plus+16GB DDR4. Jedino sam nasao na par mjesta da se ljudi zale na zvuk sa Realtek S1200A na ovoj maticnoj.
     
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    dmr likes this.
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemoj zezat da 10700K nema PCI-E 4.0? Pa moja Z77 ploca iz 2012 je PCI-E 3.0.

    PCI-E 5.0 je fakat nepotreban, ali bez cetvorke nema teorije da bih kupio.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Nema jer sam mislio uzeti istu plocu malo jeftinije Strix Z490-E i onda vidim da je PCIe 3.0,a imam Samsung 980 Pro 1TB.

    Doplatio sam za plocu oko 100km vise zbog PCIe 4.0 da bi disk radio punim kapacitetom jbg.

    [​IMG]
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    koja je onda kod tebe konfa? :)

    EDIT: Ops tek sad vidim da imas u potpisu :D
     
    Picoooka likes this.
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaci taj potpis mi je vec 10 godina. :p

    Prije sam mijenjao dijelove kao neko carape. Proslo me.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa jednostavno nije bilo potrebe za promjenom cpua i maticne jer su igre radile godinama ok na istoj platformi. Kad se sjetim prije cpu ko grafa, zastari za godinu dvije i dobijes slide show u novijim igrama :D
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako imaš koga u Hr, na Njemackom Amazonu imaš ovo:

    Intel Core i5-12600K
    Gigabyte B660M Gaming
    16GB DDR4 RAM
    CPU cooler.

    539€. Dostava do Hr 10€, nema carine ni PDVa.

    https://amzn.eu/d/iIt62mG


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nemam nikog a i fakat ne vidim razlog zasto ici na 12600k pored 10700k osim ovog pcie 3.0 vs 4.0. Sto i nije neki razlog :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. chenta

    chenta Aktivista

    @dmr,
    Gledajuci cjenovno jednu i drugu opciju razumijem da ti se ne daje 500km vise za tu i tamo isti fps uz manje varijacije. Jeste da nije future proof kao 12. gen. ali si ustedio 500km u startu sto je pola nove konfiguracije. To sto si nasao za 940km na piku jel polovno ? Pitam jer i 10700k nov je preko 600km + ploca 350-400 i memorija nekih 200.