Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Pasha

    Pasha Komšija

    Najbolja opcija za vas koji tezite tom engleskom govornom üodrucju je UAE.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  2. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja sam jedno vrijeme zivio u Grckom kvartu u Chicago-u. Vecina starije raje nije znala beknuti Eng, a zive tu decenijama. Stanodavac bio Grcki par koji se doselio u US ranih 80ih. Doslovno se vise rukama sporazumjevali nego Engleskim. Pogotovo gospodja. Valjda okruzeni svojim zemljacima bili svo vrijeme, pa i nema potrebe toliko za Eng. Ako je sta vazno onda djeca dodju pricati.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma dobro, mi smo prelazna generacija sto se tice njemackog, sada ga nasa djeca uce u BiH od sestog razreda i u srednjoj. Tako da ce vremenom biti kao i engleski, vecina ce osnove znati dovoljno dobro.

    I prije su se ucili jezici, moj stari ucio ruski, a mati njemacki.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Dobio sam ponudu od firme Thule, mjesto gdje bih zivio je Värnamo, ima li neko iskustva kako je tamo? Jos sam u fazi pregovora, ali bi mi organizovali neki kratki tour da vidim gdje, kako, sta :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Värnamo pun nasih. Malo i previše. Poznat manje vise po omanjim kriminalcima. Blizu mene. Doduše Thule ti nije u Värnamu nego malo dalje, Hillerstorp. Manje mjesto sa puno nasih. Mirno, dosta industrije. Värnamo je 20 minuta, Jönköping gdje sam ja je 40 minuta.

    Javi se da popricamo ako te sta zanima. Supruga je odatle a imamo odlicnu saradnju sa Thule i na mom poslu. A zna punac haman sve naše sto rade tamo ako te konkretno sta zanima.
     
    Reznor likes this.
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Vazi, javim ti se

    Da, u pocetku su naveli da je u Hillerstorpu, meni bi to bolje bilo da ne moram putovati do firme svaki dan, jer radno vrijeme pocinje u 7:45
    A Hillerstorp je bas ko neko selo kako vidim na Street View, 1760 stanovnika
    Medjutim, kazu da vecina zivi u Värnamu i da mi tamo mogu pronaci neki smjestaj, a prvih mjesec dana dok se ne snadjem oni ce mi obezbjediti smjestaj. Takodjer su mi predlagali i Jönköping.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nemoj bit lud i ziviti daleko od posla. Neznam sta ces raditi, kakve su mogucnosti za remote i to, ali bolje ti je ziviti blizu posla i onda ici do veceg grada nego obrnuto, jos ces i manje placat sa stanarinu mjesecno.
     
    Reznor and Reventon like this.
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zela njemu je do posla 35 minuta bez trunka guzve iz Jönköpinga, nije kao gore kod vas da ides do posla 90 minuta a samo sjedis u guzvi :).
    Eventualno moze biti na pola puta Skillingaryd ili Vaggeryd, lijepa mjesta.

    Uvijek postoji opcija da se preseli ili u manje ili u vece mjesto, mora se isprobati prvo. A isto tako se posao moze zamijeniti, u Jönköpingu ima i previse posla za takve kao ti @Reznor
     
    Reznor likes this.
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ako nije tajna,sta bi radio u firmi,koje radno mjesto?
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sorry, bio sam u putu cijeli dan, pa ne stigoh odgovoriti :)
    Pozicija je Senior Mobile Engineer (Android), radio bih neku biblioteku za komunikaciju izmedju uredjaja i telefona iz nule, posto sam ovo vec radio u prosloj firmi, znam da je prilicno intezivan posao, ali je dobra stvar u tome sto to ne bi bilo previse novo za mene, samim time bilo bi mi lakse, jer znam od cega krenuti :D
     
    p4ja, zippoo, Reventon and 1 other person like this.
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kad se malo naviknes, dodji u Sthlm :) Da ti odmah poduplamo platu.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    100k? Eto i mene odmah.

    Doduše troškovi života idu proporcionalno
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma meni ako bude ovdje super, necu dalje od Jonkopinga :D
    Ali svakako bujrum na kafu obojica ako dodjem (i naravno ako stignete uhvatiti vremena) :)
    Btw trenutno radim za Svede bazirane u Stockholmu, tako da vec imam neku sliku o njima, mislim da bih se mogao naviknuti, zelja mi je da naucim svedski svakako.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Sa IT strukom ne bih u Skandinaviju. Radio sam za Norvezane preko 6g i za Fince godinu i nesto. Kao prvo, bio sam u Norveškoj x puta, ne bih mogao gore živjeti radi poznatih razloga. A kao drugo, naspram zivotnog standarda i prosjecne plate, njihove IT plate su male. I u Norveskoj i u Finskoj. Za Švedsku ne znam iz ličnog iskustva, ali znam da je manje vise slicna situacija kod svih.

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Prosjecna IT plata je u vecini zapadnih zemalja mozda 15-20% iznad prosjecne svih zanimanja.
    Samo nas narod misli IT = 2-3x prosjecna plata.

    Dobar zanatlija komotno moze zaraditi vise ako radi za sebe.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest na zapadu, al nije u BiH. Kod nas je plata iskusnog developera fakat 4-5x veca od prosjecne.

    Alo nije bilo tako prije 5 godina, to je novijeg datuma.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I onaj u IT-u sto radi za sebe moze uzeti jos dvije plate mjesecno. Zanatlija moze poceti sa 30k euri godisnje i nakon deset godina imati 45k, a programer pocne sa 45k minimalno, a za deset godina moze duplo vise imati. Realno je da IT sektor odudara i to dobro cak i u Njemackoj koja nema preveliku razliku u platama medju zanimanjima.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne odudara toliko. XTRage je u pravu kad kaze da IT ima 20% vise od prosjeka u Njemackoj ili Austriji. Zato sto su i najnize placeni poslovi opet solidno placeni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Pelikan Ima naravno puno faktora, prosjecan zanatlija pocne raditi sa 18 a prosjecan IT-lija sa 25.
    Neko voli odraditi smjenu i zaboraviti na to, a neko stalno ganja dodatnu zaradu.

    Ali generalno je zanat vrlo cijenjen na zapadu, a i „standardni“ poslovi ne kaskaju puno za IT platama.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Skoro jedan drug (Šved) zatvorio svoju privatnu firmu kao "contractor/građenivac" jer mu je bilo previse posla i preselio se da radi za nekog drugog. Znaći da je bio gladan para crnćio bi za sebe ali neće - hoće laganice život. U Švedskoj to uglavnom radi Bošnjo/Arap, dan i noć, crno i bijelo.

    Ne znam šta su dobre a šta loše plate, ali kod mene u "manjem" mjestu Senior Dev ima sve od 45-60k SEK. U Stockholmu vjerovatno i do 80k. Imam drugog jarana iz BiH, direktor je u 4 firme (građevina većinom), ali od jutra do mraka na telefonu i kompjuteru. Znaći u suštini svi mogu zaraditi ako hoće raditi.

    U Njemačkoj moraš raditi, dok u Švedskoj je malo više chill. Zato nam se na aplikacije za posao javljaju samo profesori iz Njemačke koji hoće da se ispale sjevjernije. Više prirode, manje posla. Svako sebi bira :)