Nvidia Ada Lovelace - GeForce RTX 40x0

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by EL NINO CFC, Sep 23, 2022.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije više stvar jel' skupo ili nije (a jeste) ili treba li ti ili ne, nego imaš li para ili ne, odavno je hardver postao luksuz.
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Evo u USA sve otislo, Microcenter i Best Buy opustoseni. Ebay i FB Marketplace preplavljeni sa 4090s, opet isti kc sa scalperima kao prosle godine…
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vidjeli da je dobar bussiness model. Raja je spremna da plati skupo da ima sad odmah najnovije.
     
  4. igor.g

    igor.g Komšija

    FOMO retardi. A prodavce boli racku da ubace Anti-bot mjere u Online shop.
     
    Picoooka likes this.
  5. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Generalno je grupa ljudi sve veca koja imaju FOMO, bilo da se radi o grafickoj ili mobitelu...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prije je bilo vazda 50%+ performansi za istu cijenu, a sad nabiju 50% performansi i povecaju cijenu za 50% (povecali su oni cijenu i vise).
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nego kakve li se performanse mogu ocekivati od slabije 4080 sa 12GB a mislim na ray tracing u igrama na 1440p? I kolika li ce biti cijena kod nas 3000 KM? :D
     
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    De nemoj je zvat 4080 12GB, to je 4070.

    Bice dobra kartica ali sigurno preskupa. Performanse 3090, cijena jos visa, potrosnja znacajno niza. DLSS3 podrska. Recimo ja bih je razmotrio kad bi bila 500 EUR. Vise od tog za 4070 ne bih dao.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Razmatram je samo zbog jace rtx jedinice od 3090, a bit ce zar ne?
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po meni je najveca prednost 4000 serije DLSS3. Da, raytracing je bolji ali ne bi mi bio presudni faktor pri kupovini. Jedino ako znam da cu i za 3 godine igrat sve u 4k ultra 120fps sa RT on (naravno sa upaljenim DLSS jer native nije ni sad moguc).
     
  12. xman

    xman Komšija

    DLSS 3 je odron. Ne fercera na isti princip kao DLSS2. Koristan je u igrama gdje imas preko 120 fps,na bar 240hz panelu i u sporijim igrama. Imas na Hardware unboxed odlicnu analizu.
     
    Picoooka likes this.
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  14. Neso

    Neso Komšija

    Last edited: Oct 14, 2022
    Picoooka likes this.
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma




    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Rebrandiraće ga novim bios-om kao 4070, malo dogoditi izlazak i eto.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako mislis rebrandirat, pa to i jeste 4070 samo podvaljena kao 4080. Al nije im proslo.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  19. Neso

    Neso Komšija

    Covjek je mislio da ce uraditi rebrand samog DIE-a na 4070. Moraju da urade rebrand, jer je specifikacija te kartice gotova. To je bilo spremno za launch. Bice tu i nekih minimalnih hardwerskih promjena, cisto da ne bude previse ofirno. Oj dokle je ovo doslo sa hardware-om, kakav cirus. Samo im daj love, ovo im je bio bas klosarski potez prema komzumerima. Kako probase baciti dimnu, ali eto dobro je da su se odazvali na feedback.
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ma fake oglas :) za 3000 neces nigdje naci ni 4080.Gledam u Austriji rezervacije za Strix 4090 po 3200€ i kao bice dostupne od 5 novembra ccc

    Btw izbrisao je jer ga je neko vjerovatno prijavio pik administraciji za lazni oglas :D

    Edit : evo ga opet :rolleyes:

    https://www.olx.ba/artikal/50077560/geforce-rtx-4090-gaming-x-trio-24g/
     
    Last edited: Oct 15, 2022