Nvidia Ada Lovelace - GeForce RTX 40x0

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by EL NINO CFC, Sep 23, 2022.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kad skontas koliki je 8+4pin za cpu ili 24pin konektor na maticnoj (a i tu su kablovi redovno presavijeni) a ne vuce ni 50% wati od GTX 4090, onda me ni ne cudi sta se desava sa tim 12 pin ultra high power supermen konektorom ili kako ga vec zovu... Prije bih ga nazvao mini Pcie 12pin.

    Da su ga napravili malo vecim i robustnijim, sa debljim pinovima nebi bilo problema. Ili barem da su isporucili kablove sa 90 stepeni konektorom, sve bi bilo ok. Ocito da su inzinjeri radili testove na open benchu, a zaboravili da ljudi imaju kuciste sa zatvorenim stranicama.

    Sa druge strane JonnyGuru kaze da je konektor ok i da nisu imali problema na testovima, "samo su mijenjali spaljene kablove"??? Ne znam jel bio sarkazam ili je ozbiljno mislio.
     
    Last edited: Oct 25, 2022
  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ovaj problem je uznemiro korisnike koji su trenutno paranoicni i svi forumi su zatrpani ovom problematikom.Svi traze savjete u strahu od potencijalnog topljenja konektora na gpu.

    JohnyGuru je vjerovatno sarkastican bio jer ne vjerujem da je koristio inrtenzivno gpu 24/7 kao vecina korisnika kojima se desilo topljenje konektora.

    Neki cak traze da se izbace nove revizije napojnih sa ATX 3.1 misleci da ce to rijesiti problem i kao da su misljenja da nije do kabla nego do psu konektora koji bi trebao da isporuci stabilnih 600W.

    Bice uglavnom zanimljivo pratiti sta ce se dalje desavati :D
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A Intel, jedan od glavnih aktera koji su osmislili taj konektor, nisu ga stavili na svoju graficku :D Nice way to beat the competition
     
    iPlay and Picoooka like this.
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Stevie_Ray likes this.
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pametno. Taj konektor je losa ideja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Oct 25, 2022
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Isplati li se sada ici na 3090 ili 3090ti i kakve performanse mogu ocekivati sa ray tracingom na 1440p?
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako koristis DLSS, a nema razloga zasto ne bi, raytracing performanse ce bit sasvim ok.

    3090 se ne isplati, gledaj 3080/Ti. Sve ispod je 8GB VRAM, upitna buducnost (trenutno je ok za 1440p), a 3090 trosi enormno za ono sto nudi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    O kojim cijenama pricas kada kazes ne isplati se ici na 3090 i 3090ti?
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    3080Ti best buy.
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Ja jucer umalo da kupim 4090 Founders Edition od scalpera. Nesto se ja predomisljao oko cijene i proda lik sve 3 sto je imao. Prodavao ih $2K po komadu, i to je najjeftinije sto sam vidio po marketima, ovdje u USA. Moram ovih dana nesto da uzmem, na integrusi sam :)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Krizira Neso :)
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kupuj Neso, ja sta ces :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

  18. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    3090 Ti imaju robustne hladnjake i odlicne temperature dok 3090 vecina modela ima sl. probleme kao i 3080 Ti FE sa pregrijavanjem memorije.Uglavnom ako ce sluziti samo za gaming onda nebi trebalo biti problema sa pregrijavanjem.

    https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3090-ti-founders-edition/35.html

    Btw imas i rezultate testiranja sa RT i DLSS :

    https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3090-ti-founders-edition/34.html
     
    dmr likes this.
  19. Neso

    Neso Komšija

    @dmr Sutra cu vjerovatno da zaganjam GPU, komponente su mi stajale haman dvije sedmice u cosku, nisam imao vremena da sastavim.

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    NeTRa1der, dmr, Vedo and 4 others like this.
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista