Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Na kraju ipak sastavih neku kantu. S obzirom da je ovo vise hobi projekat, a dugo nisam imao PC (sve Macovi), odlucih se za neki "socijala" PC posto igre slabo igram, a i kad igram to su retro igre, pretezno RTS-ovi poput RA2 i TS :D
    Budzet je na kraju ostao isti, medjutim, nisam isao ni na sta skuplje, jer su cijene komponenti se dodatno povecale skoro.
    Ideja je otisla u malo drugacijem smjeru tako da sad ce to biti mali storage server i HTPC za dnevnu sobu, a mogu ga i nositi sa sobom i shodno tome sklopih slijedece:
    Bitfenix Prodigy M
    Ryzen 5 2600
    Asus A320M-R (na stranici pise da su i 5xxx procesori podrzani, ideja je ovaj poslije zamijeniti sa 5600G i koristiti Vega grafiku, a GTX650 da ide u MacPro)
    GTX650
    16GB RAM
    256 SSD + 500GB HDD
    Chieftec 400W PSU
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koliko te izasla maticna?

    Sve ok samo si trebao uzeti nesto bolje, mozda i polovnu B450M za 120-150KM.
    Ta je bas kriminalna i ne bih 5600G na nju, ne bih ni 2600 al eto.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Maticna je bila 50 KM, ovo ce se nadogradjivati jos, iduce je B450 vrlo vjerovatno, ali za pocetak nesto sto se moze koristiti
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

  5. nivla

    nivla Komšija

    Reznor likes this.
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji ti je RAM, kazes ide na 5400MHz?
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da overkloko na 5400, a zezno sam se sto odmah nisam kupio ram na 5600MHz, al eto ovaj je bio od istog prodavaca sa plocom. 2xKingston Fury 8GB Beast DDR5 5200MHz
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    CL40?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha, sto?
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nije bolje :D

    Imaju tray verzije procesora za buildere. Korisnik treba imat nekakav cooler.

    A Stealth uradi svoj posao uredno za 65W SKU-ove. Nije idealan što se tiče buke prilikom clock boosta, ali to zavisi i od korisnika. Neko taj zvuk ne registruje, neko je na slušalicama itd.

    Mene sva ta variranja nerviraju, i na ovom Dark Rock 4 Pro kući relaksirao sam krivulju maksimalno, kao i ostatak ventilatora.

    Ne bih rekao da je kriminalna, ali jesu im skromni VRM-ovi i ostale stvarčice. 5600G bi trebao raditi na stock postavkama, 2600 na A320 je OK. Ja sam na poslu na B450 TUF Plus + 5600G dobio +200MHz na Spire 95W kuleru (onaj što je dolazio uz non-AF 1600 Ryzene, sa bakrenim dnom).
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pitam jer i ja kontam novu kantu sastavljat. Ne zuri mi se jer nemam jos novi GPU, ali povremeno naletim na solidne dealove za MBO, CPU, RAM. DDR5 je jos poskup ali pada i tome cijena pomalo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    idi definitivno na ddr5 kombinaciju. Inace osjeti se da mi konfa sad bas leti u svakodnevnoj upotrebi, da ne pricam o igrama :)
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Thanks, meanwhile, rijeseno s nylon zip ties odnosno vezicama :D
    A ovaj bracket mogu naruciti s ebay sad, jeftinije je nego na olx, kad god stigne :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 10, 2022
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    DDR5 je jos uvijek bacanje para, ali DDR4 platforma mi se sad nikako ne kupuje. Nije toliko sto bih DDR5 koliko ne bih DDR4.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    kako je bacanje para, po meni ram nije toliko skup, ne moras kupiti vise od 16GB za pocetak :)
     
  16. igor.g

    igor.g Komšija

    @Stevie

    Od januara, kit od 32gb 6000mhz cl40, spao sa 450 eur na 210, sad je bas bagatela. Ima i jeftinije ako ćeš Intel konfiguraciju 32gb 5200mhz cl40 za 150eur a bio 340eur ako je to skupo onda jebiga. Ddr5 nikad jeftinije i cijenama je kao ddr4 od prije 2-3 god.
    Sta bi ti 32gb 6000mhz rama za 100eur :rolleyes:
     
    aNaToMiC ! likes this.
  17. p4ja

    p4ja Komšija

    Ona amazonu 32gig corsair 5200, 145$
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    32GB DDR4 3400 kit sam platio oko 80€ tako da mora DDR5 još niže.
     
  19. Neso

    Neso Komšija

    Ja sam cekao na Dominatora par sedmica da bude in stock. Sada prodajem G. Skill Flare X5 DDR 5 5600 sto sam dobio dzabe uz procesor.

    [​IMG][​IMG]
     
    Last edited: Nov 11, 2022
    Qler likes this.
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa cuj, imam 16GB vec skoro 10 godina. Hocu sad 32GB i da po potrebi mogu jos ubacit.

    DDR5 nije bas 150EUR za 32GB 5200 CL40, al i da jest, ne bih CL40 memoriju. Radije 4800 CL36. DDR5 6000 CL40 mi je totalno nezanimljiv.

    I ovo sto Neo kaze, za male pare mogu kupit B550 plocu, 5800X3D i 32GB DDR4, al mi se ne kupuje AM4. Iako je najbolji price/performance odnos.

    Cekam Raptor Lake 13400/13500 za finalnu odluku. AM5 mozda malo pojeftini u narednih nekoliko mjeseci, DDR5 je u padu svakako...