Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izleti mi povoljan DDR5, memorija je bila najveci faktor trenutno.

    Narucio B660-F, i3 12100F, 2x16GB 4800 CL40.
     
    forzamilan and Reznor like this.
  2. p4ja

    p4ja Komšija

    Mene vise brine kako da nabacim novi bios na b660 i pripremim ga za 13600k, a nemam 12gen proc sada kod sebe.. ima li neka varijata da se zaobidje ovo?
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa, ako imas iole bolju plocu sa bios flashback funkcijom, mozes uradit i bez CPU. Ubacis USB i pritisnes dugme. :D
     
  4. p4ja

    p4ja Komšija

    Nema ova b660 tu opciju.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Odneses u servis i oni to urade za tebe.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    A valjda noviji bios podrzava sve starije cpue koji su radili na toj ploci!?
     
  7. chenta

    chenta Aktivista

    Nema procesor, ne moze da updejtuje bios bez Q-flash funkcije na ploci.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha, kontam vec ima plocu i stariji cpu koji radi na njoj, do mene je :D
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa ne bi pitao da ima.

    Ja sam mislio kupit neku jeftiniju plocu za AM4 i 5800X3D, jeftina B550 ploca je sasvim dovoljna, ali onda porastu apetiti pa da mi je ovo, da mi je ono. Taj BIOS flashback je super stvar, ne moras brinut ako imas stariji BIOS i noviji CPU.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kontam boji se da mu nece raditi stari cpu s novim biosom :D. Nego ja jos nisam updejtovo svoju plocu, a ima sigurno 4 novija biosa od ovog koji je na njoj :D
     
  11. chenta

    chenta Aktivista

    Ja to ne diram dok god mi ne treba, uvijek ima mali rizik da flash ne prodje i onda belaj.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  12. chenta

    chenta Aktivista

    Zar nisi vec narucio 12100f, par postova iznad :D
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jesam, nego bilo je kako sam rekao puno opcija. AM4 sa 5800X3D je ubjedljivo najbolji deal, al mi se nije kupovala DDR4 platforma. AM5 preskup (zasad), a ova B660-F podrzava BCLK OC pa je moguce overclockat bilo koji CPU. A i3 na 5.2-5.3GHz je itekako dovoljan za gaming.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. chenta

    chenta Aktivista

    Aha ok... dobra je to ploca odma se vidi.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]
    Stigla ploca :D

    Al sad mogu samo gledat u nju, CPU i RAM jos nisu ni shipped.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon, p4ja, Vedo and 2 others like this.
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Otkad ja nisam nista kupovao i nadogradjivao...sada ce 6 godina kako je ova konfa a i kada sam je kupio,bila je stara 5 godina :D
    Ali obzirom da ne radim nista na racunaru,vecinom surfanje i stosta lagano,ne mijenja mi se nista,posebno sada po ovim cijenama.
    A volio bi i ja nasvirati nesto malo jace i novije,posebno jacu graficku pa ponovo poigrati sta na punim detaljima...monitor je FHD,to novije grafe zvacu sada u leru :D
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @zippoo probaj PC building simulator 2, da se upoznas sa najnovijim hardverom :D
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I kod mene je 10 godina stara masina. CPU performanse su dugo stagnirale da bi tek zadnjih par godina dramaticno porasle, otkako je AMD pritisnuo Intel sa Ryzenima.

    Sad ti je dobro vrijeme za upgrade jer je AM4 veoma povoljan za performanse koje dobijes, za mala ulaganja. DDR4 jeftin, AM4 ploce isto jeftine, a moze prakticki bilo koja.

    Samo graficke su i dalje skupe.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ako ko bude sta prodavao iz ryzen serije,moze i 1.-2. generacija to bi nesto ganjao a sto se graficke tice,mogu ubaciti iz ovog starog grafu,svakako mi treba samo zbog izlaza jer je povezan i tv na nju :D
    A ako opadnu cijene grafa jos,moze se uvijek neka kupiti.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valjaju prva i druga generacija, samo treca i “peta”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk