Nvidia Ada Lovelace - GeForce RTX 40x0

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by EL NINO CFC, Sep 23, 2022.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sta ima stivi , ko ce prije dolaziti ti ili Igor?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Vedo likes this.
  2. igor.g

    igor.g Komšija

    Snimim tvoj post pa se čujemo za dvije godine, eno 3090 za 700 po ebayu sa garancijom.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Polovne, ne nove, i nisu 700 nego 900 EUR. I 3090 nije nikad bila skupa kao 4090.
     
  4. igor.g

    igor.g Komšija

    Mene zaboli sto je grafa stara pola godine jer ima jos 2.5 god garancije, trenutno cijene variraju od 700-850. 3090 je bila je skuplja od 4090 :cool:
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    3090 je bila i preko 4.500 KM


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bila u vrijeme rudarenja, da sad krene novo rudarenje 4090 bi isla preko 6000 lagano.

    Kad 5090 izadje, MSRP ce bit jos veci nego 4090, i ciklus se nastavlja. :D
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    Zivo me zanima koliko je trziste kod nas u Bosni za ovaj egzoticni hardware. Evo gledam kako pisete te cijene, pa ima li iko lud dovoljno da plati te pare tu za GPU? Ako je 3090ka bila 4500 KM, to bi bila onda tri prosjecna primanja jednog radnika, ako su prosjek plate oko milje i po. To bi bilo isto kao da je graficka oko $10 K ovdje u USA.
     
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    cijena sitnica
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sada kako je rudarenje mrtvo,mislim da ce se tesko prodavati po ovoj cijeni.
    Graficka i preko 1000 KM je prevelik zalogaj za mnoge a ne ove po 4000-5000 KM
    Ako se bas hoces igrati ,ima i jeftinijih nacina da se igra a vecina se vise i ne igra na racunarima...a ako nema profita od ulozenog,ne znam ko ce davati tolike pare za komad hardwarea.
     
    Picoooka likes this.
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    bome u americi idu ko vruce kifle izgleda.

    zajebi ti da li je opravdana cijena ili ne, ali ljudi kupuju. mogla je nvidia jos komotno dodati 100-200 dolara na trenutni msrp i kod 4080 i kod 4090 ljudi bi kupovali.

    nenormalno kako su cijene graficki otisle ka gore.
     
  12. Neso

    Neso Komšija

    Vecina tih kartica je zavrsila kod scalpera tj. kod preprodavaca. Ja pratim oglase aktivno i mogu ti reci da dosta likova nije uspjelo da ih preproda. Sada ih ima i za $200 iznad maloprodajne cijene. RTX 4090 jeste brutalan GPU, ali druze cak i po msrp od $1700 treba dobro mucnuti glavom. Ja sam kupio haman novu 3090 FE od lika za $500, i evo sve mi gura na 4K Ultra preset. Bio sam dobro zagrijan da uzmem 4090, budzet je tu sa strane samo za GPU, ali se koprcam dobro. Bas mi je zao tu lovu da izletim za graficku, puno para jarane. Kontam se da gulim 3090 dok ne izadje 4090 Ti, pa da uzmem polovnu 4090 za jedno $800-900. Cak i ta cijena bi mi bila sada pod mozda, nakon ovod deal-a od $500 i performansi koje sam dobio.
     
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Kupis RTX 40 i izvalis se ko levat zadnji,a onda pored strahovanja od konektora fasujes i coil pa na kraju ispadne odlicno sto je katastrofalan coil samo da se ne zadimi :D


     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I sta bi ti dobio sa novom grafom a sto vec nemas u toj 3090 ?
    Pa tu grafu ne mozes zagusiti nijednom postavkom...sta god da pustis na njoj ide na max...ne kontam koji ce ti onda 4090 ?
    Samo da kazes da imas "veci" ...da se mjeris ? :D
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dobijes "upotrebljiviji" Ray Tracing na 1440p :D
     
  16. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Metar kabla 50KM, wundervoll. A i za njih postoji mogucnost da se istope ako je korisnik nespretan.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

  19. NAILS

    NAILS Moderator

    U suštini je problem zatvaranje kućista. Svima panel zgužva kabl. Kako god, fail dizajn.

    [​IMG]
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Najlakse okriviti kupca,a ne razmisljaju i ako se usteka kako treba sta ako kojim slucajem se izvuce adapter ili kabl slucajno zatvaranjem side panela ili ciscenjem PC-a i sl.