Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Brate dvoje djece, sta mislis da je to onako, evo vam kasika i jedne gace sedmicno :D

    usput i meni su sve ove masine najlosija je A++ i susilica je inverter kondenzacijska, sve je kupovano da bude sto energetski efikasnije. Prije djece masina je radila par puta sedmicno.. od kako su prve pelene dosle, to je dnevno bar jedna.. Ko ima djecu, zna kako je, ko nema, ko zivi sam, moze stediti...
     
    dams82 likes this.
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma s djecom i bez djece dva razlicita svijeta. Ja dok sam sam bio mogao sam od zraka samo zivjeti :D
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    moji sjednu da jedu, ne svidja se boja tanjira(ima crni i bijeli) das mu drugi tanjir onda i ovaj drugi hoce, onda vidi da je kod mene velika viljuska pa nece malom koju je vec isprljao, onda kaze hoce kasiku, pa ima casu za cokoladno mlijeko i jogurt svaku posebno pa hoce slamku, i ja nakon vecere imam pola masine za sudje puno, usput ako se koji ukapa dok jede nekad bude a nekad ne bude belaj jer su ih u vrticu naucili cim se uflekaju da ide presvlacenje itd, da ne govorim da znaju uporedo piti i jogurt i cokoladno mlijeko i vodu(3 razlicite case puta 2)
    eh sad tu ide da su nesto mladji od faze kad ja nista nisam imao i bio zeljan svega pa im ne zelim uskracivati stvari koje im mogu priustiti
    u pricu s tanjirima i bojama jos se cesto uvedu i zdjele i veci tanjiri
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Nije druže nikom mrsko saprat nego ima toga dosta, a i ne možeš ba oprat lako ručno kao kad mašina opere na visokoj temperaturi, posebno stakleno, to se sjaji, a ručno vazda neke mrlje ostaju. Pere ba i šerpe i tepsije, jesi gledao na reklamama za tablete , bez prethodnog ribanja.
    A veša ima vazda, radnog, paradnog, peškira, kuhinjskih krpa, donjeg veša i čarapa sila, ako jedan dan se ne uključi već je hrpa pored korpe
    Sve u svemu ode ovo u off-topic...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  5. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Saprati i oprati nije bi priblizno isto.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Poenta je da ne moze i milonja i dragonja .
    Sada po vasim upisima je sve to na najvisoj mogucoj nozi da se zivi a to jbga kosta.Kosta svih tih uredjaja,struje,deterdzenata itd itd :D
    U principu,svi mi to sve imamo ali evo kod vas nekih sudja i vesa kao da hotel imate :D

    Razumijem ja sve i sa djecom i bez i normalno je da nije isto bez djece i da ce se vise prljati sve ali iz napisanog vidim da neki idu u ekstreme .Valjda je sada takvo vrijeme.
    Da ne offtopicarimo vise,vratite se na klime :D
     
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ja jos nisam imao potrebu da palim klime da griju. U stanu bude ugodnih +21-23c, cak i kad je evo sad napolju +1 samo. Temperatura se drzi zahvaljujuci cijevima gradskog grijanja koje prolaze kroz stan u 4 prostorije (iskljucio gradsko grijanje ima i 10 godina, nema radijatora), plus stolarija dobro dihtuje a i stan je uvucen i izmedju druga 2 stana.
     
    zippoo likes this.
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Tebi ne treba grijanje.

    Daikin FTXF60D sinoć radio fine defroste na -2 i ovoj magluštini. Vrijeme je bljak za klimu. Da hoće koji ozbiljniji minus sa suhim zrakom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U koju kategoriju spada ta tvoja klima? One nama poznate mjere "9" "12" "18"
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    haman 21 minimalno,ali se vodi 24 naravno.
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    22K btu. Ali je navode pod 24, kako kolega reče. Masivna mašina, 50 kg vanjska, 15 unutrašnja. Dvoredni izmjenjivač, mnogo plina, isti kompresor kao i u mnogo skupljim modelima Daikina, tipa Perfera.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 25, 2022
    dino73n and dams82 like this.
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Prošli mjesec račun 26km ovaj 48km. Radila je klima malo više ali koliko one uopšte troše kada samo održavaju temp, sada je preko noći nisam gasio nikako.
    Isto sve koristim po kući, jedina razlika što od prošlog mjeseca sam kupio Xbox. Nije moguće da je on ovoliku razliku napravio

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da trosi 100KM vise struje opet se isplati, po sezoni platis 600KM. U poredjenju da se grijes na pelet ili ugalj i drva treba ti dvije hiljade najmanje + zajebancija oko lozenja.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma meni je ok, ovo je svakako mali račun, samo pokušavam skontati kako da je optimalno koristim. Evo ovaj mjesec je neću gasiti baš da vidim kako će onda biti.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sve zavisi od vanjske temperature i događanja unutar stana.

    Meni za oktobar doslo nekih 22km viška na racunu za struju a za novembar 57km viška.

    Upaljena 6.10 i nije više nikad ugasena,radi 24/7. Nastimana na 24c i u oktobru se gasila automatski svako malo dok se u novembru jedva par puta ugasila i to kad je bilo nekog svjeta u kuci ili kad se nesto peklo/kuhalo par sati.

    Sad vec upalim centralno na pelet malo navece da se zagriju svi djelovi kuce i onda klima to odrzava. Uglavnom sramota me samog sebe sto ovaj sistem nisam koristio i prije. Palio centralno od oktobra pa skoro do maja. A sad kako vidim bit ce to samo koji dan decebra i januar i februar i to je to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovaj vis grijanja najviše smisla ima kome treba da je stalno toplo, a kome treba nekoliko sati na dan njemu je kupovina inverter klima bacanje para, neka kupi konvektor doći će mu na isto a jeftinije će proći. Ja kad upalim dvije klime nekad u oktobru do maja ih ne gasim, a prošle godine nisam do juna
     
    dino73n likes this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma klima je super, svakako ovo se zimom ne može nazvati. Evo izgleda da u 12. neće otići ispod nule.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    uprati na kojoj brzini fana radi
    zavisno od polozaja klime nekad nije loše stavit manuelno fan npr na 2 crtice od 5 ili 2 od 4
    tako da se ljepše ugrije komplet kuća
    znaci sa tom entry level klimom možeš grijat više od 50% sezone :)
     
    dino73n likes this.
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Stigla posiljka danas.

    U toku raspravljanja na ovoj temi kad se kolega Alibegovic javio da je kupio Daikin klimu malo sam se zainteresovao za to jer sam ranije cuo od klima servisera da je to Rolls Royce medju klimama i malo sam istrazio trziste i pazarim je i ja. Sad trebam sacekat koji dan da monter bude slobodan pa cemo je staviti u pogon.

    Masinerija je strasna. Vanjska jedinica je ko ves masina. Ova 12ka koju sad imam izgleda isto djecija igracka pored ove.


    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Mujka, Alibegovic and Haker like this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da dugo služi. A koje je snage daklin? I koliko si je platio ako nije tajna. I ja ću još jednu uzimati najvjerovatnije

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dino73n likes this.