Problem freezing - DELL Precision 3650

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by iPlay, Dec 27, 2022.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Pozdrav raja, ako može pomoć.

    Radi se o novom DELL Precision 3650 Tower Workstation PC-u.

    Problem koji mi se dešava jeste da PC zaledi jednom u dan/dva. Ne izbacuje nikakvu grešku i na pola sekunde se izgubi slika i vrati (kao flicker) gdje poslije toga miš i tastatura više ne reaguju.
    Na njemu je došao preinstaliran Windows 10 gdje mi je prilikom prvog pljenja ponudio opciju updata na Windows 11. Odabrao sam update sa clean instalation opcijom.
    Sve Dell programe (smeće) koje instalira sam, sam obrisao. Dakle čista je instalacija. Svi driveri i BIOS su na zadnjoj verziji. Instalirani su dodatno MS Office, Adobe CC i sl.

    Probao sam sa Balanced i High Performance Power Plan, ali ništa.

    Da li je neko imao sličan problem?

    Konfiguracija modela je:
    MBO: Dell 03K3CJ / Chipset Intel W580 (Rocket Lake PCH-H)
    CPU: Intel Core i7-11700
    MEM: 32GB DDR4 3200 MHz
    GPU: AMD RadeonPro WX3200
    SSD: Kioxia SSD 2TB XG7-P M.2 2280
    HDD: Seagate 4TB 7.2k SATA
    HDD: WD 2TB USB 2.5 Hard Drive (External)
    ROM: DVD-RW
    Monitori: 2x Dell 27" S2721DS QHD
    Periferija: Dell Wireless Keyboard & Mouse KM7120W
     
    Last edited: Dec 27, 2022
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Može biti RAM ili SSD.

    Za reklamacije, nažalost.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze biti svasta, driveri ili nesto hardwerski, ram, maticna... Ako ti je pod garancijom reklamiraj.
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    probaj update biosa uradit
     
  5. iPlay

    iPlay Komšija

    Uradio, sve je na zadnjim verzijama.
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jesi pokušao vratiti na Windows 10? Također, tek sam sad primjetio da spominješ flicker. Da li ti AMD driveri prikazuju poslije restarta da je bio crash njihovog drivera?
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    meni to vice na memoriju,ako su dva modula probaj samo sa jednim pa drugim
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Ima garanciju, to mi je zadnja opcija.

    Uradio, sve je na zadnjm verzijama.

    Ne izbacuje tu vrstu greške, znam na šta misliš. Isključio sam i FastBoot. Pokrenuo sam i njegovu Diagnostiku iz BIOS-a i sve je uredu.

    Međutim, postojao je problem gdje Windows Update vrati/instalira sam neku stariju verziju AMD Drivera sa kojom AMD Software/Adrenalin App nije kompatabilan i izbaci grešku ako pokrenem App.
    Instalirao sam ponovo Dell Assistent i on je prepoznao da ima update AMD Drivera i instalirao ih prkeo svoje aplikacije. Windows Update sada ne povlači tu neku svoju verziju ponovo. Vidjet ću danas sutra da li će se opet desiti. Prošli put kada se desilo bio je upaljen Chrome, Edge, Phostoshop, Illustrator i Outlook.

    btw. Imam u kancelariji i Lenovo Workstation koji je svijet za ove Dell Precision. Plastični case, jeftini ventilatori, bučan, bruku nekakvih (shit) aplikacija preinstalirano... dobro ih je GN u onom videu opisao.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Vjerovatno graficki driveri.
    Imao sam slican problem sa tim nestankom slike na trenutak...bilo do amd drivera.
    Vjerovatno vise neces imati problem ili ako budes imao,probaj instalirati verziju drajvera stariju malo od te koju sada koristis.
     
    iPlay likes this.
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Probaj na integrusi i/ili disable AMD driver (basic VGA adapter) da provjeris/iskljucis tu mogucnost
     
    iPlay likes this.
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ili jednostavno safe mode.
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Je li ti ledio PC i jesi li morao raditi restart kao kod mene?

    Probam, hvala.


    Danas je ponovo zaledio a prilikom restarte je izbacio grešku ispod. Preporučene drivere drivere je instalirao njegov Dell Assistant progam.

    [​IMG]
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    a slucajno da nije u napojnoj problem...
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    pogledaj u event vieweru za errore u sistemu sta ti ubaci prije kernel power error(41)
    što se tiče ovog problema u 99% slučajeva meni se javljao kad memorija ne valja simptom lose memorije se javljao kako na Fast page, edo ramu, tako i na ddr4 modulima, kroz godine tako to bude
    bile su i dvije nforce4 ultra matične ploče gdje je ploča bila uzrok
    jednom je bio nov hdd sa manje od 1h rada, bio nov neotpakovan kad sam ga preuzeo, ali freeze bio i počeo već imati bad sektora
    zadnji put se desilo jer je bios na novoj x570 ploči nije bio ažuriran pa mu nešto memorije štekala, update biosa riješio problem i koristi se mašina aktivno za rendering
    pošto je u garanciji ja bih to reklamirao, ako misliš da je do windowsa, pošto još nisi aktivno počeo koristiti digni linux i vidi hoće li ti se sa njim dešavati
    može biti i da napojna u tom računaru nije dorasla peakovima koje komponente dosežu, pa sve zaledi ali ovo mi je možda jednom zamjena napojne riješila
    na kraju, ako sumnjaš da je do grafičke i drivera fino izvadi tu amd karticu i probaj raditi na integrisanoj
     
    iPlay likes this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nije meni ledio...samo kao artifakti se malo javljali i nestajalo i pojavljivala se slika...ono blinkalo.
    Evo ovaj error pokazuje da je problem oko radeon drajvera...mislim da RAM ovdje nije problem.
    A mozes i to testirati...izvadi jednu plocicu i testiraj tako pa onda ubaci drugu i testiraj ili mem test odradi ako vec sumnjas i na RAM

    Skini rucno i instaliraj rucno malo starije drivere...evo tipa ovaj kao kod mene.
    Rijesavaj jedno po jedno i testiraj.
    Ovo je lagano,par minuta da instaliras druge drivere.
    [​IMG]

     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Ovo je greška koju prikaže:

    Code:
    Log Name:      System
    Source:        Microsoft-Windows-DistributedCOM
    Date:          30-Dec-22 14:18:50
    Event ID:      10010
    Task Category: None
    Level:         Error
    Keywords:      Classic
    User:          User
    Computer:      User-PC
    Description:
    The server {8CFC164F-4BE5-4FDD-94E9-E2AF73ED4A19} did not register with DCOM within the required timeout.
    Event Xml:
    <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
      <System>
        <Provider Name="Microsoft-Windows-DistributedCOM" Guid="{1B562E86-B7AA-4131-BADC-B6F3A001407E}" EventSourceName="DCOM" />
        <EventID Qualifiers="0">10010</EventID>
        <Version>0</Version>
        <Level>2</Level>
        <Task>0</Task>
        <Opcode>0</Opcode>
        <Keywords>0x8080000000000000</Keywords>
        <TimeCreated SystemTime="2022-12-30T13:18:50.4224342Z" />
        <EventRecordID>25062</EventRecordID>
        <Correlation ActivityID="{f7913e70-1c50-000f-0e6c-91f7501cd901}" />
        <Execution ProcessID="1460" ThreadID="2204" />
        <Channel>System</Channel>
        <Computer>User-PC</Computer>
        <Security UserID="S-1-5-21-615803509-2592314231-1129133190-1001" />
      </System>
      <EventData>
        <Data Name="param1">{8CFC164F-4BE5-4FDD-94E9-E2AF73ED4A19}</Data>
      </EventData>
    </Event>
     
    Last edited: Dec 30, 2022
  17. iPlay

    iPlay Komšija

    Je li moguće da je ovo problem, ide preko 100°C?

    [​IMG]
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Naravno da je moguce.

    Sto je za mene neshvatljivo je to da niko nije testirao racunar prije nego je otisao u prodaju. Nije upitanju neka low end, nego masina od par hiljada $. Bolje da si sastavio sam sebi racunar.

    Nije ni cudo sto ih Steve sa GN-a redovno otresa preko YT.
     
    Last edited: Jan 5, 2023
  19. nivla

    nivla Komšija

    najvjerovatnije da je to problem ali u slucaju da je cpu na defualt postavkama, sto je slucaj sa vecinom brand masina doslo bi do trotlanja a ne potpunog zastoja, mozda nije dobro montiran hladnjak, nisu neka sreca ove sklopljene brand masine ali ovo je previse da se radi o obicnom intel stock hladnjaku a ne dellovoj varijanti
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sto duze gledam u taj HW info, sve sam vise razocaran kakvi ljudi rade na dizajniranju i sklapanju tih masina.

    Pogledaj PL2 Power limit, 224W.
    Cpu jeste 65W ali je vjerovatno ukljucen turbo boost i onda throtla u loadu. Od i7 dobijes i5, u najboljem slucaju. Vjerovatno je isti problem i na ssd-u.

    Googlanjem na ebayu, vidim da se radi o 125W tdp hladnjaku. Ujedno je naslonjen na VRM-ove tako da i njih hladi. A vent je veca verzija od onih blowera u laptopu. Mogu misliti buku koja dolazi iz kucista...

    Na novom modelu 3660 sa 12th gen su stavili klasicni tower hladnjak, sto li? :)

    Na netu ima dosta ljudi koji se zale na temp., neki razmisljaju o promjeni kucista, drugi o vodenom hladjenju.

    Sta bih ja tu uradio, prvo ugasio turbo boost u biosu, ako je omoguceno. I pokusao naci hladnjak za ssd.

    Jos bolje komplet racunar vratiti odakle je kupljeno, reklamirati, ako moze naravno. :D

    Ne znam koliko je kostao, ali sigurno mozes sebi sklopiti istu masinu za manje novca.