Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jebemu, ima li ista kod tebe da ne valja? :D
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff bio si u pravu, zavrsio sam reinstalacijom winsa. Al bilo je i vrijeme, instalacija stara najmanje 7 godina :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa ako si imao BSOD i uradio reinstall, nista nisi postigao, nije ti BSOD bio zbog Windowsa. Nego radije digni napon memorijskog kontrolera malo (System Agent Voltage).
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vratio sam memoriju na 4800 bez xmp profila, za sad. Morat cu testirat overclock sa memtest ipak :). Zanimljivo da nije stabilno ni na 4800MHz sa xmp1 profilom. Kada ostavim sve na auto bez xmp profila radi na 4800. Sta uradise dodatna 2 keksa :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima posebno system agent voltaza i memory controller voltaza. Probo sam se igrat s tim nije bilo stabilno ni na 5200 i tu se desio bsod i sjebo winse :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Reko sam ti ja. Zato sam ja uzeo 2x16GB jer nisam htio sad 2x8 pa poslije jos 2x8. Ovako sa 32GB sam miran jos bar 5 godina.

    @Reventon ima tu jos varijabli, neki procesori (tu mislim na Raptor Lake) imaju bolji memorijski kontroler, podnosi vise frekvencije. I opet ovisi koliko se podigne napon. JEDEC je jos uvijek samo 4800MT i sve preko je "overclock".
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tako i jeste najbolje, odmah uzeti dvije plocice sto vece brzine i kapaciteta, ko ima novca naravno, jer je to investicija u nivou vrijednosti procesora.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma i ako ostane na 4800 sve pici isto :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reventon likes this.
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja cekam januar da vidim kakva ce situacija biti sa B760 plocama i novim procesorima. i5 13400 bi trebao biti rebrandirani 12600K, ludnica.
    Mozda do tada padnu i cijene sadasnjih ploca i procesora. 12400f vec ima po 350KM. Za sada sasvim dovoljan, pa kasnije uraditi upgrade.

    Jedino sto se jos nisam odlucio da li ici na ddr4 ili ddr5. Nesto sumnjam da cemo moci za godinu-dvije ubosti lupam 7000+Mhz ram u sadasnje maticne i procesore, pa i 13 seriju.
    Zato vise naginjem na ddr4, a ostatak novca ostaviti za bolju graficku.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cak i B660 ploce su nesto poskupile u odnosu na cijene od prije pola godine.

    Da, nazalost jeftiniji 13th gen procesori nece bit Raptor Lake, nego i dalje Alder Lake.

    7000+ nece bit bas tako brzo, to je preoptimisticno. 6000 mozda za dvije godine bude povoljan, to je plafon. Ja mozda i ne budem radio upgrade RAM-a, zadovoljan sam sa overclockom.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U januaru izlaze i AMD 7600, 7700 i 7900 procesori, tako da ce biti zanimljivo.

    U svemu ovome jedino lose vidim to sto se Intel odlucio napustiti lga 1700, za razliku od AMD-a koji ce sigurno 4-5 godina biti na AM5.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kupi AMD onda :)

    Mogucnost nadogradnje je definitivno velika stvar. Medjutim, AM5 ploce su jos uvijek skupe, za LGA1700 se lako nadju ploce od 100 EUR ili slicno. Osim toga, i mozda jos vaznije, Intel podrzava i DDR4. Donedavno su i AM5 procesori bili skupi, ali sad im je pala cijena, znacajno. Ni AM4 nije los izbor, naprotiv. 5800X3D je odlican gaming procesor, ploce jeftine, RAM jeftin.

    Moja predvidjanja su da ce Intel oborit cijene svih svojih procesora kad izadju 7000X3D jer jednostavno nece imat odgovor na to. Ili, X3D procesori ce bit taman toliko skuplji da nece bit nikakve razlike.
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Koji uzeti ram, brzine za ryzen? Konkretno za 5700x ako sta znaci.

    Imam sad neki kit od 16gb koji radi na 3ghz al ne znam koji je cl.

    Pa kontam kad su cijene niske da apgrejdujem na nesto brze.
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    3600 MHz je sweet spot

    [​IMG]
     
    EL NINO CFC, Picoooka and Decerto like this.
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    32 gigs 3600mhz cl16 nema dalje. :D 16 danas vec postaje minimum. OBS sam sa par plugina i kamerom uzme 7gb meme,a gdje tek windows,igra,itd.
     
    EL NINO CFC likes this.
  17. p4ja

    p4ja Komšija

    gdje ces uzet to sve i stavit ddr4… i ja cekam isto, peglanje mi moljakat da mi na b660 stavi novi bios da bi sa 13600k bootao.
    Imas na amazonu corsair 32gig kit ddr5 5200 za 130 dolara..
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: Dec 29, 2022
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozes i kupit samo jedan keks sad, 16GB je uglavnom dosta, pa poslije dodas jos jedan. Uglavnom ne kupuj samo 2x8GB :D

     
    Last edited: Dec 29, 2022
  20. p4ja

    p4ja Komšija