Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: Dec 30, 2022
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve radi ok i na 5200MHz samo sto nece sa xmp profilom. :) evo dobar video o ovome




    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vrati se na proslu stranu, ja vec zalijepio isti video.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam vidio jbg bio mi pao sistem :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Hynix su cipovi, ima i review, doduse za CL32, solidan ram.
    https://www.tweaktown.com/reviews/1...-5600-32gb-dual-channel-memory-kit/index.html

    Primjetio sam i kod drugih proizvodjaca da vecinu cipova od 5200 i nize pravi Micron, a sve iznad su Samsung i Hynix.

    Sto se tice rama i podrske sa 4 plocice, mislim da na stabilnost utice i to jesu li cipovi samo sa jedne strane ili obje. Ali jeste porazavajuce da neko izvali novac za 6000Mhz a bude prinudjen da ga spusti na 4000.

    Edit: izgleda da je ista situacija bila i na proslom Z590 cipsetu sa DDR4 samo sto niko nije obracao paznju jer je vecina koristila sporiji ram.


    [​IMG]
    [​IMG]
    https://www.msi.com/Motherboard/MAG-Z590-TOMAHAWK-WIFI/Specification
     
    Last edited: Dec 30, 2022
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cuj 5600MT CL32, pa to je valjda za Ryzene, oni imaju slab IMC i ne mogu preko 6000MT pa je benefit veci u nizim latencijama. Svi forsiraju frekvencije inace.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Naletih na AliExpress Ryzen 5600 tray bez coolera za ~225 KM, isplati li se rizikovati i preci sa 2600?
    Seller ima samo 3 ordera, a free shipping je, na OLX je 5600 box oko 330-370 KM
    Vjerujem da i 5600G uzmem da bi bio znacajan upgrade :D
    Ko sto neko vec rece sad previse ulagati u AM4 a AM5 izasao mislim da se ne isplati toliko :D
    Mozda mi je bolje uloziti u nesto drugo recimo neki ultra wide monitor ili M2 SSD
     
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    dmr likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zar se u Imelu moze cjenkati? :)

    @Reznor sto se tice performansi itekako ces osjetiti razliku. A sad koliko je pouzdan prodavac, to je druga stvar, jeste rizik.
    Daj link ako nije problem, ja preko aliexpresa ne mogu nista naci sa free shippingom za BiH.
     
    Reznor likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    BAM 225.94 | 100% TEST VERY GOOD AMD Ryzen 5 5600 R5 5600 100-000000927 3.50GHz Six-Core Twelve-Thread CPU Processor 7NM L3=32M Socket AM4
    https://a.aliexpress.com/_m0BkPRy

    Evo taj sto sam spominjao, a nasao sam jos 2-3 sa free shippingom ili je sica, a ima jedan shipping 650 KM je li to realno :D


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Moze nesto sitno preko maila ili vibera sa sefom prodaje :) ako je bas top cijena onda je fiksno i odmah ti kaze.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vidio si da je koristen, nije nov? Dole u spec. pise used.
    Ja bih dao jos 100KM i uzeo kod nas nov, prevelik je rizik. Jos shipping dva mjeseca.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Uh, imas pravo ne isplati se, bice onda da cu uzeti nov, thx :)
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa taj procesor je i nov jeftin. Inace odlican izbor, vrijedi svakog feninga.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja uzeo i5 12400F za 330KM, nov, jos ga nisam ni rasapakovao. 32GB DDR5 ram je na putu, al plocu cu izgleda masno platiti samo zato sto je DDR5.
    Zadnjih par mjeseci su iz nekog razloga uzasno poskupile, 550-600KM a gole ko pistolj.
    DDR4 modela ima za 200KM manje.

    Prije si za 350KM mogao uzeti plocu sa Z cipsetom boli glava, sad toliko kostaju low end sa B cipsetom.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Z chipset je glup. Kupi B.

    Dobro si prosao sa CPU, inace su ovdje 180 EUR minimalno.

    BTW Intel je vec najavio poskupljenja procesora.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma vjeruj nije neka razlika u cijeni izmedju Z i B. Izgleda da je nestasica ploca pa je trziste otislo u pm. Ocekivao sam da ce Z600 i B600 serija pojeftiniti sa izlaskom 700 serije, al desilo se bas suprotno.
    Preko computer universe su najpovoljniji ali bi me zakacila carina.

    Na olx-a sam dobio ponudu od Pere za Gigabyte B760M Aorus Elite AX 480KM i Asus Rog Strix B660-G gaming wifi za 525KM. Ova Asus bi mi najvise godila zbog bclk oc-a, inace je zivo bacanje para.
    Sve ostalo je ili skuplje ili nije dobavljivo.

    Ima i ASRock Z690 Phantom Gaming 4/D5 za 460KM, ali mi se ne svidja nikako vrm dizajn i hladjenje.

    Vidjet cu jos malo, cekam neke ponude. Ako nista, bit ce jedna od prve dvije.
     
    Last edited: Jan 7, 2023
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidi neki MSI, trebalo bi bit “obicnih” B660 modela sa DDR5, a povoljniji nego Asus Prime.

    BTW to su sad slatke muke, kupio si jetfino RAM i CPU i sad mozes dat nesto vise za plocu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reventon likes this.