Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam ni znao da rade zakrivljene IPS. Kad god sam vidio zakrivljeni model, ono VA.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Ima ih, ali dosta manje nego VA. VA su i najcesce osjetno jeftiniji pa se vjerovatno i bolje prodaju. LG 34GN850 ima isti IPS panel kao ovaj Acer.
     
  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Koja je cifra bila u pitanju,ako nije tajna ? Taj monitor se u imelu prodavao za 1850km.
     
  4. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Nije tajna, 1569km me izasao. Poslali u utorak, u srijedu bio kod mene. LG sa istim panelom kod nas ide za 2k u normalnim radnjama, tako da mi je ovo ok cijena.
     
    Picoooka likes this.
  5. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Eh, gdje bih mogao naci USB-C kabal koji podrzava i punjenje laptopa i 3440x1440 rezoluciju :D Zvao Neutrino, Imtec, Genelec, Ingel, nigdje nema. Genelec mi ponudio neki Belkin od 200km doduse...
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    https://planet.ba/kablovi/1109-xiaomi-kabal-usb-c-15m.html

    Je li to ovo? Mislim da mora biti 5A da moze puniti laptop, tj. 60+ W?

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  7. DSA

    DSA Aktivista

    Amazon ~ Pesoto ili KupiGlobal
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Sad vidim da je data transfer nedovoljan za 4K. Ja išao samo na punjenje :)

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  9. selvin

    selvin Moderator

  10. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Sjetio se da nazovem jarana koji najcesce ima svaki kabal, prelaz, gadget i sl. kad sam krenuo s posla. I gle cuda, ima originalni kabal sto je dosao nekad uz neki Dell monitor. Ev ga puni i ide 3440x1440 na 100Hz :D
     
    selvin likes this.
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Planiram uzeti veci monitor, pretezno zbog toga sto mi treba vise radnog prostora, a 24" je zaista premalen za bilo koju graficku vrstu posla (emulatori telefona) i neki laksi gaming, ali to svaki skoro moze zadovoljiti.
    Budzet je skroman oko 500-600 KM.
    Eh sad sta sam imao u vidu. Otac jucer uzeo AOC 27" Gaming i jako mi se svidja, ali ipak bih volio da u sirinu ima jos prostora, ovako mi je neznatno veci od 24", znaci idealno bi bilo UltraWide.
    Nasao sam neki LG i sa dostavom bi me izasao oko 600 KM, on je 34", medjutim citam da je zbog rezolucije (2560x1080) bolje uzeti 29".
    Druga opcija bi bila ovaj AOC 32" isto Gaming, ali je 1920x1080 rezolucija, medjutim ima osvjezavanje 165Hz i 2xHDMI porta (ovo mi je jako bitno zbog switchanja izmedju laptopa i racunara).

    Ovo bi bili ti neki kandidati, prvi je najbolji zbog refresh rate, ali ima najmanju rezoluciju, nisam siguran da ovaj M1 Pro moze baciti output na 165 Hz, kao ni R9 290:
    Monitor 32'' AOC C32G3AE/BK 165Hz 1ms HDMI*2 DP Curved 499 KM
    29" LG 29WN600-W UltraWide IPS Display 549 KM
    34" LG 34WP550-B UltraWide FHD Display 635 KM
    Aoc 32" Q32V4 IPS 2560x1440 75Hz FreeSync Vesa mount 524,90 KM

    Ili opet ako ima nesto bolje u ovom cjenovnom rangu, znam da ima dosta boljih/skupljih opcija, ali meni stvarno ne treba nista posebno osim prostora u sirinu :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozda sam te pobrkao s nekim, ali zar nisi ti prodao 27-32" monitor radi 1080p rezolucije? Elem, drzi se kalkulatora. Minimalni PPI bi ti trebao biti 90. To ti je ekvivalent 24" 1080p. Vecina se slaze daje idealno 108 PPI, 27" 1440p. A svaki na vedeni monitor, koji si naveo, je ispod 100.

    AOC C32G3AE 70 PPI
    29WN600 95 PPI
    34WP550 81 PPI
    Q32V4 93 PPI

    Imaju na umu sa tim 1080p monitorima, da visina ne nije neka. Dobit ces na sirini ali ne i na visini u odnosu na svoj. Eh sad, budjet jeste problem jer bilo sta bolje je preko hiljadarke ali posto ces monitor koristiti dok ne crkne, mozda prije da se strpis.
     
    Reznor likes this.
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, ovo je odlicna usporedba, ispao sam iz fazona s komponentama, najvise dosad sam radio na Dellovima, sto mi firma dadne, pa sad trenutna firma u ofisu nabavila neke Odyssey 27" i HP 27" ne znam tacno sad model, toliko ima prostora da je jedan kolega spojio ta dva HP 27", jer mu je jedan malo bio :D
    Nope, nisam prodavao, imam samo ovaj Dell iz potpisa koji je vec prilicno star, ali za razliku od ovih budzet je profesionalni, ima USB Hub i Pivot, pravo prakticno, samo ipak malo prostora da mi stane sve na ekran :D
    Od igara ako sta stignem da igram to je neki MMO, WoW, Heroes of Storm, evo sad instalirao Dishonored, to je moj max sto se tice gaminga, konzolu vise i ne palim neko vrijeme, a ona je svakako na 55" TV-u :D
    Znaci ovaj LG 29WN600 bi mogao biti ok (iako bih radije ovaj 34")? Trenutno ne planiram prosirivati budzet, ako sta mogu za ove pare solidno uzeti za rad, zadovoljicu se i ovime :)
     
  14. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Reznor likes this.
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, ovo je vec dosta bolje :D
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Ovaj mu je sa VA panelom, ne bi mu to preporučio.

    Definitivno idi sa IPS panelom. Ako nisi siguran šta je razlika, ukucaj u YouTube IPS vs VA panel.

    Ja koristim AOC 32" 2560x1440p IPS FreeSync PPI 93 (Q3279VWFD8), a kod klinca je LG 29" 2560x1080px UltraWide IPS FreeSync PPI 96 (29WK500).
    Od ovih koje si gore nabrojao, ja bih se odlučio za AOC Q32V4 32" 1440p. Po specifikaciji vidim da je sličan ovom mom koji koristim i mislim da ćeš time dobiti najviše "monitor" za taj novac. Druga je je stvar ako mora biti 144+ Hz Refresh rate.
    I još nešto, bolje ti je ići na opciju 32" nego na 29" Ultra Wide. Imam oba u kući pa ti iz iskustva govorim.
     
    Last edited: Mar 21, 2023
    Reznor likes this.
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ovaj Aoc ima sRGB 121% i DCI-P3 95% sto je odlicno za bilo kakav rad.Svi nabrojani monitori su budget varijanta i svi su sa jeftinim IPS i VA panelima sto nije neka sreca.
     
    Reznor likes this.
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Ne bih se baš složio da nije neka sreća IPS panel kod ovog AOC-a. Imam sličan model i prilično sam zadovoljan. Eh sad ako je neko navikao na monitore koji su 1000+ KM, naravno da su mu ovi Budget "lošiji".

    @Reznor Na poslu imam dva Dell 27" 1440p (27 S2721DS). Dobro su monitori, ali mislim da bi opet prije odabrao ovaj AOC 32" kada bi birao.
    Pričamo od monitorima do 500-600 KM.
     
    Last edited: Mar 20, 2023
    Reznor likes this.
  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Mar 20, 2023
    Reznor and iPlay like this.
  20. Almir

    Almir Komšija

    imaš i u genelecu xiaomi 34 za 780km meni je oke ja uzeo početkom godine i baš mi je legao 34 široki
     
    Reznor likes this.