Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne moze valjda 1 podstanica za vise kuca u mom slucaju jer kraj mene prolazi vrelovod. Moze dalje od mene u brdu gdje je niza temperatura fluida. Kako god ne pada mi na pamet dati im tolike pare samo za prikljucak :D
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma to je suplja prica od strane centralnog, kakve ima veze gdje je vrelovod.

    Napravi se podstanica velicine trafostanice za cijelo naselje. A ovo sto oni rade za svaku kucu je malo vece od sanduceta za struju.
    Vidjeli mogucnost da deru narod i iskoriste situaciju, nista drugo.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa naravno o tome i pricam i to samo jedan covjek/firma je ovlasten da radi podstanice :)
     
  4. ibran

    ibran Aktivista

    Prizemna kuća 95 kvadrata stambenog prostora, etažno grijanje na drva dok nije bilo termoizolacije 15 metara drva, sa termoizolacijom 10 do 12 metara suha drva bukva po sezoni zavisno od vanjske temperature i hladnoće. Ukupno za drva 1000 do 1200 KM. U prelaznim mjesecima boravak grijem klimom, račun za struju bude uvećan 20 do 30 KM
    Sve se prostorije griju temperatura u kući 24°C i više, preko noći padne 20-22°C. Lokacija Bihać, trenutno zadovoljan.
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  6. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam zadnjih 5 godina na pelet i dva sprata (dva odvojena stana) grijao na nekih 4-5 tona peleta,nemam izolaciju,starija je kuća,stolarija je plastična. U globalu zadovoljan bio dok cijena peleta nije skočila. Sad ubacio dvije inverter klime u oba sprata i kombinujem s peletom,ujutro peć odradi i onda je gasim i klime nastavljaju održavanje temperature,tu je i pomoćni električni radijator za jednu prostoriju do koje klima ne može dobacit. Otprilike nekih 120 kvadrata ima u oba sprata. Od početka sezone mislim da nismo potrošili ni 1 tonu peleta,a struje je došlo za samo grijanje sveukupno oko 180KM od početka sezone takođe. Vjerovatno ću do slijedeće sezone ubaciti još jednu klimu,sve dok nisu mnogo niske temperature klime odlično griju. A što je takođe pozitivno nema posla oko njih,potpuna automatizacija bez održavanja (osim pranja filtera povremeno).
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I ja trenutno kombinujem centralno na plin i sporet (drva+ugalj).
    Sporet mati koristi,kuha na njemu i iza sporeta sam stavio obicni ventilator koji gura topli zrak u hodnik a iz hodnika u sve sobe.
    Temperatura u hodniku oko 21-22 sa laganom vatrom a i u ostalim sobama toplo normalno.I kada nema aktivnog grijanja,rijetko pada ispod 20 stepeni.
    Kako su ove temperature pobudalile centralno upalim samo navecer,oko 18h i radi neka 2 sata dok ne nabije na 22-22.5 i vise ne treba uopste.
    Uradjena je nova pvc stolarija ovog ljeta i drasticna je razlika u odnosu na staru drvenu...gubitci bas mali i nema cirkulacije hladnog zraka,sto je prije bilo...cim stane grijanje,pocinjes osjetiti sa nogu hladnocu .
    Toga vise nema.
    Iako je ovo za sada proljece a ne zima,ako se ovako nastavi,moglo bi mi ostati plina skoro cijela cisterna a realnije je mozda pola da ostane,sto opet nije lose.
    Ustedi se i na struji,jer se elektricni sporet ne koristi nikako a ni bojler.
    Bila ona neka subvencija za penzionere...2-3 racuna za struju dosla 20-30 KM
    Ovaj zadnji ipak duplo veci
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    kuca dva sprata po 50ak m2 kvadratnih 3,5tone mrkog uglja i 4-5m drva, grijanje od sredine septembra pa do kraja maja, centralno, kuca bez fasade, ranije je to izlazilo 5m drva 400km sad je to već 600, cumur smo uzimali po 7 tona pa je trajalo 2 godine tona bila 190 plus 150 prevoz, dakle okvirno nekih 750 km po sezoni za cumur plus drva cca sa potpalom oko 1300km bilo
    sad su cumur i drva skuplji pa je sezona izasla 1400km, grije se i sanitarna voda preko kombi bojlera u kupatilu
    u stanu je druga prica, plin je bio jeftin dok je bila subvencija sad su racuni skoro pa duplo veci jer je kubik sa subvencijom bio 70kf a sad je skoro 1,2km, racun prosle godine 140, ove godine na istu potrosnju 260 zadnji racun 75m2
    iskreno ovi sto imaju centralno grijanje na toplane u sarajevu mnogo pricaju i zale se, al ko je jednom ocistio kotao, a treba svako jutro kad lozis cumur, nije skupo platit plin ili toplane jer se apsolutno ne namucis, a sa ovim cijenama drva i uglja upitno je koliko je to uopste i jeftinije
    u kuci plin nije mogao jer moj komsiluk nije izrazio zelju da se grije na plin kada je radjena anketa za dovodjenje plina svakom u kucu
     
    Last edited: Jan 10, 2023
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ti da pređeš na struju me bi toliko plaćao, jest da bi početna investicija bila velika, tipa dvije veće klime na oba sorata i ćao.



    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    pokusao sam mamu ubijediti da grije jedan sprat sa dvije 12ke ali nije bas da vjeruje da ce se tako ugrijati, prije bi pec na drva ubacila nego to, a grijali smo se jedno vrijeme i samo na struju i patnja je to bila (2000-2003), zima 2000-2001 napolju -25 znalo biti, tad dolazilo 300km

    za moj stan prije nego sam renovirao i uselio podstanarka hladno 500km u januaru imala racune, konvektori bili nacin grijanja
    klima,iako moze,ne koristi se nikad za grijanje u stanu, sto se hladjenja tice sasvim ok i ne bude racun ni 20 km veci kad se nikako ne gasi

    meni i za toplu vodu bez grijanja dodje 30-40 km plina, al zato struje bude 50 s rtv taksom
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    U BiH uvijek mora biti neka rezerva na drva/ugalj jer nikada ne znas kada ce puknuti hladna zima ili kada ce neki sistem prestati da radi.
    Nestane struje,dzaba ti svi moguci sistemi u kuci,neces se ni ugrijati ni ohladiti.
    Idealno bi bilo da svako ima neku furunicu ali opet ko je u stanu,nema gdje cuvati ogrijev a ko je u kuci,bez dobre izolacije tesko da vjeruje u klime.

    Stariji ljudi su nauceni na drugaciji tip grijanja i ne vjeruju bas u novije a mladji bi uvijek da prodju jeftinije i stalno mijenjaju i eksperimentisu.

    Iz moje neke perspektive na novije nacine grijanja...ko ima fino utopljen stan i sa unutrasnjim zidovima,klima je idealna opcija.

    Ko ima kucu koja je srednje ili losije utopljena,centralno na ugalj eventualno pelet ako se moze finansirati.
    Ko ima dobru izolaciju...mogu i 2 klime a moze i plin ali je skup sada za grijanje.
    Sto se cijena tice...proslo je vrijeme grijanja za 1000 KM...sada je to vise 2000KM zavisno od energenta ali nekako su svi energenti tu negdje da je minimalan iznos potreban za sezonu 2000KM i vise.
    I kod mene je ova cijena sada...oko 2000 KM sa trenutnim cijenama energenata.
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    E cuj skup plin

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    pa meni plin opet sezona za stan neće izać 1000 sa ovim temp
    opet ponavljam ko nije barem jednom očistio kotao nakon uglja ne zna šta znači grijanje na plin ili toplane, danas naložiš tri dana izbacuješ ona govna iz nosa što su se nakupila dok si očistio i potpalio vatru, pa spakuj pepeo, pa odloži, pa nekad neće da povuče, pa nacijepaj potpalu
    da ne govorim da drva otkad ti ih isporuče prođu najmanje tri puta kroz ruke dok ih počneš ložiti, ko nije iskusio ne zna cijenit gospodski plin i toplane
    pelet je prevara, i to najviše zbog visoke cijene ugradnje kotla te slabe ili nikakve kontrole kvalitete peleta, znam da su u komšiluku ložili onaj pelet smrdi ko da je neko pokošenu travu zapalio, da ne govorim o onom hifinom isprdku od peleta sa ugljenom prašinom
     
    aNaToMiC ! and ibran like this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Zato ja zasad ne lozim, toliko ne gori bas :D
    Imam i onaj usisivac za pepeo, ali ostavi posla to iza sebe, stalno moras da kontrolises vatru :)
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I nagutas se PM cestica za dva zivota, pogotovo ko ima kamin u sred kuce.
     
    Reznor and aNaToMiC ! like this.
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Možda da istražiš invertere s podnom ugradnjom. Takva pozicija dobro utječe na osjećaj toplote, ako je to bojazan.
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    Uh teško mi je na ovu temu, počeo sam drugačije da gledam na budućnost nakon ovih skokova energenata, koristim sve osim plina, i plin na neki način ali ne za grijanje.

    Imam više objekata i svi se griju 'različito', ja na sve stvari gledam pa i na grijanje nekako generacijski, ako moj djed i otac isto rade, ja želim da to bude bolje modernije i šta ja znam. Tome težim i ako ne ide ka tome ja sebi kažem nešto pogrešno radim u životu.

    Ova situacija sa skokom energenata je bacila sve moje kalkulacije niz vodu.

    Na vikendici koristim pelet 2t, 3-4 palte drva za vanjski kamin roštilji i 3-4 palete za unutrašnji kamin, zima + kamin i loženje i taj ćejf po meni nema cijenu kod kuće bi to bila patnja :) .... (objekat se renta pa renta zaklopi troškove, i novi troškovi su ukalkulisani u rentu tak da ... o pozitivna)

    Kuća 4t peleta trošak ove godine skočio za 100% razmišljam o toplotnoj pumpi, čekam šta će biti u fbih sa strujom pa da vidim...

    Stan Tuzla, nova gradnja izolacija, kaliometar smiješna cijena za grijanje i tu nisam osjetio energetsku krizu, bekap klima ali se ne pali za grijanje...

    Imam još neke prostore koje grijeme sa klimama, kupio sam micibusih (navodno no1 kilime) sve ok, cijena, troškovi ali meni smeta buka ventilatora...

    Ali mi smeta skok pelta 100%, nemogućnost nabavke ćumura, pa i petla u nekim momentima,skok drveta za 50% neizvjensa cijena struje itd itd...

    Inače na peltu sam, jer mi je više eco u odnosu na ćumur (mi iz TZ živimo od ćumura, rudnici TE itd), ona priča od gore da to ide naprijed u odnosu na prije i tako...
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    pa vidi kuci vec zbog godina treba ozbiljnija investicija, a svakako smo planirali da je prodamo pa se investicija u bilo sta osim postojeceg sistema koji je star 9g ne isplati, silom prilika u istoj trenutno niko ne boravi
    mislim da bi prije bilo kakvog investiranja trebalo uloziti u fasadu i stolariju i time bi se u slucaju da odlucimo troskovi grijanja smanjili sigurno za 30%
    sto se struje tice prikljucak je monofazni snaga 6.7kw pa bi i tu trebalo uraditi povecanje prikljucne snage i prelazak na trofaznu(nije mali fiksni trosak), kako god zasad kad se grije, grije se na drva i cumur, gume ne lozimo, plastika ide u smece
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene nije plinsko gradsko u stanu nego samostalna instalacija sa cisternom i grijem kucu a ne stan.Nisam iz Sa.
    Cisto da se zna o kojem plinu govorim a ni plin nije isti.
    U Sarajevu je zemni plin a kod mene propan/butan.
     
  20. ibran

    ibran Aktivista

    Kliko trošiš LPG-a dnevno, mjesečno, godišnje, koji kota koristiš kondenzaciski ili drugi, jeli predgrijavaš LPG ili samo prirodno on što ispari. Plin se može iskoristiti bolje ako je ulazna temperatura plina 40°C i ako si u situaciji da možeš predgrijavati zrak koji ide na plamenik, poboljšao bi se stepen iskorištenja goriva. Jeli regulacija izgaranje ide preko O2 sonde ili je plamenik podešen prema sagorijevanju.