All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da je 500KM polovan. Ne moze nikako biti nov. Tiguan?
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Yup

    Ma to je majstor pretpostavio. Ja ga upitao onako koliko bi to kostalo jer ni ja ne znam koliko kosta i on tako rece.

    A posto sam vidio da se u tom rangu krece i ovo 'brisanje' egr.a zato sam i upitao da li mjenjati ili ova druga opcija.

    Al mislim da cu ici na ovu opciju ciscenja ipak.
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Znam samo da nikad ne bih mogao u Sarajevu živjeti a ne treba ni auto kupovati. Radni sati i kilometraža ogromna razlika.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Potrosnja maloprije, da ne bude da samo saljem malu potrosnju :)
    [​IMG]
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne znam kako sam zaboravio da napomenem. Ako sipas ova nazovimo jaca goriva u Forda tipa Gdrive Qmax i slicno pod hitno prestani. Ford inace preporucuje da se sipaju obicni dizeli a i imi smo primjetili na svim mladjim autima euro5/6 da ta goriva sa nekim njihovim aditivima puno brže pune dpf nego obicni dizel. Ja sam na svom autu to primjetio jos davno cim sam ga kupio jer sam u to vrijeme koristio Gdrive i pratio regeneracije dijagnostikom i radio mi na svakih 300-500km i jednom nije bilo Gdrive na pumpi i naspem obicni dizel kad podje raditi na 800km i poslije opet naspem Gdrive kad opet na 300 i tako sam jos par puta probao da vidim jel bas do goriva i 100% jest.

    Znaci sipat obicni dizel a aditive dodavati rucno po potrebi za pojedine probleme odnosno odrzavanje sistema.

    Liqui moly za DPF je top pogotovo kad se krene na dalji put. Bas dobro ocisti klipove glavu komplet izduvni sistem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Šta bi preporučio za običnog benzinca?
     
  7. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Mene odera 400km senzor/regulator protoka goriva sa nekim hepecima.

    Kaze majstor loše gorivo iako sipam EP, INA i Petrol bjezim od ostalih.

    Gdje se ima kupiti taj aditiv za DPF?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Za benzinca neki za injektore i to je to.

    I ja rijetko naspem, nema ih po pumpama kupiti.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Liqui je babo, znam za slucaj gdje je hladnjak gubio tipa par litara tecnosti preko noci i ovo cudo ga potpuno zakrpilo https://www.amazon.de/gp/product/B001NFID3C/

    @dino73n algoritmi za pokretanje regeneracije su postali brutalno komplikovani (pracenje nekih 30+ parametara dok su stari bili u fazonu ako rashladna tecnost ima dovoljnu temperaturu i razlika pritiska na filteru ne pada ispod odredjenog thresholda onda pokreni).
    Noviji racunaju sve moguce i nemoguce (kratke rute, prosjek brzine, 5+ senzora temperature i pritiska, prosjek razlike pritiska i jos ko zna sta sve), tako da znaju bespotrebno pokrenuti proces ako je neki lijevi parametar van definiranih granica.

    To kod tebe je bas ogromna razlika, duplo i vise, tako da prije da je npr. to aditivirano gorivo davalo malo vecu temperaturu izduva i to ga pokretalo nego da bas toliko vise čadi.

    @BiceBolje @Haker za starije bez direktnog ubrzigavanja gotovo da i ne treba ista, mozda neki motor cleaner.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    E to bi volio odradit jedan ciklus.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vjerovatno misli na engine flush.
    Ne znam iskreno treba li i to ko redovno mjenja ulje.

    Ja ulje otkako mjenjam sam sebi odradim dva puta godišnje.

    Jednom samo filter ulja, ulje, drugi put i filter zraka.

    Plus kod tog ispiranja motora dosta toga ne iscuri, najidealnije bi bilo odraditi ispiranje pa 2x zamjene ulja, ali ko bi to radio.

    Meni je gore što ljudi neće da mijenjaju ulje u mjenjaču u ovlaštenom, sve neki izgovori i nazvati ćemo vas i ništa, moram i to sam.

    @dino73n u Astri se mora skinuti onaj poklopac da iscuri ulje od mjenjača, pegla što moram naručiti ovaj dihtung, koliko vidim od papira nekakav. Može li se staviti ona pasta kao za karter?

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 16, 2023
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  13. dams82

    dams82 Komšija

    Može naravno odmastiti i stavit silikon na stari dihtung,nema tu pritiska ,neće curiti. Samo kad se zalijepi ostaviti da se osuši bar 1 sat prije sipanja ulja.
     
    Haker likes this.
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hvala drug :)

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije se meni regeneracije pokretala onako sama od sebe pa da bi se razmisljalo zbog cega li se to dogodilo. Jednostavno zapunjenost dpfa dodje do 90% i regeneracija krene. Pratio sam vrednost diferencijalnog pritisaka i tacno se vidi da je porasla.A i sa aditiviranom gorivom procenat napunjenosti dpf-a samo raste dok sa obicnim malo raste malo opada zavisno od nacina voznje. Sa obicnim dizelom se dpf i pasivno regenerira a sa aditiviranim ne.

    Znaci aditivirano gorivo ne izgara do kraja i ostavlja previse čađi i to je to. Eh sad ima tu jos jedna kvaka. Vrlo vjerovatno aditivirano gorivo je pogodno u situacijama kad se auto vozi sportski. Znaci kad se motor vrti u obrtajima non stop tad ono izgara do kraja i vrlo vjerovatno tad i daje nesto vise snage u odnosu na obicni dizel.

    Kod ćaće vw caddy 2018g 2.0tdi kad god naspe Gdrive ventilatori pušu kad god parkira auto. (Regeneracija u toku) Dok s obicnim dizlem samo ponekad ga ujvati regeneracija. I taj simptom primjecen kod jos masu auta od klijenata i poznanika.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Cudna mi je tolika razlika, +/-10% bi imalo smisla, mozda ima veze i konstrukcijski (visa/niza kompresija itd.).

    Ali pazi i ta vrijednost napunjenosti koju procitas na dijagnostici je izracunata procjena na osnovu tih brdo parametara.
    Tipa ocekuje izduv u normalnoj voznji 200-220 stepeni i za tu temperaturu ocekuje 3g generisanog smeca po litri goriva, onda mu taj ultimate/super/megagiga dizel daje 250 stepeni i remeti racunicu.

    Ja sam sipao i obicne i ultimate dizele i po Bosni i po Evropi i intervali su razliciti na nivou statisticke greske, znaci nikakva razlika.
    Jedino +10% kilometara dobijem iduce 3-4 regeneracije kad sprzim tank goriva sa liqui dpf aditivom.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sipam an EP ili petrol, to je to
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Raja, da vidim jel ko vozao Taigo vozilicu ?
    Ako je, kako vam se cini ?
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Moderni Tiguan tako mi se cini.

    Cool je mozda ga nekad kupim kad bude povoljan :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Taigo je ista klasa kao T-Cross, jer je radjen na bazi Pola/Ibize, MBQ A0,.

    T-Roc je MBQ A1, na bazi Golfa i prije bih njega uzeo ako je cijena ista. A Tiguan je MBQ A2, malo veca verzija.