Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima i hwinfo :). Speedfan zbog kontrole ventova u kucistu a na osnovu temperature graficke :D Ja nisam nasao neki softver koji bi ga mogao zamijeniti.
    [​IMG]
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    A moze i ovako :D

    [​IMG]
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sta ti je AMD, na +104000.0°C je crit, znaci moze jos malo preko :)
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    To je vjerovatno pogresna kalkukacija u lm_sensors aplikaciji, ali za temperaturu tcltl je CPU, a edge GPU
    Naravno, postoje i toolovi kao na Windowsu za te stvari poput hwinfo i hardinfo (ovaj drugi je najkompletniji, ima i benchmarke)
    Takodjer, igre se mogu igrati preko Lutrisa, a za prikazivanje FPS-a tu je MangoHUD
    Meni graficka i CPU dostignu plafon 75-80C, s tim da mi ne radi srednji od tri fan-a na grafickoj, pa valjda zato prikazuje 0 RPM za sva tri :D
    Hladjenje u ovom MS Aquarius Pro (Armor V700) je srednja zalost iako su prednji fanovi pomaknuti prema unutra radi airflow-a, mislim da cu ih vratiti kako su bili, ubaciti na vrh jos dva fana i dodati extra fanove naprijed da ne pati izgled :D
    A kuciste najbolje nek bude otvoreno, ionako je stranica od stakla.
    Evo i kako to izgleda, distribucija Arch Linux sa AMDGPU+Vulkan:

    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Last edited: Jan 11, 2023
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    a sta je ovo? Moze li kontrola sistemskih ventova spram temperature grafe? :D
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Moze se svasta nesto podesavati :D

    Uglavnom imas mogucnost koristiti power profile tipa low, high ili auto, ali mozes i manuelno setovati brzinu fanova, sad mozes ti napraviti i skriptu da ti to radi nakon odredjenog vremena
    Ima i overclocking putem komandi, dokumentacija:
    https://wiki.archlinux.org/title/AMDGPU
    https://wiki.archlinux.org/title/fan_speed_control

    Primjer za power profile:
    # echo "5" > /sys/class/drm/card0/device/pp_power_profile_mode

    Primjer za overclocking:
    # echo "s 7 1209 900" > /sys/class/drm/card0/device/pp_od_clk_voltage

    Mozes i ograniciti GPU da ne trosi vise od 50W :D
    # echo 50000000 > /sys/class/drm/card0/device/hwmon/hwmon0/power1_cap

    Power profile sam probao na low, i bas uspori graficku maksimalno, bude ko integrusa, dok high zakuca na najjace postavke, prema tome auto ne treba mijenjati :D
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo mi je rijesilo problem sa 4 sticka DDR5 :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    De sad benchaj da vidimo koliko dobijes


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Malo vise . Sad radi na 5200 xmp read oko 75000 cini mi se write oko 67000 cini mi se latencije oko 83 cini mi se :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reventon likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja u Spider-Man Remastered uvijek vidim mali rast performansi kad "pojacam" memoriju. Cudo koliko igra voli memory bandwidth. Tako da, bitno da je vise nego prije. :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmmm nisam primjetio jer nafrljim rtx pa je grafa usko grlo :) ono sto ja primjerim da je manje stuteringa u igrama i bolji odziv svega u winsima


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Buildzoid je testirao DDR5 cipove, sto se tice brzina Micron je najslabiji. Svi od 4800 i 5200 u prodaji su Micron. Mogu se kloknuti maksimalno nekih 5400-5500Mhz CL 38, mozda CL36 sa 1.35V. Al fazon je sto i najsporiji 4800 se moze kloknut na taj nivo.

    Samsung je neka sredina, 5400-6000Mhz, uglavnom su CL36. Kingston nijedan nije Samsung, ili su Micron ili SK Hynix.

    SK Hynix cipovi su najbolji, konstantni, to su moduli od 5600-6600 sa niskim latencijama, ali su i najskuplji.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji su na ovom mom kingstonu, ocito micron? :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, vjerovatno. Ako nema heatsinka na njima onda mozes i sam procitati, pise na cipu.

    Edit:
    a mozes i u cmd:
    wmic memorychip get devicelocator, manufacturer
     
    Last edited: Jan 16, 2023
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima heatsink, ram je kingston fury ddr5 5200mhz


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije ni svaki Hynix isti, ali da, samo oni mogu ic preko 6400.

    Primary timings na DDR5 su jedna velika prevara. Moj CL38 6000 kit brzi nego Hynix CL32 6400. Zapravo latencija od 48ns je daleko ispred.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja sam totalno GPU limited, pa ipak imam veci framerate, GPU je blize 100% utilization kad je RAM brzi.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cini mi se da tebi fsb overclock puno znaci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve izuzev BCLK radi na istim taktovima, sve sabirnice izuzev CPU. Da nije tako masina ne bi nikad ni bootala na ovim postavkama.

    Nego ja sam rucno tweakao memoriju, zato je brza. Secondary timingsi su kljucni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Daj nam koje si postavke tacno mijenjao sa koliko na koliko pa da i ja sta pokusam :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro