Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja mislim da je do OC procesora. 12600K all core je na 4.5Ghz, kod Stevia je i3 12100 ali na 5.1GHz. Igre svakako ne koriste vise od 4 jezgre, rijetko koja. Jos na to dodaj vecu brzinu rama.
    Sad ne znam jeste li obojica na istoj rezi.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moras sam probat. Pogledaj Buildzoid video, mislim da ima za Micron. Kod mene je skroz druga memorija.

    12600K je kod @dmr na 4.9GHz, a ima veci L2/L3 cache tako da nema sanse da je moj CPU brzi. Nego mislim da manji CPU cache utice na nizu latenciju, jer stvarno jos nisam vidio DDR5 ispod 50ns. Ja sam zadnji put izmjerio ispod 48ns. :) Jos nisam nasao pravi maksimum, ima jos malo prostora. Bilo bi lijepo da postignem 45ns, to je bolje nego sto DDR4 moze :D
     
    dmr likes this.
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moj cpu je na 4.9GHz, a reza definitivno ne igra ulogu :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jest single boost 4.9, ali je 4.5GHz all core na P jezgrama. Ili nesto nisam dobro upratio.

    Jedino ako si ga ti namjestio u biosu da je na svim jezgrama 4.9, to je druga prica.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Overkloko sam na 4,9 sve P jezgre


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Reventon likes this.
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zove me postar za ram, nisam kuci reko donesi do posla, 500m sam od poste. Naravno ne moze, preuzet cu na salteru, 26KM (10+16), predpostavljam carina naplatila otvaranje.
    A DHL Saver iz US do BiH naplatio 24.70KM :D

    Kroz sat zove drugi za Noctua mounting kit, sve besplatno, nasa posta 9KM.
    Hahaha mamu im :D

    Bolje platiti DHL Express, dobijes direktno od njih na ruke.
     
    forzamilan likes this.
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Poznata prica :) Koji si ram kupio i posto je?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma de ba, dobio extra RAM vrlo jeftino, i sad se zali :D
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne, 5200 cl 38. Ma ne zalim se, nego ne volim levate. :)
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja mislio ti kupio Hynix, a ono Micron.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma nije mi bilo vrijedno dati jos najmanje 50$, zakacila bi me pdv i carina.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije ni sad nemoguce da dobijes Samsung ili Hynix. Nekad je to cista lutrija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Puno mi je toga nejasno iz ovog clanka. Osim toga non-K 13th gen je bukvalno Alder Lake, plus vise E-cores. Meni je 13700F bio zanimljiv, ali ako nece moc, steta. Mada je testirao samo na MSI ploci koliko sam vidio.

    Ostaje ipak 12th gen za upgrade, namjerno sam kupio i3 jer mi je onda cak i i5 upgrade “skok”. Da sam kupio i5, vrlo moguce da nikad ne bih ni napravio upgrade.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mozda i pronadju neki nacin da otkljucaju. Nije sad da ce ova platforma izgubiti performanse tako brzo, miran si 3 godine najmanje. Glupo mi je kad kazu mrtva platforma.

    Gledam review i5 13500 6p+8e, i zakljucan je sasvim solidnih performansi, prakticno 13600 sa manje L2 i L3 cacha, konkurencija ryzenu 7600. Tako da se ima na sta nadograditi za ubuduce.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Trebo si ici na i5, cpu uopste nije skup kad pogledas cijenu ploce i memorije :D
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Procesor ispade najjeftinija komponenta u novoj konfi. Fazon je sto sa sadasnjim i5 dobijas strasno dobre performanse, inace bi itekako osjetili da se trebalo iskesirati za i7.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jel sad odustajes od B660-G [mention]Reventon [/mention]


    Sent from my iPhone using Tapatalk