Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ima mac svojih nativnih aplikacija koje mogu odradjivati posao kao neke ms office aplikacije. recimo meni je apple keynote za basic stvari bolji od ms powerpointa.

    kako mislis da ne placas, torrent? :D

    meni je bio problematican prijelas sa windowsa na macos. ali to je do mene bilo jer sam navike prenosio sa windowsa na mac, a nisam trebao raditi. kad sam to prestao i poceo koristiti mac manje vise kako su oni zamislili puno je lakse bilo svariti neke stvari. i evo sad bez problema se prebacujem s jednog na drugi sistem.
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Našao sam datasheets modela.

    UE / Laptopi.ba - Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 , Ryzen 5 5500U (Zen2), sa 8GB Rama (4GB soldered + 4GB SO-DIMM), 512 nVME sa IPS panel za 1.145 KM.
    https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_3_15ALC6?M=82KU0061SC

    Imtec ima IdeaPad 3 15ABA7 sa malo boljim procesorom Ryzen 5 5625U (Zen3), sa 8GB Rama soldered (+ mogućnost dodatnih 8GB SO-DIMM), 512GB nVME ali je nažalost TN panel za 1,199 KM.
    https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_3_15ABA7?M=82RN008USC

    Imtec treća opcija IdeaPad 3 15ALC5
    Ryzen 7 5700U (Zen2) sa 16GB rama (8GB soldered + 8GB SO-DIMM), 512GB nVME, IPS panel za 1,399 KM.
    https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_3_15ALC6?M=82KU01Y3SC
     
    Last edited: Jan 17, 2023
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne izgleda lose :)
     
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Nisam još siguran koji da uzmem, ali ću definitivno zaobići TN panel.
    I da, Ryzen je bolji sa potrošnjom baterije od intela + u ovom cjenovnom rangu ima 2 jezgre više, sa 5700U čak 4 više.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima li jos kakav jeftiniji a da ima ips? :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  6. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako se još nisi odlučio prodajem ja ovaj:
    https://www.olx.ba/artikal/48906804/laptop-hp-pavilion-x360-convertible-14-dy0600nz/

    Laptop je donešen iz Švicarske kupljen uz pretplatu.
    Cijena se može korigovati
     
    iPlay likes this.
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Dilema, da li ići sa sa opcijom Intel i5, 8GB rama i dedicade nVidia MX350 2GB GDDR5 grafikom ili ipak Ryzen i7 sa 4 dodatne fizičke jezgre, integrisanom Vega 8 grafikom, 16GB rama i efikasnijim radom. Ostale spec. su slične? Dizajn laptopa mi se sviđa a vidio sam ga i uživo i malo probao. 15,6" bi mi bila mjera.

    Laptope sam poredao po nekoj mojoj procjeni ali bi svakako cijenio i vaše mišljenje. Budget mi je max. 1.350 KM. Gledao sam i neke polovne varijante, ali ništa da mi je privuklo pažnju.

    Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 (1.350 KM / 2 godine garancije)
    AMD Ryzen 7 5700U (8C / 16T, 1.8 / 4.3GHz, 4MB L2 / 8MB L3), Radeon Vega 8 Graphics Integrated, 8GB Soldered DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200, 512GB SSD M.2 nVME, 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, Wi-Fi 6, BT5.1, Baterija 45w baterija, Webcam 720p HD, Keyboard No-Backlit, Slovenian (Datasheet)

    Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 (1.319 KM / 2 godine garancije)
    Intel Core i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB), nVidia GeForce MX350 2GB GDDR5 (Dedicade), 4GB Soldered DDR4-3200 + 4GB SO-DIMM DDR4-3200, 256GB SSD M.2 NVMe, 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, Wi-Fi, BT5, Baterija 45w, Webcam 720p HD, Keyboard Backlit, Slovenian (Datasheet)

    i treća opcija je od kolege @Tyger (laptop je nov , ali je 14" i više bi išao na 15.6" s tim da imam trenutno jedan 13,3".

    HP Pavilion x360 Convertible 14 (1.259 KM / bez garancije)
    Intel Core i5-1135G7 (4C / 8T, 2.4 / 4.2GHz, 8MB), Intel® Iris® Xe Graphics Integrated, 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB), 256 GB NVMe M.2 SSD, 15.6" FHD (1920x1080) multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 250 nits,, Wi-Fi, WiFi 6, BT5.2, Baterija 43w, Webcam 720p HD (Datasheet)

    Keyboard Backlite mi lično nije faktor koji bi odlučio i isto tako nisam ljuitelj refleksije na display kao što je kod ovog HP i ako je multi-touch display. Igre također ne igram na laptopu.
    Namjena bi mu bila kada sam u pokretu za Prezentacije, Web razvoj, Digital content (bez video rendera), Photoshop Illustrator, InDesign, XD, Fignam, Web browsing, YouTube, Office i sl.
     
    Last edited: Jan 21, 2023
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih jedan od prva dva. Mozda prije prvi jer ima vise rama i nvme veceg kapaciteta. Za tvoje potrebe i bolje procesor sa vise jezgri.

    Ima li kakav sa Intel 12 serijom procesora, dosta su bolji od 11?
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    Gledao sam, ali ili je skuplji + ga osakate sa 8 GB rama i 256GB SSDa.

    Uglavnom, uzeo sam ovaj IdeaPad 3 sa Ryzen 7 5700U / 16GB / 512 SSD / FHD IPS Displayom. Stvarno sve leti i baterija je top. Bez problema gura Ps, Il, Id, XD, (CC 2023), Figma, Chrome, YT i sl.
    Brzina SSDa je 2500/1500 s tim da bi se vremenom mogao ubaciti neki brži, ali je sasvim pristojno. Svakako mi ovo nije primarna mašina. Kvalitet izrade nije aluminijum ali mi je lično super. Tih je a kada ventilatori rade nije strašno. Trenutno je na Balanced modu i nisam stigao probati High Performanse mode.

    Ako bi tražio neku zamjerku onda bi bila ta pokrivenost sRGB od 56.7%. Skiuno sma par profila sa recenzija ovog modela pa ću uraditi malo kalibracije. Sve u svemu za ovu cijenu sa ovom spec. sam pravo zadovoljna.

    Tamam mi je ostao i dodatni MX Master 3 (pored 3s koji koristim) tko da će mi on biti sa njim odličan.

    Hvala na savjetim u svakom slučaju. :D

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    EDIT: Podesio sam Color profile, nije toliko strašno.
     
    Last edited: Jan 22, 2023
    dmr, zippoo, Vedo and 3 others like this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da bude sretno :). Mene je malo odbila ta slaba pokrivenost sRGB kolor prostora :)
     
    iPlay likes this.
  11. iPlay

    iPlay Komšija

    Sve znam, negdje sam morao napraviti kompromis. Eto čisto kratki feedback za ovakve konfiguracije.

    EDIT: Podesio sam Color profile, nije toliko strašno.
     
    Last edited: Jan 22, 2023
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Pitanje je za ovu grupu. Sta je recommended setup za Fifa 23?
    Probao sam jucer na Bootcamp i9/32GB Rama i Ryzen 5500M stopa na meniju a kamo li gameplay.
    Jel iko ovo vrtio na GTX1650 laptop grafi ili trebam ganjati nesto jace?
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Kažu da na OLEDu Text nije bas sjajan, radi Windows clear Typea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmmm, na videima izgleda odlicno :) ima li ko oled da ovo opovrgne? :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Jan 30, 2023
    Vedo likes this.
  17. Vedo

    Vedo Moderator



    I Linus ima video na istu temu, ne mogu da nađem sada.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Mozda u praksi mu i nece toliko smetati.

    Ja se sjecam burn in.a na lumiji 1020 da sam tek uocio kad sam poceo vise citati o tome. A onda kad sam bio upalio prvi galaxy s poslije, tek onda uocio tastaturu preko pola ekrana.

    Kako kazu, once you see it, you cannot unsee it :D
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Eno sad i burn in, pa zar to nije rijeseno :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro