Windows 11

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Jun 16, 2021.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Figma i ti navedeni Adobe alati nisu namijenjeni za iste stvari.
    Figma je vise za UX/UI dizajn prototipe tipa mobile i web apps, i za to se moze porediti sa Adobe Xd ili Sketch, ovo drugo za napredni video i graficki dizajn.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    eto ja nisam savladao, a radio u photoshopu i illustratoru dok nisam se prebacio na mac os zbog sketcha i kasnije na figmu. xd propao njega ni ne racunam.

    jebote da sliku kropas u photoshopu i illustratoru treba ti znanje i tutorijal.

    al hajde, ja pricam gluposti.

    pa u photoshopu i illustratoru se i radilo prije. mogao si na sketch ali ako si imao neki mac. figma i xd su jedini drugi dostupni alati koji su se kasnije pojavili na windowsu.

    prije ux ui sam se bavio grafickim dizajnom, kasnije sam napravio tranziciju na ux ui.

    neke basic stvari su puno lakse napravljene u ovim alatima nego u ps i illustratoru. ti programi su jednostavno zaostali u 90tim i tako do dan danas, za naprednije stvari ne ulazim uopste u diskusiju niti pokusavam reci da su figma i ovi adobe programi, ista stvar.
     
  3. p4ja

    p4ja Komšija

    pa ocito da ti treba kad ne znas buraz, znaci sa dva klika mozes kropat i radit sta hoces.. ako znas keyb shortcuts onda jos brze..
    bar su ps i ai aplikacije gdje imas bezbroj mogucnosti kako da dodjes do odredjenog cilja, samo biras ono sto je tebi lakse..
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    paja dragi, ne citas uopste. govorim da su drugi toolovi basic stvari puno lakse i jednostavnije odradili od adobija na kojem te iste funkcije rade isto od prvog izlaska ps.a i ai.

    za nekog pocetnika je nocna mora uciti te programe. mentorisao sam pocetnike, i svi su brze kopčali kako neke taskove rijesavati na vise alata. figma je najintuitivnija bila, a i nije ih na kraju adobe poklopio pod svoje bezeze. ne govorim to iz svog iskustva, nego iz zapazanja drugih ljudi.

    uopste ne govorim da su ps i ai losi kao alati, nego te neke basic stvari se mogu puno lakse izvoditi i da je veliki learning curve.

    a da ne pricam o XD-u. Tolika firma i nisu sposobni da naprave kvalitetan tool za ui dizajnere. A steta jer je bila dobra intergracija sa photoshopom i illustratorom, samo copy paste iz jednog u drugi program.
     
    p4ja likes this.
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Znaci da se ne prelazi na win11. Hahah


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    To je moj stari post, radi sada Win 11 perfektno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Prije 4-5 dana sam napokon zado' win 11 po prvi put i zasada je top.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ne znam sto ljudi bjeze od Win11, meni fakat nema razloga da se ostaje na 10ki...
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    instaliras, na kraju instalacije moras otvoriti konzolu i omoguciti sebi pravljenje offline accounta
    ne mozes bez tweakanja omoguciti task menadzer u meniju za desni kklik na taskbar
    ne mozes na viberu prevuci sliku iz nekog foldera samo na taskbar vec mora biti otvoren viber prozor
    onda ono forsiranje teams, vremenske prognoze u farenhajtima iako su bh postavke
    nkoristim ga svaki dan na poslu, ali realno unazadjena desetka
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    1. kad instaliras a nisi spojen na net, ponudi ti offline acc
    2. task manager u taskbar je vracen prije nekoliko verzija, ima bar pola godine
    3. iskreno nisam imao taj use case nikad, ali vidio sam da to ljudi traze, evo sad probao, kad odvucem file na ikonu u taskbaru, otvori program i da mi opciju da ubacim u chat... ne znam da li je to sto ti treba?
    4. Teams nisam nikad privatno koristio, niti mi je smetao, a vremenska prognoza mi je u celzijusima uredno...

    Evo to je sad iz prve ruke, sve provjeravao dok sam pisao...
     
  11. nivla

    nivla Komšija

    1.ja ti kazem da je pc offline i da nije moglo
    prosle sedmice build skinut sa media creation tool
    trebas otvroriti cmd i ukucati OOBE\BYPASSNRO
    2.moguce kad je trebalo moralo se tweak
    3. traze stalno mozda ne tebi ali ja kad mijenjam kolegu moram idiotima objasnjavati da to ne radi, nije radilo po izlasku mozda su u medjuvremenu napravili, sta da ti kazem ljudi ne puste da se uradi update vec iskopcaju iz struje
    4. forsiranje one drive pri startupu default je sranje, generalnk ona opcija poluskrivena sign only to one app a ne sve microsoft itd

    na serverima hostamo hyper v i vmware, ne moram ni govoriti koliko je vmware normalan, a hyperv nenormalan, posebno sa fantomskim ponasanjima, sve sto odstupa od onog sto su oni zamislili trazis skripte sto je drugi pisao, jedina prednost je neograniceno vm sa windowsom koji se moze aktivirati kroz datacenter verziju
    danas mi se desilo za volume legalni office 2016 standard da ne radi na 11,tj radi sve osim outlooka koji se ne moze startat, probao sam sve pa i one debilne savjete sa microsoft supporta, na 10ki sve radi
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    MA evo mi zadao skinuo ga i kaze de ga instaliraj. Mislim ne zelim da radim fresh copy, nego upgrade - nekako davno je proslo vrijeme kad sam radio te silne instalacije.

    Dakle sve smoothly sada radi, vrijeme da se prebacim ?

    Mislim redovno koristim racunar, a od igrica trenutno samo Apex i BF nekad...
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uvijek je bolje novu instalaciju, jest pegla zezati se sve nanovo sve instalirati. Ako ti je mrsko onda probaj samo sa upgrade pa vidi kako ce ici.
    Ja ga koristim duze vrijme i nemam nikakvih problema, isto iskustvo kao Win 10, samo se u sitnicama razlikuje.
    Npr na desnom kliku u izborniku nemas tekstom copy, paste, rename, nego su ikonice.
    Start meni je u sredini, malo izmijenjen ali se da naviknuti.
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja upgrejdujem od Windowsa XP.

    Perpetualna instalacija i bezbroj promijenjenog hardvera :D
     
  15. nivla

    nivla Komšija

    koristim svakodnevno windows 11, ali opet govorim ima tih stvari koje su promijenili tako da su gore nego sto su bile
    smijesno je svako pola godine izbacivati novi release iso fajla i nemati u istom
    drivere za intel storage
     
  16. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Pozdrav
    Trenutno na pc imam win10 koji ima online licencu, izvukao sam neki BackupProductKeyDefault iz registry, preko CMD ne pokazuje nikakav kljuc.
    (nekad davno s win xp - ilegala sam presao na win 10 i dobio licenciran).
    E sad posto uskoro mjenjam pc , sve osim graficke i diskova koje cu prebaciti u novi pc zajedno s sistemom (samo ubacit disk) interesuje me hoce li licenca frcera ili cu se morat zadat u cakcanje kako aktivirati.?

    E sad i pitanje u vezi win11.
    Ako bude sve ok s win10 (bude radila licenca), onda bi skinuo instalaciju win11, ocistio disk i instalirao njega, hoce li tad povuci isto licencu od win10, posto kazu da vrijedi ili sigurnije ici update win10 na 11.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  18. nivla

    nivla Komšija

    ako imas windows 10 i ista maticna ploca i sve aktivirano onda prilikom instalacije windows11 ne unosis nista kad te pita za kljuc vec cekas da se spoji na internet i povuce digital license, ako imas microsoft account vezan kao login na windows 10 onda ga vjerovatno nakon instalacije windows 11 sign in i to je to, trebalo bi da imas opciju da povuces licencu na novoj masini, licenca ne bi trebalo da moze oem (vezana za hp, lenovo itd) vec treba biti oem koju si mogao kupiti uz noname pc ili retail verziju ukoliko je doslo do promjene maticne ploce
     
  19. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Vezan je za login, vec sam neke komponente mijenjao u trenutnom pc, diskove,graficku,memoriju i uvijek je radilo.
    Sad se mjenja i maticna, procesor, sve osim diskova i graficke.

    Najbolje danas kad dodje sve, prebacit disk, upaliti i vidjeti kako ce se ponasati, ako pokaze validnu licencu onda nabaciti cistu instalaciju win11.
    Hvala na odgovorima
    Javim sta bude
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija