Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jensen kaze da lose posluju, moze to bolje :D
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ipak sam otkazao 420 AIO. Spustio clock na 4.92GHz, treba samo 1.22V, mozda i nize, temp mnogo nize, ne idu preko 75C ni u AVX P95. Cinebench 65C, al on nikad nije ni bio problem jer je "lagan".
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni na 5Ghz 1.3V ode blizu 90C u Cinebench, Drzim ga na 4.6Ghz, 1.5V i taman, 77C max.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa pusti Cinebench, to nije pravi test. Mislim da svaki drugi test vise optereti CPU.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni nikad u real life (igrama, renderingu) nije otisla temperatura iznad one u cinebench, tako da je to najbitnije. Neka si spustio voltazu :) Jesi li uradio sa onim tackama za klokove pa offset (V/F points offset)? Kod mene radi na -0.12V offset :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema toga kod mene, to je samo na K chipovima.

    To sto ti u igrama bude manje nego CB, pa naravno, kad usage nije ni blizu 100%.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    I renderingu :) u igrama nikad preko 65C


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zar nema opcija za offset cpu voltaze u biosu? Mislim da kod mene ima. Kad dodjem kuci moram provjeriti.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da ima, ovo sto on prica je nesto sasvim drugo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da o ovome pricam
     
    Reventon likes this.
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ehhhh

    Skuzio sam da mi je Ring pravio probleme, zato mi je CPU trazio visok napon, jer sam furao visok Ring clock. Kad sam Ring spustio na 4GHz (stock je 3900), sad mi ne treba ni 1.3V za 5125MHz.

    Anyway kupio sam LGA1700 bracket pa su sad bolje temp, i zbog toga i zbog nizeg napona.
     
    zippoo and Reventon like this.
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta bi @Reventon, kakav si overclock izvukao iz tog 12400F? Nisi valjda stao na 4.6GHz?
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moze 5Ghz ali je tesko sa trenutnim hladjenjem ostaviti tako na 24/7 jer ide i do 90C i pocne da throttla. Vjerovatno moze i vise ali bi mi trebalo vodeno, a vjerujem da bi i drugo kuciste pomoglo.
    Noctua NH U12P Se2 ima samo 4 heatpipe, bez obzira sto je u push-pull konfiguraciji.

    Sada sam se zadao u neke druge stvari tako da ostaje na ovome za sada. :)
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naumpadne mi da probam Intel stock cooler, ovaj od 12th gen. CPU mi povuce oko 40-45W u igrama, 80W u Cinebenchu, a taj mali cooler navodno moze hladit 65W. Uostalom svi ovi procesori sa kojima dolazi imaju dugotrajni PL=65W. Kratkotrajni je 89W ako se ne varam.

    Tako ja ogranicim svoj CPU na 65W, u Cinebenchu je to onda oko 4.4GHz, sto nije ni lose, setujem onaj kratkotrajni PL na 89W reda radi.

    Kazu moze hladit 65W. E, tu ima jedna caka. 65W nije isto sa procesorom na stock i overclockanim sa ogranicenim PL. Zato sto je koncentracija topline u overclockanom puno veca, jednostavno preko odredjenog iznosa napona, vise nije moguce "odvest" toplinu iz jezgri. Zato ja i sa vodenim imam problema kad predjem odredjeni napon. Samo sto sam se zadovoljio sa 5.1GHz jer temperatura u Cinebenchu bude "ugodnih" 80C, i to sad ljeti.

    Cak u igrama gdje je CPU load 40-50% i nema ni 45W, CPU 80C, ide i preko 90C. I to sa ventilatorom na 100%. Otvoreno kuciste, nije se ni ugrijalo.

    Nije bas da sam nesto ocekivao, al eto fore radi da probam. Ipak, mislim da je overclock od nekih 4.5-4.6GHz sa vrlo malim dizanjem napona moguc cak i na stock cooleru, i to da ne radi na 100%.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]

    Malo se jos izvuklo iz masine.

    Ugradio 420mm AIO, CPU je vec bio na 5250MHz, medjutim sad su nize temperature i nema thermal throttlanja cak ni u y-cruncheru ili OCCT (ima power limit na 105W ali ni bez njega ne bi bio problem).

    Mozda moze jos malo gore.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zar bas imas potrebe za overklok? Ja sa 12600k nisam nikada primjetio da fali procesorske snage, sa rtx3080ti na 1440p.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mozda i ne treba al je dobar fazon i3 procesor sa 4 jezgre overclockati 2Ghz vise od base clocka. :D

    Ja sam na Noctua hladnjak nabacio dva Arctic Bionix P120 i bolje hlade od fabrickih ventova.
     
    Last edited: Nov 25, 2023
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    da 4 jezgre su bas malo pored 10 jezgri na i5, tu je caka :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Overclock pomaze, naravno. Nije i3 sporiji zbog manje jezgri, nego sto radi na 4.1GHz all-core clock, i ima manje L3 cache nego "veci" procesori. Ali je zato i potrosnja manja, evo i ovako overclockan Cinebench 23 full load peak 92W, u gamingu bude average load oko 50W i temperatura oko 50-55C. To je nista.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U kojem smislu, CPU load ne bude ni blizu 100%? Jer Nvidia ima govnjive drivere (bukvalno, govna od drivera, a fanboys ih kuju u zvijezde) koji uzrokuju osjetno veci CPU overhead nego AMD. Mozda i ne znas koliko si CPU limitiran, ja pretpostavljam da jesi, osim ako igras na ultra detaljima pa ti framerate bude tipa 60 ili 70fps.