Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sada ne trosim puno jer su temperature u plusu i grijem na drva dok se rucak krcka
    Sto se ostalog tice...plinski bojler je vaillant 24 kW,nista ne podgrijavam i isparivac je standardni u vaillantu,samo su dizne promijenjene za LPG.
    Kada radi po cijeli dan trosi fino plina,sada ne znam tacnu kolicinu ali da bi radio cijelu zimu bez gasenja od ujutro do navecer 5 mjeseci,ne vjerujem da moze biti 3000l LPGa.

    Doduse puno zavisi i od izolacije...prvu sezonu sam grijao sa prastarom trokrilnom i dvokrilnom stolarijom preko cijelog zida i gubitci su bili enormni.
    Evo sada je treca sezona,stolarija je promijenjena i drasticna je razlika...bukvalno vruce u cijeloj kuci od obicnog sporeta koji je u kuhinji zavucen,nije uopste u pola da grije sve.

    Ovo kako je sta podeseno ne znam,ne razumijem se bas ali ako imas kakav savjet za poboljsanje na kotlu,pisi
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Evo ga za januar, preliminarni rezultati grijanja sa Daikin Comforom dnevne sobe od 35 metra kvadratna. Zadnji sprat, ravni krov, nema izolacije na krovu niti na zidovima. Pored rijeke, malo vlažnije nego drugdje. Kada je minus, prosječno svakih sat vremena se automatski odmrzava.

    Sobna temperatura ne pada ispod 22.5, a često je na 23.

    256,54 kWh za januar očitano preko pametne Wi-Fi utičnice, držim je uglavnom na 22,5 stepena.
     
    ibran and dino73n like this.
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod mene Daikin Sensira FTXF60D grijem skoro citavu kucu s njom,oko 65m2,dnevna,trpezarija,hodnik kupatilo i tri male sobe (spavaca i dvije djecije) dvadeset dana januara je bila na 22,5c a ovih zadnjih deset sam pojacao na 23,5c po danu a 22,5 po noci.S tim da je u kuci toplije nego sto postavim temp ma klimi.Kod mene ima izolacija.8cm fasada i 2cm na plafonu iznuta i pola ploce odozgo 10cm staklena vuna a druga polovica je gola al ima to iznura pa opet ne izvlaci temperaturu.
    Potrosila 345kwh. Tih prvih 20 dana je otislo oko 190kwh a ovih zadnjih 10 ostalo , osjetno vise trosi od kako je "zazimilo" :D
    Mada je to 55KM ukupno sto je smjesna cifra za grijanje.

    @BiceBolje
    Koji broj je tvoja Comfora?
     
    Last edited: Feb 1, 2023
    ibran and Reventon like this.
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    FTXP/RXP35K3
     
    dino73n likes this.
  5. dams82

    dams82 Komšija

    A jel upaljena 24/7 ili noću ne radi?

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Radi 24/7

    Nema odmora ni sekunde.
     
    dams82 likes this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam počeo ostavljati preko noći kada zakladi treba joj dugo da pročepi ako je ne palim 24h.

    Ostavim preko noći na 16 stepeni, jer bude 12 u stanu ako je ne palim. Kontam da manje troši ako grije na 16 umjesto na 23 npr. ?

    Inače prezadovoljan sam, grije ovu dnevnu bez problema plus hladna je kao led, sve vanjski zidovi i potkrovlje, što je najgore komšinica ispod mene ima drugi raspored soba kod nje dođe spavaća gdje je meni dnevna pa me ni ona ne grije odozdo i opet klima bez problema održava temp

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  8. sumeir

    sumeir Komšija

  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja sam se prebacio na prosječnu, srednju tarifu kod elektroprivrede. Sve što sam do sada čitao ide u prilog da se inverter ne treba gasiti, i da je tako najjefikasniji. Za januar je potrošio 34 KM. Da sam smanjivao tempereturu preko noći, možda bih uštedio 4 KM.

    Pošto sam imao problema i s vlagom, svakako sam planirao je ne gasiti, i higometar u sobi više ne ide iznad 60%

    Neka moja rudimentarna i po sjećanju mjerenja i testiranja na početku otprilike idu u prilog toj tvrdnji. Značajno je veća potrošnja kada pumpa i čitav sistem kreću u akciju, i to se približava na 1 kW. Ovako, kada se ustabili, potrošnja je između 250 i 350 W zavisno od temperature vani. Odmrzavanje troši oko 600-700 W.
     
    ibran likes this.
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    BiceBolje
    Imas li wifi i onecta app ili samo koristis wifi iticnicu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    @BiceBolje znam ali nekad me nema kući po dva dana, zato je gasim..

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne isplati se gasiti pa cak ni kad te nema dva dana. Kod tebe dole nije zima kao kod nas sjevernije. Ta klima na plus temperaturi tesko da trosi vise od 10kwh dnevno kad vec ugrije i odrzava a to je 1.6KM a kad mora krenuti ispoctka potrosi fino. A onda mjenjanje temperature dovodi do stvaranja vlage.

    Zato upali,namjeati temp i izvadi baterije iz daljinskog


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Oke, februar će raditi :D
    A što se temperature tiče vjerujem fa je to u par stepeni, trenutno je kod nas 0c. Bilo je minusa ovih dana..

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nisam htio doplatit WiFi. Tražili su ~130 KM. Ne dam.

    Također i nisam veliki fan Smart home koncepta ako nema smisla. Evo, ispostavilo se da mi je neki Smart dodatak trebao samo zbog uvida u potrošnju i da objasnim ženi da ne mora gasiti klimu svako malo. :D

    Ali eto, jest zanimljivo kako Daikin za 1900 KM ne da Wi-Fi a daljinski im nema ni pozadinsko osvjetljenje. Ali nema veze
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jbg,ko VW,sve je dodatna oprema i skupo se placa. Mene wifi kostao 70km i sreca da sam ga uzeo jer daljinski nema opciju za podesavanje temperature na pola stepena dok u aplikaciji ima. A bas mi na pola najbolje odgovara. Bas kao i kod tebe 22.5c mi je mjera.

    A ova moja potrosnja je mjerena aplikacijom a nisam uporedjivao sa smart uticnicom pa zato pitam da vidim jesi li ti i da li se vrijednosti poklapaju. Mada ovako prateci racun za struju cini mi se da je tacno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa od svih ovih smart sranja za klimu ima najviše smisla.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nisam vidio dovoljno jak razlog. Sama modulira sve što treba, moje je da naštimam temperaturu. Dajte mi scenarij koji bi mi pomogao u korištenju invertera, da odmah uzmem taj Wi-Fi dodatak :D

    Za pročišćivač zraka vidim razlog, naštimao sam scenarij da kad senzor očita zagađenje veće od 60 pm2.5 čestica da se upali, postavi ventilator na veće okretaje. Kada spusti na oko 30 da stavi ventilator na auto, i da se ugasi na 15.

    Dva uređaja o kojim ne moram brinuti i čačkati svako malo.
     
    Last edited: Feb 2, 2023
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni je super aplikacija, čak daljinski ne koristim navikao sve preko nje. Ugasiti/upaliti kada nisi kući, naštimati temp, imaju programi, ljeti mi je super ovaj night mode i td, sve to ide preko aplikacije.

    Evo dođe račun 60km prošli bio 55, znači u pet deka. Sada je neću gasiti ovaj mjesec baš da vidim razliku.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Razmišljao sam o svemu prije kupovine i ponude za taj Wi-Fi modul.

    Nemam nikada potrebu da je palim i gasim kada nisam kući. Štimanje temperature mi je OK uraditi jednom tipkom na daljincu kao i štimanje brzine ventilatora.

    Ali OK, shvatam.
     
    Haker likes this.
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Dobro, tražili su mnogo za modul, eno ga na ekupi 80KM
    Ali i 80 je mnogo dat ako ti ne treba to. Ja više upravljam klimom preko app nego na daljinski. Imam timere podešene jer mi klima ne radi 24/7,a kad želim promjeniti nešto na brzinu tipa stepen gore ili dole imam Amazon echo dot, samo kažem šta želim...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk