1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ko nije upratio: https://www.apple.com/newsroom/2023/01/apple-unveils-macbook-pro-featuring-m2-pro-and-m2-max/

    Repairability je i dalje katastrofalan kao i u slucaju M1: https://www.ifixit.com/News/71442/tearing-down-the-14-macbook-pro-with-apples-help

    Slicna prica kao za M2 vs M1, base model M2 Pro/Max dolazi sa 2 veca NAND cipa (2x256GB) umjesto 4 manja (4x128GB)
    Kao razlog navodi se nestasica cipova, a rezultat toga je pad u performansama read/write za 20-40%.
    Ukratko receno, ako namjeravate uzimati novi MacBook, ne kupujte base model M2/M2 Pro/M2 Max
    M1 je jos uvijek dobar izbor
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ne samo base model, nego i model s 512GB interne je pogodjen s tim.

    Dakle minimum 1TB pa na gore.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Last edited: Feb 10, 2023
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kako si natjerao Venturu na njega? Ja imam 15'' mid 2015 ali nema Venture na njemu.
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    hackintosh

    ima ovaj lik najbolje tutorijale za to

    https://www.youtube.com/@Mr.Macintosh
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    dino73n likes this.
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo crkao MacBook, upali se i cuje chime, ali nema slike.
    AMD grafika je boljka ovim 2011 15" i 17", kao sto je Nvidia na 2008-2010 laptopima, svaki crkne prije ili kasnije, sad mi preostaje privremeni reballing i gasenje AMD grafike skroz te prelazak na HD3000, s tim moze raditi vjecno. Ako se kome desi ima metod softverski+hardverski koji se zove demux, ali ostanete bez brightness kontrole i eksternog displeja. Vidjecu s Vanjom da li bi mogao privremeno da ga vrati u zivot. Steta, fina i ocuvana masina.
    UPDATE: Vanja mi je dao nadu da ce se moci napraviti, rjesenje je jedino da se ugasi AMD grafika, druge opcije nazalost nema, to bas svi kazu.

    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Feb 13, 2023
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A sta se ovo zaredalo, vec treca tema da crkaje hardwer...
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Krenulo nas :D


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vakat mijenjati :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni neki dan crkli zvucnici. Samo krepali. Van garancije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Odoh sa teme,ovo je maler tema
    Kolega se prije 3 dana pohvalio dobrom kupovinom a danas crklo
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    stari budi zadovoljan. to je bas common problem koliko se sjecam za taj model, a dobro ti je izdrzao :D
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pun olx tih modela od 2010.-2013. ...znaci da je to rizicna kupovina.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije svaki, samo odredjene serije, 2012 je najbolja serija do izlaska retine
    Godinama imao 2012ku nikad nijedan problem
    Ko uzima retinu, samo prvu retinu preskociti, mada nema serijskih problema kao s radeongate, ima neki kondenzator ili sl koji treba promijeniti dakle od 2013 do 2015 (pa i 2012 ukljucujuci nonretinu) su super serije, jedini problem je staingate, ali je lako rjesiv. 2016-2019 su generalno shit i imaju problem s top case i flexgate, 2020 do 2022 cini se da su svi dobri s M1 i M2, Air M1 ima problema s povecanim zagrijavanjem, ali samo u ekstremnim slucajevima se tope ploce. Sve sa intel only grafikom je ok u pravilu, s tim da su HD3000 i HD4000 crap, Iris Pro je vec bolja dosta.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Feb 13, 2023
    zippoo likes this.
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Air M2 ima problema sa povecanim zagrijavanjem a ne M1 :)
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    to je m1 pro a ne m1 :)
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne mogu naci tacan clanak za Air M1, ali znam samo da se meni na M1 Pro 14.2" nisu fanovi nikad oglasili, tih i hladan laptop, a imam ga od firme skoro kako je izasao


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Spoji ga na 2k ekran, i prezentiraj nesto na MS Teamsu