Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Bojler ako radi konstantno nabije finu potrosnju...jer se svako malo pali i dogrijava.
    Ja sam to testirao...da li je bolje paliti po potrebi 2 sata ili drzati uvijek upaljen i osjetna je razlika na racunu ako radi konstantno.
    Jedino kome uvijek treba vruca voda i 3-4 kupanja dnevno budu,onda ti treba uvijek vruca voda a za potrosnju ne pitas.
     
    iPlay likes this.
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene je par godina bio konstantno upaljen, niko nikad nije dirao prekidač, ne znam ni koliko je trošio. Skoro naručim wifi prekidač za bojler, podesim ga da radi samo kad je jeftina struja znači od 13-16, od 22-07 i nedjelja cijeli dan. I dalje ne znam koliko troši, ali znam da ne jede skupu struju, a tople vode i dalje ima dovoljno. Vjerovatno postoji i takav prekidač koji mjeri potrošnju, ali ovaj što sam ja kupio nema tu opciju.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    ibran likes this.
  3. ibran

    ibran Aktivista

    Gdje si kupovao wifi prekidać za bojler, vidim da su cijene preko 50 KM
     
  4. ibran

    ibran Aktivista

    Ja prošlu zimu bojler grijao preko etažnog grijanja struje dolazilo 30- 40 KM račun za struju. jesam potrošio jedno dva metra drva više nešto mora da se utroši to sam testirao da vidim šta mi je isplatnije. U maju iste godine odmah došli mijenjati sat. Sada bojler grijem preko struje račun sa RTV taksom ne prelazi 85 KM.
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Aliexpress,oko 30KM
     
    Haker likes this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vaš ću ga i ja kupiti. Ne znam ni ja koliko bojler troši, meni je povezan sa kuhinjom pa ga palim pred spavanje, samo često zaboravim i baš kontam kako bi bilo dobro imati smart bojler :D

    Kako se zove taj prekidač, šta da upišem u search?

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    BAM 27.54 25% Off | Wifi Smart Boiler Switch Water Heater 20A Tuya EU/US/Brazil Standard App Control Timer Voice Alexa Google Home Luxuray Glass
    https://a.aliexpress.com/_mLNdX7k


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Samo da ti kažem da je i meni isti čovjek poslao isti link

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo račun dođe 10-ak km veći od januara. Januar sam gasio klimu kad nisam kući bio februar je radila non stop. Ja prezadovovoljan, uvijek dođem u toplo za tako malu razliku :)

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dams82 and BiceBolje like this.
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Februar je bio osjetno hladniji od januara. Uvijek je i statistički kroz historiju.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jos malo pa net pozitivan :) Racunam da cu cijelo ljeto biti debelo u plusu sto se prodaje struje tice, tako kad zima opet dodje, imam zaradjenu sumu od koje ce se odbijati.
    Jos uvijek su minusi po noci, tako da puno struje ide na grijanje. Cim prestanem grijati, dnevna potrosnja ce pasti na 10ak kw/h. Danas je npr bilo oblacno, i opet se skupilo skoro 7kw/h suncane.

    [​IMG]
     
    zippoo, Reventon and dams82 like this.
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ipak si ti zeleni :D
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod nas u FBiH jos nije usvojen zakon o ovome.Danas bas citam nesto...kod nas mozes ugraditi sebi solarne panele ali samo one koji struju skladiste u baterije a ne koji struju vracaju u sistem.
    Dakle,ne mozes nista profitirati od toga u principu i smanjiti sebi racune,jer je ulaganje oko 6000 KM za 3,7 kW

    Prijedlog zakona je usvojen prosle godine i vise nikada nije ni dosao na dnevni red.

    U RSu je usvojen prosle godine
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Da li imamo na forumu nekog ko se razumije u klima uredjaje?

    Treba mi za stan od ca 70m2.
    Lokacija: Pula, potrkrovlje, relativno ce toplo biti kad mi budemo dole, znaci ljeto. Primarno hladjenje.

    Nasao sam neke stranice sto prodaju tipa ova, i nesto u ovom rangu gledam: https://kupiklimu.hr/klima-uredaj/s...rd-eco-inverter-5-0-kw-msz-hr50vf-muz-hr50vf/

    Cijena je manje bitna, bitno je samo da se mogu spojiti putem Wifi-a i da moze efikasno rashladiti prostor.

    Hvala.
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    Može ova što si izabrao super (a i kultura rada kod ovih japanskih klima je bolja nego kod kineza)
    Nemaš potrebe ništa skuplje da uzimaš jer nećeš koristit za grijanje
     
    donjapa likes this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Ako ima skuplje u ovom rangu :)
    Ovo je jedan od najboljih proizvođača na tržištu,a i model ima jako dobre karakteristike,upališ je i ne gasiš 24/7,trebat će neko vrijeme da se skonta na kojoj temperaturi je držat i to je to...
     
    donjapa likes this.
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hvala momci, bice ova onda!
     
    dams82 likes this.
  18. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U mene buraz sebi uveo Teslin solarni sistem. Ima panele na 3 strane. Nije mu jos proradilo ceka elektrodistribuciju da dodju da odrade svoje. Sto bi trebalo ovih dana. Vec su mu odobrili prodaju viska struje njima. Godinu dana ganjao dozvolu od lokalnog gradica gdje zivi u US. Nije mogao dobiti jer su neke komsije kukale kako ce 'izgledat ruzno'. Godinu dana za dozvolu, i cim je odobreno onda ljudi dodju i sve postave za dan ipo.[​IMG][​IMG]
     
    zippoo likes this.
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Znaci nismo mi u BiH najgori :D
    I kod nas bi se ovo omasovilo,kada bi se visak mogao prodavati Elektroprivredi a ovako je preskupa igracka da ti bezveze stoji na krovu i malo trosis na licnu potrosnju.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hahaha čuj ružno. Pa svuda ima šupaka od komšija to je čudo jedno

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    ibran likes this.