All About AI (ChatGPT, DALL-E, Midjourney, Bard, FireFly...)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Mar 25, 2023.

  1. iPlay

    iPlay Komšija

    Da otovorimo i ovaj Thread.

    This week in #AI *Thursday night recap*

    - Google releases Bard.
    - Adobe announces its AI image creator Firefly.
    - Microsoft unveils Bing Image Creator.
    - NVIDIA launches cloud tools for Generative AI.
    - Opera releases its LLM-based browser.
    - GitHub unveils CopilotX.
    - Canva releases several AI-powered tools.
    - Unity teases Unity AI.
    - OpenAI announces:
    ↳ ChatGPT Plugins.
    ↳ A new browsing model to fetch the web.
    ↳ Plugins to upload/process video clips.

    Source: Tweeter
     
    EL NINO CFC likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    SF postade stvarnost i to ne tako daleko u buducnosti,kako smo zamisljali.
    Ova AI cuda ako se ne donesu neke regulative u cijelom svijetu ce postati oruzje od kojeg za sada nema odbrane.

    Bukvalno za par sekundi moze uraditi sta god hoce.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Gluposti, aktiviraće nuklearno oružije :D

    Još jedan korak ka kontroli ljudi, servirat će informacije ko kontroliše ovo kakve želi i to je to.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pitanje je koliko dugo se ovo koristilo prije nego je postalo public.

    U svakom slucaju, odlicna inovacija, chatgpt je fenomenalan alat.
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Fenomenalan alat, sa naravno još uvijek dosta "poteškoća".



    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    AI je ultimativni alat automatizacije. Vec postoje "kompanije" gdje AI komunicira od nabavke robe, postanja oglasa do prodaje i slanja krajnjem korisniku. Vec AI sakuplja "sirovine" sa Alija i Alibabe. Ljudska intervenciaj je svedena na manje od 1%.

    Obzirom da ni jedna verzija nije allrounder, vec ima situacija da AI komunicira sa drugim AI. Ili kada AI naleti na problem kao CAPTCHA, ima slucajeva da AI sa marketa unajmi covjeka da mu akttivira link. Mislim, pricamo o verzijama koje su public par mjeseci, koje su i dalje u stanju iz 2021. A ono basic sto se moglo i vec predvidjeti, jesu sajtovi "pisani" iskljucivo AI automatizacijom. Mislim da je CNET prvi poceo.

    Regulacija je nemoguca jer svijet nije jedna drzaava. Djaba sto bi US sa EU donio zakon kada se Kina ne bi ukljucila. A i zasto bi.

    "Pitanje je koliko dugo se ovo koristilo prije nego je postalo public." Koristi se u slicnoj formi otkako postoje drustvene mreze i "ciljani" marketing. Analiza trzista, korisnika i tracking i "prodaja". Sve je automatizirano vec jako jako dugo.

    Ovakvi "alati" ce dovesti do kraha ne samo radne snage vec i skolstva/obrazovanja. Ja licno ne vidim ni jednu branšu koja nece bitti zahvacena i pregazena ako nije u pitanju fizicka radna snaga koja je i dalje ispred "robotike".

    Izgleda da ce AI zamjeniti sve poslove prije vozaca kamiona tako da, vidimo se na cesti.

    [​IMG]
     
    forzamilan likes this.
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    AI nece zamijeniti covjeka, bar ne skoro, sigurno.

    AI je tu u ovim slucajevima da pomogne covjeku da odradi x posao mnogo efektivnije i brze, te da ga unaprijedi u nekim stvarima. Mnostvo je razloga zasto, ali neki od njih su sto AI nema emocionalnu inteligenciju, sto AI funkcionise sa podacima koje dobije, odnosno inputima.

    Mozda jeste "banalno" i cini se takvom, ali nema ni soft skills koje su prisutne u svakoj bransi.

    AI je top, predobra stvar, ako se zna koristiti, i koristi na nacin koji treba, i na nacin koji AI(dajmo za primjer ChatGPT) funkcionise, prihvata, i radi ono sto mu krajnji human odredi da odradi za njega.

    Da li ce zamijeniti neke manje bitne poslove i "odredjene ljude" koji nisu previse specijalizovani i dobri, pa vjerovatno hoce, ali za bilo sta naprednije, nista bez covjeka.

    Nedavno sam ucestvovao na jednom Hackathonu gdje je bas cilj bio da koristimo AI u kombinaciji sa NLP da se poveca produktivnost(a ne zamijeni covjek :D) , i koliko nam je i pomogao sa bruku nekih stvari, toliko smo mogli i vidjeti neke od losih stvari i slabosti u ovom slucaju ChatGPT-a, gdje je od banalnih stvari gdje treba da vrati random sliku rize, on na svaki nacin vracao sliku nekakvog covjeka i zene.

    Bilo je i primjera gdje bi se koristio u medicini, na osnovu slike ti da pofin opis tvog stanja, npr. stepen opekotine ili tako nesto, ili na osnovu fino napisanih simptoma, kaze ti sta ti je(A DA NIJE odma najgore ono sto inace bude kad google svi mi rovimo), da ti neke medikamente preporuci, pa prirodna zamjena toga i sl. I opet se dodje u situaciju, DA AI nije, bar ne jos uvijek sigurno povjerljiv i siguran, da moze nekome napisati bilo kakvu dijagnozu, i danas sutra, pacijent moze da tuzi bilo koju bolnicu koja je uzela to u razmatranje, gdje je AI ofulao.

    Opet ima i primjera gdje je na osnovu slika, 4 godine prije stvarnog pojavljivanja raka, uspio da prepozna potencijalni kod raka dojke kod zene, i opet dodjemo do toga, da je top, ako se zna koristiti, KAO ispomoc, da ubrza, poboljsa i bude efikasniji doktor, a ne da zamijeni samog doktora.

    I google translate ima neke ai powered features pa nije zamijenio prevodioce. Jeste zamijenio mozde lose, i ne moramo placati da bi preveli random tekst, ali ako imamo neki bas bitan ugovor, niko od nas nece koristiti google translate nego unajmiti profi prevodioca.

    Hocemo da napravimo landing page? AI to moze rijesiti bez problema. Hocemo kompleksnije nesto, web app mozda, sa funkcionialnostima, prodajnim tekstom, opet koristimo nekog profia, experta, koji je opet pametan, da koristi AI da bi olaksao sebi posao.

    jbg nekad su ljudi mislili da ce i pronalazak el.energije da ugasi mnoge poslove, sto se i jeste desilo, ali nisu tad mogli pretpostaviti npr da ce postojati posao web developera i sl. Vjerovatno ce tako biti i sa bas naprednijim AI, pojavice se novi poslovi :D
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kako je krenulo Roko's basilisk ce jos postati realnost :D
    Preporuka nemojte ako vec ne znate o cemu se radi guglati, upozoreni ste :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neka me neko prosvijetli, kome je ovo s*anje trebalo i zasto? Kako stvari stoje i po onome sto vidim, nista dobro iz ovoga nece izaci.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Buducnost je tu, i sto se covjek vise razumije u mogucnosti ove "tehnologije" to bude strasnije. Mogucnosti se otvaraju na sve strane, sad je vrijeme da se "ubaci" u ovo i iskoristi ove tehnologije za ko zna sta :)
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, samo sto je problem ljudskog faktora koji prvo razmislja kako da iskoristi ovu tehnologiju i zajebe nekog drugog, po mogucnosti vise njih, na globalnom nivou.
    Pitanje je vremena kad ce izmaci kontroli i onda ce vlade drzava to staviti pod svoju kontrolu ili banovati, ala TikTok.
     
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    Kako to da je u "kratkom" periodu sve odjednom krenulo? Pretpostavljam da se radilo dugo na ovome, ali u proteklih nekoliko mjeseci je Boom nastao na sve strane.
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    a zasto mislis da je sranje? i cemu odmah negativa?

    isto serija black mirror, kul ideja, ali sve mrtva negativa.

    meni vala pomaze skoro svakodnevno u poslu. posebno za copywrightin, ideje i sl.

     
  15. iPlay

    iPlay Komšija

    Iskreno i meni pomaže dosta oko Copywrite. Za novi site mi piše 70-80% teksta.
    Firefly će isto biti top.
     
    Last edited: Mar 26, 2023
    EL NINO CFC likes this.
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo ste kratkovidni. Svi smo mi middleman, koji ce nestati kada klijent skonta koliko je lako doći do rješenja. Middleman će postati AI. Korist od ovoga će imati kompanije a ne radnici kompanija. Ne kontam kako raja sa ovakvog foruma ne vidi situaciju 10 godina unaprijed. Koliko će poslova pokositi. Svaki dan se AI nadogradnju je. To sto ti klikas i generišeš postere ces raditi do momenta dok ti klijent ne skonta da tvoj posao on moze raditi. Znaci gubi se radna snaga, iskustvo i skill. Taj posao stručnjaka zauzima AI. Koje god da si struke, ako nije fizikaner, bićeš zamjenjen. I nemojte gledati šta AI može uraditi danas. Gledaj sta ce AI biti sutra.

    Bez uvrede i kome ali komentari IT foruma su u stilu komentara Kodaka: niko neće htjeti digitalnu fotografiju.
     
    Ronaldo_9, Vedo, Reventon and 3 others like this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kontam, nas sistemaša će treba uvijek :) ako ništa da termalne paste mijenjamo :)
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pa bice vazda poslova koji ce nestajati, to je neizbjezno. I to se kroz historiju desavalo milion puta.

    To sto sam ja postavio gore video uopste nije stvar da ti klikas nesto i ubacujes u svoj biznis.

    Taj gore video si ti pogledao, vidio si kao da ce klijent nesto klikati i sebi ubacivati i tako samim tim smanjiti potrebu za dizajnera. Sto je pogresan ugao gledanja, jer opet kazem, svi inovacije koje se desavaju u tehnoloskom svijetu gledaju kroz neku negativu. Recimo graficki dizajneri, 3d dizajneri ce ovaj alat iskoristiti jako dobro za dobijanje inspiracije. Nece vise morati potrositi vrijeme na internetu na pronalazak inspiracija, pa stavi ih na jedno mjesto pa tek onda nesto praviti iz toga.

    Ali vazda istra mantra svake godine, roboti ce zamjeniti ljude, ai ce zamjeniti ljude itd je stvarno nepotrebno.

    I tesko je to predvidjeti sta ce se desavati. Ljudi su nepredvidivi, ko zna sta ce se izdesavati u sljedecih godina. Mozda nesto i drugacije izadje. Ko je znao prije 10 godina da cemo imati jedan ovako mocan alat dostupa svima?


    Zato ko god moze u svom poslu iskoristiti ovaj AI neka pocne. Jbt prije nekoliko sedmica, aplicirao za jednu firmu, umjesto sto sam potrosio vrijeme praveci CV, AI mi je generisao par odlicno napisanih CV-ijeva u roku jedne minute. Poslao, i dobio poziv za intervju. I samim time sam ustedio sebi vrijeme na takoj gluposti i nastavio sa svojim poslom i nisam gubio nikakav workflow.

    Ma extra je ovo stvar. Meni isto oko copywritea valja samo tako.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Stvorit će se novi poslovi.

    Historija je to do sada pokazala kad god su se dešavala "tektonska" otkrića i promjene.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ChatGPT mi je napisao kostur za jedno 10 dokumenata gdje bi se bezveze patio da napišem Corporate looking tekst.
    Sa druge strane nije mogao liniju plist fajla da izgenerise kako treba. Nije uspio izgenerisati skriptu gdje je trebalo samo 3 gotove spojiti.
    50-50
     
    aNaToMiC ! likes this.