All About AI (ChatGPT, DALL-E, Midjourney, Bard, FireFly...)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Mar 25, 2023.

  1. monK

    monK Komšija

    Probao ga koristiti sa C# i .NET Core aplikacijama.
    Prvo sam se zanio misleće da mi može riješiti neke kompleksnije probleme.
    Onda sam obarao ljestvicu i došao do par osnovnih operacija gdje bi izbacivao kod koji izgledom ima smisla, ali u praksi jednostavno ne funkcioniše. Ček ni neke najosnovnije operacije i dan danas ne prolaze. Kad pokušavam riješiti problem samo nabacuje dodatne klase bez reda i smisla.

    Ništa bolje mi nije interpretirao odnose između Emira Kusturice i Abdulaha Sidrana - blago rečeno trtljanje bez ikakvog smisla i pameti.

    Može interpretirati C# kod, ali u praktičnom smislu, barem ja lično, nisam doživio nikakvu koristi. Ili pak ja nisam u stanju da promptam kako treba.

    Nikakvu korist nisam doživio ni u rješavanju određenih Microsoft Azure postavki. @Qler - moraš ući u ovo, bojim se da je tu kraj nas hardveraša jer će sve smjestiti u pregršt opcija koje se rješavaju klikom na daljinu, a hardverske operacije > onih par sretnika koji će održavati data centre.

    Gdje sam doživio da ChatGPT dobro radi - u HTML-u i CSS-u, i početni JavaScript (to mi je donekle dokazalo da ipak promptam OK). Tu zaista dobro radi. Bilo šta što je malo zavučenije, ja stvarno nisam doživio nikakvu korist.

    Mislim da se poranilo barem 2-3 godine, i mislim da se medijski prenapuhuje stvar. Mislim da je sadašnje stanje više stvar utrke i natjecanja u prestižu koji će donijeti pare "down the road" između Microsofta, Googlea i Amazona. Mislim da mediji doprinose općem pogrešnom poimanju AI tehnologije u ovom trenutku, budući da su današnji novinari clickbait OCD skribomani koji apsolutno ne kontaju 99.99% stvari o kojima pišu.

    P.S.
    Nisam probao ništa osim ChatGPT-a, moguće da su plaćene verzije i GitHub copilot bolji.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sad upravo vodim integraciju dvije kompanije, sve je na cloud, intune I azure.. Posla preko glave.
     
  3. monK

    monK Komšija

    To je beton, nisam skontao da si tu. Mislim da je i fora da 1 čovjek kontroliše funkcionalnost koliko mašina? Lupam nasumično, 500-600?

    Meni su migracije pojele prošlo ljeto.
     
    Last edited: Mar 28, 2023
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Jesi li probao napisati, bubam sad, ako je napravio gresku recimo u odredjenoj liniji koda da to popravi?
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma ne funkcionise za naprednije stvari.

    Znaci nas 4 je pokusavalo na sve nacine da mu objasni sve u korak sta i kako i detaljno i opet na kraju nije uspio da parsira json kako treba da radi.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Da popravim:

    Slabije od ovog ne moze biti, moze samo bolje i naprednije. Mislim da nije pitanje moze li, nego kad ce moci. Sinoc se bas nesto igram sa generisanjem AI/ML modela u Pythonu i radi odlicno iako sam daleko od nekog AI/ML experta.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    cca 400 mašina, evo pokrenuli smo user migraciju, ide sad samo sporo. Jos otlkjučali thorttling na MS strani, ali sporo ko smrt...
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovako ja to vidim, ako ti je posao za racunarom, AI te moze zamijenit. Prije ili kasnije.

    (Pretpostavka je da ce AI eksponencijalno rasti.)
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

  10. monK

    monK Komšija

    U više navrata, po 2-3 sata drill down. Čisto radoznalost da vidim šta će biti i koliko duboko ćemo se ukopati.

    A možda je to što je .NET zajednica bitnije opskurnija na webu u odnosu na Python i JS. Jer ovo nije ništa drugo do malo napredniji google search i stackoverflow.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Može zamijentiti dosta poslova, ali neke stvari ne može, ne ide, plus pojavit će se novi poslovi sigurno.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma



    Učiti lijepiti pločice :)

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne pricam ja o chatGPT, nego o buducim AI.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    I AI će morati neko održavati, na kraju balade neko će morati raspuhati ventlatore :D ono ako ćemo baš banalno. Kažem, poklopit će dosta poslova, definitivno, ali će se i stvoriti novih.

    Moj san je svijek kao u Star Trek TNG... Utopija gdje svako radi ono što želi :D
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ansible pise ko lud. Pomaze mi sa pythonom, netmiko, automatizacija. Pretplatio se na gpt+, Evo vec mjesec dana, sve sam doveo na picenje skripte iz komandne linije.
    Idem na permanentni odmor, samo klikam ono sto se treba uraditi :D
     
    Vedo and Qler like this.
  16. selvin

    selvin Moderator

    Ja to gledam na drugi nacin. Ako ti mnogo pomaze u poslu i zamjenjuje lupam 60, 70, 80%+ tvog dosadasnjeg rada, znaci da svejedno tvoj posao moze obavljati bilo ko jer su informacije o tome sto radis javno dostupne, svima poznate i lako svarljive.

    Tj. spomenuti python, js, html, ansible, skripte... To sve mozes naci na google u par minuta takodjer. Samo ti ChatGPT sumira to na jednom mjestu i targetira bolje tvoj use case. U google upises 3-4 rijeci, njemu napises recenicu-dvije da opises sta hoces i jos mu dajes feedback u koje smjeru da ide. Na kraju potrosis isto ili eto mozda malo manje vremena. Ali bolje ces shvatiti i nauciti stvari koje sam nagooglas i procitas 3-4 linka nego sto kopiras ono sto ti ChatGPT izgenerise pa gledas da li radi i zasto ne. Ucenje metodom pokusaja i promasaja sa gotovim rjesenjem nece nikad bit bolje od researcha. To je gore nego kopiranje rjesenja sa stackoverflow-a.

    Dodatno se namece problem akumuliranog znanja. Ako se masovno krenu koristiti ChatGPT i slicni servisi i ljudi prestanu koristiti druge izvore i nacine razmjenjivanja znanja, npr. StackOverflow i slicno. Odakle ce ChatGPT i slicni servisi uciti? Iz neke dokumentacije koju nece niko citati a ocigledno ni pisati za potrebe language modela? To nije nesto sto je vidljivo sad, ali taj problem ce biti izrazen kroz 5-10-15 godina, kad ne budes mogao naci rjesenje za nista korisno van LLM servisa. A bez izvora novog znanja, nema ni dobrog modela... Ako pustimo da ih ljudi uce koji im slijepo vjeruju i kopiraju rjesenja, tek onda smo zaglibili. Bukvalno pustamo najglupljim ljudima da treniraju model neceg sto treba bit extra pametno :)
     
    iPlay, Reznor, zippoo and 2 others like this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Odlican post.
    Jer AI uzima znanje od znanja cijelog svijeta na internetu i necijih istrazivanja i rezultata.
    Ako se postojeci rezultati bidu sve vise i vise uopstavali ,onda ce AI jos vise uopstavati vec te uopstene rezultate i nece vise imati materijala da pomogne ili rijesi zadatak.Pojesti ce sam sebe.
    To je ono kao kada na faksu neko napravi skriptu a ti iz te skripte podvuces jos manje i prepricas a neko uzme tvoju skriptu pa on sebi podvuce "najvaznije"
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Selvin je to gore odlicno sumirao, problem je sto se ljudi danas previse oslanjaju na tehnologiju i slijepo vjeruju informacijama s interneta, banalan primjer, nece neko izaci na prozor ili balkon i pogledati u termometar kolika je temperatura prije nego izadje vani, vec ima za to aplikacija, mada je srecom ta prognoza u vecini slucajeva prilicno tacna.
    S obzirom da je AI learning based, sve informacije koje prikupi ne moze odluciti sta je tacno od toga, a sta nije, jer sumnjam da je zasnovano na ikakvoj dedukciji, validaciji, vec samo na osnovu istreniranosti modela sa kolicinom podataka i trazi najbolji match.
    Tako da bi tu procenat tacnosti bio 50-50, i zaista je korisno za obaviti neke zadatke pjeske koje bi covjeku trebalo puno vremena.
    AI slican ChatGPT ima vec odavno u nekom obliku, samo sto to nije bilo toliko popularno i dostupno, a koristili smo ga svi, poput Google Assistanta, Alexe, Siri, pa i Search provideri i one reklame koje prate sta najvise pretrazujete, cak sam na fakultetu koristio alate tipa Wolfram Mathematica, ima tome sigurno 10 godina, te kojem das integral da ti rijesi, ako je neki jednostavniji lako ce ga izracunati, dok ako mu das neki tezak neodredjeni, zapne na pola puta, vjerujem da bi i danas slican ili isti rezultat dao :D
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vec vidim kako ljudi vise ne googlaju nego samo pitaju chatgpt. Mislim da ce ovo jos vise zaglupit ljude.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne osporavam ja znanje drugih, i ljudi koji izbacuju i dijele znanje na netu. Sve skripte koje ja pisem, mogu ih napisati sam, samo duze, i dok procackam stack, prochatam sa gpt4, i rijesim problem za kratko vrijeme. Jos malo pa nisam vise network nego prompt engineer :D Kad ovi AI krenu biti manje vise svjesni, imati svoju mastu, tu mozemo dici ruke od svega. Tada idem u zemljoradnike, taman ce klimatske promjene dovesti Svedsku na nivo srednje europe, krompir, jagode, bobicasto voce, to mi je cilj :) Jebo it, ljudi moraju jest ;)
     
    Vedo and irhadkul like this.