Preporuka vodeno hladjenje CPU/GPU

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Reznor, Apr 13, 2023.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mozda ima vec slicna tema, ali ne nadjoh pa evo nova

    Razmisljam o kupovini CPU+GPU vodenog hladjenja, nista ekstremno ni preskupo, ali bi bilo super ako se moze poslije reusati.
    Uglavnom, ne planiram zadugo micati s AM4 platforme, eventualno ove godine planiram upgrade CPU 2600->5600, GPU R9 290 Tri-X->RX580 ili mozda Vega64 i sl i eventualno RAM na 3000+ MHz i to bi bilo to, medjutim AMD GPU i CPU se prilicno griju, nesto sto mi je poznato oduvijek na AMD platformi, stoga bi bilo super malo produziti jos zivot ovoj R9 290 i staviti vodeno hladjenje, zamjena fanova i termalne paste ne vidim da bi dugorocno pomogla, a vjerujem da bi ovo moglo znatno spustiti temperaturu.
    Uglavnom, CPU ide do 80, GPU do 85C, a onda se fanovi cuju ko usisivac :D
    Mozda ovako nesto uzeti?
    CPU http://www.olx.ba/artikal/52150025
    GPU http://www.olx.ba/artikal/52317280


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne isplati ti se to za gpu raditi i ulagati, bolje kupiti gpu sa dobrim hlađenjem.

    Za cpu samo radi 'sminke' mozes na aio, inace neće biti ništa više bučno sa dobrim vazdušnim hlađenjem.

    Btw, ryzeni se uopšte ne griju toliko (do zadnje serije) tako da trenutno imas neko bas lose hlađenje ako su ti tolike temperature.
     
    Reznor likes this.
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, slicnog sam misljenja, vise onako razmatram neke opcije, a prvi put se susrecem s vodenim hladjenjem kao opcijom :)
    Vrlo vjerovatno da je do kucista odnosno njegove izvedbe, u pitanju je MS Armor V700/Aquarius Pro s stock MS fanovima (3 RGB naprijed, 1 pozadi, na vrhu nema nijedan), mada sam ih pomaknuo prema unutra da ima airflowa
    Isto tako stock Ryzen Wraith Stealth cooler
    Mozda bi neka novija GPU bi bila dobra zamjena za ovu, plus manje bi se grijala, cula, a i vukla struje
    Ne igram i ne radim nista previse zahtjevno, ali tipa Starcraft 2 na High postavkama odmah pali ventilatore od GPU na max i podize temperaturu drasticno


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]

    Rjesenje za GPU veoma jednostavno i jeftino.

    Vodeno CPU+GPU kosta vise od tvog racunara, mnogo vise.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa eto, svjestan si i sam valjda da od stock coolera ne mozes ocekviati nista posebno. Nije do kucista koliko do losih hladnjaka na gpu i cpu. Cak gpu koji trose i vise od te mogu biti tihi sa adekvatnim hladjenjem.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Odlicno rjesenje, vidjeh slican mod, moracu s ovim probati, cekam jos nove stock coolere s AliExpressa, ali ne vjerujem da ce rijesiti problem :D
    EDIT: https://www.reddit.com/r/Amd/commen..._app&utm_name=ioscss&utm_content=2&utm_term=1
    Btw kako su spojeni? Serijski spojeni pwm konektori na graficku direktno? Ili mozda na maticnu plocu, tu bi vjerovatno trebao splitter?

    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Apr 13, 2023
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mozes druz kupovati vodenbo za deset godina staru kratu. Pristojno hladjenje ce te izaci skuplje nego ta R9. Uzmi pare za vodeno, prodaj kartu i kupi nesto modernije. A i tu RX580 sto planiras bih zaobisao. Idi na nesto modernije tipa 2060. Nvidia ima DLSS pa sa tim mozes izvuci jos koji FPS u odnos una AMD.

    Voda je samo šminka. Kartice generacijama vec dolaze sa normalnim hladjenjem ovo kako su narasle pa ugradjuju hladnjak od metra koji zauzme 3 slita, dok za CPU ti nista vise ne treba do Noctua-e. Ako ti je fetiš kakvo takvo vodeno, uzmi za CPU MasterLiquid 120.

    Mozes ga naci ispod 100KM. Ako meni hladi normalno 5900x, tebit ce 5600.
     
    Reznor likes this.
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Slazem se u potpunosti, Noctua je bila jedan od izbora, imam onaj mounting kit za AM4 svakako, ceka na svoj red :D
    Ova je za Intel, povoljna cijena: https://olx.ba/artikal/52763723/noctua-cooler
    Znam da je Nvidia bolji izbor, medjutim, Linux ima bolju podrsku za AMD i Nvidia se tu ne snalazi najbolje, a i onaj novi monitor je optimizovan za AMD Freesync
    Svejedno graficku mislim mijenjati, ako nista onda zbog potrosnje energije, CPU bi isao 5600, mozda bi 5600G bio bolji deal, iako je slabiji ima iGPU solidan, opcionalno ide upgrade za brzi RAM i eventualno neki M2 i bolju zvucnu karticu, jer iz ove se jedva sta cuje na slusalicama :D
    Ovaj MasterLiquid 120 izgleda nice, moze se naci Lite za 95 KM, ali sto kazes voda je sminka, mozda bi bolji "propuh" u kucistu rijesio problem za sva vremena, AC fanovi su 15-20KM.
    TLDR; odustajem od vodenog, nije to za moj setup ipak :D
     
    NAILS likes this.