Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. dams82

    dams82 Komšija

    Sve je to super, ali zašto ga zvati dumb, imao sam i ja nokiu 3510i 2002/3 sa ekranom u boji, java igrama, pravio kabal s priključkom ispod baterije da mogu instalirat igre, prijavio se u bh telecom i besplatno koristio gprs u testnoj fazi, našao neke chat sobe u to vrijeme i upoznao se s ljudima iz cijele bivše juge koje sam tu našao, ali meni to već tad nije bilo glupo i ne priznam da su to dumb telefoni čim imaju veće mogućnosti od samog telefona... Ok zovu se eto tako, ali kako onda nazvati skroz običan telefon tipa 3310?

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije ti ni 3310 bio toliko basic kako si opisao dumb telefone. Imao si igrice, mogao si komponovati melodije i imao si wallpapere. Mislim, dumb telefoni se nisu mogli ni da porede sa symbianom i ili windows mobile telefonima. Ili overall PDA uredjajima. Ljud ise ne sjecaj ali tad je HTC harao. Ja sanjao HP iPaq 614. Ili SE P1. Doslovno je tad bio "rat" izmedju Nokia fanbojsa i SE fanbojsa. "Yebo OS kad je moj K800 brzi". (Sto je bila istina jer je symbian propao radi tromosti i sto ga iOS i Android pregazise.) Dok su se Nokia fanbojsi puhali sa n95 koja je bugovala sa SMS porukama. A da instaliras symbian aplikacije, morao si se registrovati na kineski forum i traziti da ti naprave certifikat da poitpisujes svaku symbian aplikaciju da bi se mogla instalirati iskljucivo na tvoj telefon.

    Ali zato ja na svon n80 igram FIFU dok kobajagi slusam predavanja dok ti mozes samo slikat profu ili gledat gdje se vedri.

    Valjda se zna sta je OS. Mogu ja hakovati frizider, i dalje je dumb uredjaj. Mislim da bi poprilicno bilo glupo reci u drustvu "evo imam i ja smartphone" i izvalis T230.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa sad ovisi šta je definicija smart i dumb.
    Ja sam 2004 imao Sony Ericsson p910 i opet ne bih rekao da je to ikakav smart.
    Sada ljudi uzimaju dumb telefone da ne skrolaju reelse cijeli dan i da ih ne targetuju i prate sa reklama. Da li se ovaj što ima what's up uklapa u to je upitno.

    Meni je i ovaj smart dumb kad nema ništa na njemu :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zbog ovog mi i treba, odn. ne za mene već za djecu.
     
    dams82, Haker and aNaToMiC ! like this.
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Moja Nokia E51 iz 2007. je i dalje funkcionalna i ima mogućnost Wi-Fi spajanja. Baš me interesuje može li ta Symbian Opera išta više otvoriti...
     
    dams82 likes this.
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Stavi im Family link i imaš kontrolu nad sadržajima i aplikacijama.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nemam previše vremena da budem 'digitalni policajac' ovo im je dugoročno bolje da totalno zaborave na TikTok, Instagram i ostali otrov.
     
    Last edited: Apr 29, 2023
    aNaToMiC ! and BiceBolje like this.
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Ma to je 5 minuta posla da pogasiš aplikacije koje ne želiš da koriste. mnogo lakše nego naći ovakav telefon koji tražiš. čak imaš mogućnost da im pustiš određene aplikacije s vremenskim trajanjem,kao i noćni režim kada mogu samo pozivati i ništa više.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hvala na sugestiji ali je u mojoj situaciji takav scenarij kontraproduktivan da imam 'osiromašen' smartphone.
     
    dams82 likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Neo Bahamut Zero likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam maloj morao uskratiti YT na tabletu i mobitelu, moze samo na TV-u gdje imam uvida. Jednostavno odluta sa normalnih stvari na agresivne gluposti, cak i na YT Kids.

    A na TikTok i ostale gluposti ni ne pomislja. U skoli djeca pokupe svasta, ovaj vidio ovo, onaj ono, al nista dobro.

    Bolje i dumbphone kad nista drugo ne pomaze, jer djeca su pametna i skontaju sakrivene app.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jedan app koji sam radio od nule za klijenta je upravo to imao za cilj - onemoguciti djeci da po cijeli dan provode na telefonu zakljucavanjem aplikacija, s tim da "kupe" jos vremena moraju odgovoriti na odredjena pitanja i tako nesto nauciti kroz igru.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Apr 29, 2023
    zippoo and dams82 like this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moze otvoriti obicnije stranice a youtube i html5 tesko da sta prikaze.
    Klix i ostalo,ucitava tekst i slike
    Imam Nokiu E6 sa wifi...
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    ne znam svidja li se nokia 8110 4g ima wifi i na olx ima za 50 i 100km
    s tim da ove alternative u vidu kai os izgledaju dobro na papiru ali ne znam kako je u stvarnosti i kako to sve radi
    sto se gubljenja vremena tice naci ce se nacin i mimo tiktok i ostalog pa i na kai os
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kod mene djeca imaju family link I Microsoft onaj family safety. Ograničeni ko balkon :)
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Uzeo sam S23 ultra i moram priznati da sam odusvljen. Telefon je prebrutalan, u svakom smislu.

    Malo godi promjena, dugo se jabuka koristila..
     
    Vedo likes this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    To je must have sa djecom...youtube ih naprosto hipnotizira a malo vecu djecu i tik tok i ostale gluposti sto ne mozes kontrolisati pa svaki dan imas u vokabularu djeteta neku novu "socnu" rijec :D
    Mada kupe te gluposti i od druge djece u skoli ali opet nije isto kada slusa cijeli dan to i kada cuje 1-2 u skoli.
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Treba malo djeci pokazati sta se sve moze s tehnologijom.

    Sestrin najmladji malac, treba u skolu krenuti i do sad je ispratio dosta gluposti sa youtube shorts.a, tiktoka i nekakvih debilnih igara na playstoreu. Roditelji se ne opterecuju previse s time da malo djecu kontrolisu sta gledaju i da ukazu da postoje neke super stvari takodjer.

    Recimo ja pokazao tom malcu aplikaciju star walk 2. Dijete preodusevljeno. Stalno sad propituje oko svemira a manje ga vuce onaj glupi sadrzaj, mozda je to privremeno, ne znam, ali treba ukazati i na dobre strane tehnologije.
     
    BiceBolje and dams82 like this.
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Slažem se, treba ih usmjeriti, a ne samo zabraniti. Ja sam imao slučaj da se malac navukao na neke gluposti na yt, i ja mu rekao ili ćeš prestat gledat te gluposti ili nećeš gledati nikako yt, i sad pošto trenira rukomet dosta gleda o tome, nađe neke utakmice prati, ili neke druge sadržaje koji su korisniji. Naravno stavio sam family link na telefon, a vrijeme korištenja interneta ograničio Eon connect aplikacijom. Što kaže Neo ne mogu biti dežurni policajac, ali mogu biti odgovoran roditelj, ne možeš reći nemam vremena da se time bavim, roditelj si 24/7.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and Stevie_Ray like this.
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Evo ako moze preporuka i ovdje svakako bilo kakva rasprava vezano za oglas potraznje koji sam objavio.

    Dakle uvjeti su da telefon nije slabiji/losiji od Xiaomi Redmi Note 8T, da je nov, sa normalnom vazecom garancijom, i da se moze uklopiti u budzet od nekih cca 300,00KM.

    Prijedlozi? :D i hvala unaprijed svima.