Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Majke mi to razlog. Morao cak i mjenjati planove. Stavio tamniji krov (svejedno mu bilo mjenjati uskoro) da bi solarni paneli bili manje upadljivi. I drugacije panele su imali u originalnom planu. Mislio staviti i jos panela sa druge strane ali i to izbacio. Odobreno mu tek na kraju kad se ovaj komsija nije pojavio vise na gradskom sastanku da ulaze protest opet. Tako da automatski onda odobreno. Valjda i oni sami sebi dojadili kukanjem radi najvecih gluposti.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    One HOA organizacije u US su bas zlo. Postavljaju neka pravila samo da ti pare uzmu. Ovde netreba uopste dozvola bas za solarne, nit odobrenje komsiluka, to bi bas absurdno bilo. Ali nek su oni land of the free :D
    Mozcno sa baterijom, mozes ga pitati koliki je kapacitet i koliko ga je dosla. Meni je bilo previse para za 12kwh bateriju, ROI bi mi bio duplo duzi. Cijena baterija je od prilike 4x nego sto bi u stvari trebalo biti.

    Jos uvijek su minusi po noci, pa grijanje radi, tako da jos uvijek kupujem 10ak kw dnevno. Kad temp predje 10 stepeni po noci, potrosnja ce se prepoloviti.
    [​IMG]
     
    ibran likes this.
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    Kakva bude proizvodnja zimi tj period okt - maj
    Ja sam kontao napravit sistem koji bi iskljucivo koristio za 3 klime jer mi je tu najveca potrosnja
    2 klime griju gornji sprat
    1 klima grije donji sprat

    jun - sep mi je prosjek oko 400kw kad nema grijanja

    dodatna potrošnja na grijanje
    okt 150-200kw
    nov 300-350kw
    dec 500-550kw
    jan 550-600kw
    feb 800-850kw
    mar 400-450
    apr 300-400
    maj 100-150

    otprilike ova zima je blaga mislim da necu preci za komplet sezonu 3000kw sa 3 klime donji sprat oko 20c gornji sprat 23-24c
    ukupno se grije oko 100m2

    sad trenutno je cijena struje bagatela oko 15 feninga

    u budućnosti će to sigurno biti >= 30feninga

    šta misliš koliko bi se moglo uštedit u ovom periodu
    mada me odbija što višak energije nemam gdje "iskoristit"
     
  4. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    U drzavi u kojoj on zivi i nije bas najbolje regulisano solarno napajanje za privatna domacinstva. Tako da onda lokalna zajednica ima vise nadleznosti nego sto bi trebalo. Dok u nekim drugim drzavama je to puno bolje regulisano i sve sredis sebi za dan dozvole.

    Kapacitet baterije je 14kwh, a izasla ga preko 10k$. Kontao je uzeti 2 na pocetku, jer na drugu dobijes cini mi se 40% off ali odustao. Mada je trazio da mu naprave odmah prikljucak za 2gu, i razvedu sve ako nekad se odluci je uzeti. Moze se vidjeti desno od baterije na slici postavljen dodatni prikljucak.

    On dugo vremena kontao uvesti sebi solarnu, i odluci se na taj korak prosle godine jer Federalna vlada kod njih uvela da subvencira, daje povrat od 30% ulozenog u solarnu energiju za privatna domacinstva. Sto ga je podstreklo da krene u projekat.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nemozes se osloniti na solarne zimi. Ovdje se ne isplati.
    Proizvodnja :
    Januar : 0
    Februar : 45kwh
    Mart : 132
    April : 463

    S tim da je velikim dijelom jan-mart bilo 30cm snijega na panelama, tako i kad je bilo sunca, nije bilo neke proizvodnje.

    Cilj je da prodas dovoljno struje tokom ljeta, da napravis sebi kasu koja ce ti pokriti potrosnju u zimskim mjesecima.
    Na svu srecu BIH nije u EU, gdje se dnevna cijena kw/h odredjuje centralno za cijelu EU.
    Ja npr vecu stednju vidim u kilowatima koje ne vucem iz mreze, nego u ovom sto prodajem.

    Koliko vidim u vijestima, i ovu godinu najavljuju velike suse u juznoj europi. Sto znaci minimalna poroizvodnja u Francuskoj, koja ima 54 nuklerana reaktora. Njemacka zatvara svoja 3 zadnja reaktora.
    Kako je bilo proslo ljeto, cijena kilowata je bila preko 1e u avgustu.


    Mene je cijeli sistem dosao oko 10k$, sa 20% subvencije. Da sam na to dodao jos 10k bateriju, otplata bi se digla sa 7 godina na skoro 18.
    Baterija mi zimi nebi nista znacila, jer je ne mogu puniti solarnim, a ljeti mi je potrosnja toliko niska da 3-4kw/h dnevno ne znaci nista.
    Da baterija kosta 2-3000, to bi vec bila druga prica.
     
    Last edited: May 4, 2023
  6. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Buraza je cini se uz subvencije izaslo izaslo sve oko 28-30k, ja mislim. Ukjljucujuci i bateriju tu. To je 20ak panela, instalacija, materijali i svo ganjanje dozvola su oni na sebe preuzeli. Cak i kad je bilo da se izlaze plan pred ovim lokalnim gradskim vijecem 4-5 puta u zadnjoj godini oni su sve to odradjivali svaki put.

    Isto razmisljanje ima kao i ti u vezi prodaje viska energije nazad elektro. Ako se proda dovoljno da on moze pokriti potrosnju struje kad solarna ne moze dovoljno da proizvede, on zadovoljan.
     
    Last edited: May 4, 2023
  7. ibran

    ibran Aktivista

    Vjerujem da bi to kod nas ekspandiralo sa solarnim panelima, samo zakon da se usvoji, da se može na distributivnu mrežu priključiti.
    Vidim i banke nude keredite sa subvencijom za energetske projekte , obnovljivih izvora energije solari i slićno. U manjem BiH entitetu već zakon usvojen, a u federaciji se čeka na usvajanje predugo ne znam kome je u interesu da se ne usvoji.
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    def nema smisla bez toga...
    što kaže zeleni mogao bi proizvest ljeti da imam da trošim zimi xD a i tad bi imalo smisla komplet kuću povezat na solarno
     
    ibran likes this.
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    A koliko panela imaš ?
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Imam 16 panela po 405w. 6.5kw. Oko 12 kad je sunce najvise, izadjem na max, jos uvijek je maj, juni-septembar se racuna kao najveca proizvodnja.
    Suncan dan, obicno imam oko 20-25kw proizvedenih. Sada je 20h, i jos uvijek pravi oko 100w. U junu, suncan dan, proizvodnja bi trebala biti oko 40kw, gdje trosim max 10 dnevno, najvise nocu.
     
    ibran likes this.
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    [​IMG]

    Evo ga i prvi megawatt proizveden :D
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    kamo srece da i mi to mozemo ugradit :D
    mislim da mi je polozaj kuce gotovo idealan za solarne panele mislim da je nagib krova oko 40 stepeni
    a orjentacija 2 dijela krova jugo istok i jugo zapad

    [​IMG]
     
    ibran likes this.
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Dvije sedmice danas od kako je buraz pustio sistem u pogon. U tih 2 sedmice 0kW od elektro potroseno. Jos je pola dana bilo oblacno skroz. Do sad prodao struje u vrijednost od 100$.

    Odlican sistem
     
    ibran and Zeleni like this.
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Meni je dosao racun za struju za maj. 0.5€ :D
    Bilo je hladno na pocetku maja, grijanje je jos uvijek radilo.
    Sada kad je generalno 15+, kupujem max 2-3 kw nocu. Izadje mozda 0.1-0.2€.
     
    Patton2410 and Reventon like this.
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ima li neko iskustva sa kondenzacijskim plinskim bojlerom?

    Nije prevelika razlika u odnosu na konvencionalni, ovaj jedan serviser kaže da im je mana u smislu da ih malo ko radi/popravlja/servisira i da im je uglavnom manja garancija(cca 5 god. po njegovoj priči).

    I da, ima li neko iskustva sa Immergas proizvodjacem?

    Hvala svima za pomoć i sugestije, savjete :)

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    Last edited: Jul 8, 2023
  16. nivla

    nivla Komšija

    zbog servisne mreze u bih trebas kupiti vaillant, kupi obicni jer investicija u kondenzacijski ce ti se isplatiti otprilike kad se isti pokvari i trebas kupiti novi
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li ko upratio ove zakone što su usvojeni na parlamentu (idu na dom naroda) je li riješeno tu da možemo prodavati struju koju proizvedeno solarima i kako je riješeno?
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mogu misliti kakve su stete na panelima nakon onih oluja zadnjih par sedmica, pogotovo u sjevernom dijelu BiH.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakve su ove mini klime?
    Treba mi samo za jednu sobu spavaću. Standardna klima mi je možda previše za jednu malu sobu.[​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk