AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema vise "4080 16GB", to je bilo glupo zvati tako jos od pocetka. Ima 4080 i to je to.

    Bez RT ce 7900XTX izgleda bit 10-15% slabija od 4090. Sa RT, po svoj prilici slabija i od 4080. I to je ok obzirom na cijenu.

    4080 ce vec morat ic dole s cijenom, ispod $1000 prije release-a. Ili ce Nvidia fakat prodavat slabiju karticu za vise para.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako nista, imat ce dosta manji tdp i nece biti dzinovske kao 4080 i 4090. Mozda budu imale i OC potencijala, za razliku od 4090 koja je fabricki nasvirana do maksimuma.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma overclock je mrtav. Nema vise nista da se moze overclockat.

    Dobro ne bas nista. Ima Intel BCLK overclock, i to je sve.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Neso

    Neso Komšija


    "Radeon RX 7900 XTX is designed to go against 4080 and we don’t have benchmarks numbers on 4080. That’s the primary reason why you didnt see any NVIDIA compares. […] $999 card is not a 4090 competitor, which costs 60% more, this is a 4080 competitor."

    — Frank Azor to PCWorld via Videocardz

    https://videocardz.com/newz/amd-con...3-may-be-supported-by-pre-rdna3-architectures
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hm, cudno. Kao da su nas lagali za 7900 performanse.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  6. Majesco

    Majesco Aktivista

    Gledao sam Linus video gdje su uradili procijenu, gdje je 7900XTX sporija od 4090 za nekih 10%,
    Ovo vrstu usporedbe su radili sa AMD i Intel procesorima prije i ispostavi se da su prilicno tacni u tome, ako je ovo 10% sporija to nije nimalo lose.
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Zadnjih par dana se spekulisalo da ce 7900 XTX biti totalni promasaj i znatno ispod performansi 4080.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha, nisam pratio. Ovo sto vidjeh ko 4080 al rt slabiji dosta!?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  11. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Za RT ocekivano jer tu je Nvidia prejaka i bice jos dugo nedodirljiva.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jucer je procurio YT klip sa performansama RX 7900XTX vs RTX 4090, oko 15 fps razlike u 4K u odnosu na 4090 sto je nevjerovatno za 600$ razlike. Jos 4090 trosi 50W vise.
     
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Dec 12, 2022
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, imaju solidno hladjenje, a nisu dzinovske kao 4080 i 4090, nego standardnih 11" i nekih 2.5 slota debljine.
     
    Picoooka likes this.
  15. vutra

    vutra Komšija



    TL;DW:
    Raster na nivou 4080
    RT pretežno između 3090 i 3090ti
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za one koji planiraju kupiti ili imaju RX 7900XT ili XTX sa fabrickim dizajnom. Izgleda da kartica ima gresku u hladnjaku, odnosno vaper chamberu... Ostali modeli od Asusa, MSI i ostalih su ok.
    A smijali smo se Nvidiji za naponski konektor :)
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    I ja bas odgledo ovaj video :), al su ga zeznuli.
     
  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Ja sam sebi prije par dana kupio Shapirre Nitro+ Rx 7900 xtx uparenu sa 7800X3D.
    Razlika od moje stare 5700 xt je brutalna.
    Recimo Doom Eternal sa nekih 180 FPS na gotovo 500 FPS.
    Ali nije samo FPS u pitanju generalan osjecaj u igrama je mnogo bolji valjda sto je smanjen "input lag".
     
    chenta and Reventon like this.
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koja ti je maticna? Ne znam jesi li upratio da Asusove x670e imaju problem sa 7800X3D u vidu prevelikog napona na procesoru. Na kraju stradaju i ploca i procesor.
     
  20. igor.g

    igor.g Komšija

    Sve am5 ploče imaju problem samo sto je Asus nasvirao svoje ploče ponajviše. AMD je ovdje najveći krivac, QC im nula.