1. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    da ali su tvoji radovi super.
    mene ova catia zeza oo rendera...
    a ovo sam gresku napisao.
    iako
    htio sam reci jer su jezgre 100% zauzete..
    a sto kad renda 3ds max one neke modele iz knjige nikad se jos nije desilo da su jezgre cijelo vrijeme tokom renda 100% zauzete??'
    i vedo kakvi su mi ovi modeli iz catia-e???
    poz
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Modeli su ti "simple", dodaj jos detalja, sredi materijale ;)

    Nisu ti bile zuzete jer si pravio jednostavne scene, napucaj ti to sa bumpovima, displacentima, HDRIom, nabij subdiv pa ces vidit kad Quad bude rendao jednu sliku i po 10 sati ;)
     
  3. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e to jedva cekam..
    jer to je pravi rad..
    hvala ti na savjetima i komentarima...
     
  4. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e da se opet vratim catia-i
    ima li neko da radi catia-u i insekt9 se izgleda izgubio
    steta
    da razmjenimo neka misljenja i to??!!
    a i jos da m ineko pomogle oko catia rendera..
    pa eto ako ima ko nek se javi..
    jer je zamro ovaj dio foruma..
    sto li???
    hajde pisite sve sto je bitno..
    poz.
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    :)

    Prijateljski savjet: prestani pisati u petnes' rijeci u dvadeset redova, nemoj redati tolike tackice, upitnike itd. Opet si poceo post sa "e" :lol:
    Posto se ovdje puno ljudi ne bavi modeliranjem masinskih dijelova isl. savjetujem ti da se registrujes na neki forum koji se bavi tom tematikom. Ako ti engleski nije jaca strana, onda se registruj na neki hrvatski ili sprski forum (ako kod nas nema, nisam informisan). Google is your friend.
     
  6. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Sve je to fino, ali uglavnom nepotrebno ako se baviš inžinjerskom praksom.

    frenki_23 više vremena posveti vježbanju, da naučiš kako se koriste sve alatke osnovnih modula. Savladaj
    temeljno Part Design, Assembly Design i Drafting. Kasnije kada budeš modelovao složenije oblike koristićeš se sa Generative Shape Design-om i ostalim Shape modulima, kombinujući ih sa Part Designom. Korisnije je da vrijeme potrošiš savladavajući tehnike parametarskog modelovanja nego radeći bespotrebne renderinge.

    Našao sam negdje neke zadatke sa nekih takmičenja iz parametarskog modelovanja, pa ti mogu za vježbu poslužiti:

    http://slavisa.todorovic.googlepages.co ... OMETAR.pdf
    http://slavisa.todorovic.googlepages.co ... a_meso.pdf
    http://slavisa.todorovic.googlepages.co ... makaza.pdf

    Evo i nešto što sam ja u zadnje vrijeme radio za grafički rad iz alata za deformisanje. Imaju dvije greške koje se mogu brzo ispraviti, ali ne da mi se dalje s tim zezati jer je asistent uzeo rad, a ja dobio potpis :wink:
    Evo ti draftovi pa navali na modelovanje :D
    http://slavisa.todorovic.googlepages.com/StancaPDF.rar



    Kreni i samostalno da radiš, da osmišljaš neki sklop, mehanizam... Pri tome razmišljaj o tehnologiji izrade dijelova, izvedbi montaže sklopa (da u toku montaže ne dolazi do zadiranja između dijelova čime montaža ne bi bila moguća), troškovima izrade (idi na jednostavnije oblike ako isti zadovoljavaju namjenu, jer time pojeftinjuješ izradu) i dr. jer ako se budeš bavio inžinjerskim poslom (pretpostavljam da hoćeš jer si izabrao Catia) to je ono što te u praksi čeka.

    Primjera radi, kod te felge koju si modelovao. Kako misliš da ju napraviš? Ako ćeš ići na livenje pod pritiskom na primjer, onda vodi računa o tome može li se ta felga izvaditi iz kalupa i gdje će biti ravan rasklapanja kalupa.
     
  7. frenki_23

    frenki_23 Aktivista


    e salvisa dosta vremena sam proveo na izucavanje svih naredbi u part-u assembly-u sad pocinjem i DMU
    to takodzer radim i u srednjoj skoli masinska.
    pa upisati iduce godine masinstvo
    samo ne znam na kojem se smjeru u sarajevu na masinskom fakultetu radi catia il ineki dtrugi program za 3d.
    a malo mi je napravio problem ovaj separater za meso jer ne znam kako da uradim te kao nozeve..
    ne razumim ih malo su mi nejasnio.,
    mozes li mi malo pojasniti??
    i hvala ti za radionicke crteze!!!
    poz.
     
  8. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ako upišeš smijer proizvodnog mašinstva onda ćeš htio ili ne morati da radiš sa CAD programima. Prije svega radi grafičkih i semestralnih radova iz svih stručnih predmeta. Šta se konkretno po pitanju CAD/CAM-a izučava tokom školovanja na određenim smjerovima u Sarajevu ne znam. Raspitaj se malo, pa vidi šta ti odgovara.

    Ja sam na proizvodnom smjeru na MF u Banjaluci. U trećoj godini studija se izučava predmet ''Projektovanje pomoću računara''. Konkretno se na vježbama radi AutoCAD i Solid Works. Ostalo otpada na silnu teoriju na predavanjima i izradu zadataka na vježbama, kakvi se dobiju na pismenom dijelu ispita.

    Katedra za obradu deformisanjem forsira Catia-u, jer imamo licenciran softver (poklon od Tehničkog univerziteta iz Študgarta ako se ne varam) te u sklopu laboratorije za obradu deformisanjem radi i računarski centar gdje se može raditi u Catia.


    Što se tiče tog noža, upravo sam ga izmodelovao i evo prikaz u 3D pa će ti siguran sam sada biti dosta jasnije
    kako izgleda:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Dok sam modelovao snimio sam ti i screenshot-ove da vidiš kako sam radio: može se taj nož jednostavnije uraditi, sa Pocket a poslije toga uradiš Draft strane, kako bi dobio onaj nagib. Međutim ja sam išao sa Pocket do površine, kako bi vidio kombinovanje rada u Part Design-u i Generative Shape Design-u. Takođe Feature-e sam podijelio u dva Body-ja. Nepotrebno, ali eto, ako nisi da se i sa tim upoznaš.

    Evo screenshot-ovi: http://slavisa.todorovic.googlepages.com/Catianoz.rar

    Evo i CatPart: http://slavisa.todorovic.googlepages.com/Noz.rar

    Nemam vremena da pišem kako sam radio, moram učiti, a i Dog Father čini mi se reče da ovdje nema domaćih zadaća :D Ako ti šta ne bude jasno potraži me u večernjim časovima na MSN. Poslao sam ti na PP adresu.
     
  9. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e hvala slavisa..
    pomogao si mi..
    sada idem na izradu ostalih djelova..
    poz.
     
  10. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Jbg, izgubim se pa naletim ali ću se o5 (vjeriojatno) izgubiti.
    Imam dosta obaveza zadnjih dana pa nikako.

    @Frenkie > što god napraviš to se može izraditi, suvremeni obradni centri izrađuju doslovno SVE!!! Recimo, jedan (samo jedan) komad koji im pošajem, nakon programiranja (cca 5-8h) izrađuje se od petka do utorka.

    Sve ovisi o tehnologiji kojom proizvođač (i naručioc) raspolažu i cifri koju mogu izdvojiti. Naravno, da se uvijek treba težiti jednostavnijim i logičnim oblicima. Ako budeš na konstrukcionom smjeru na strojarstvu slušat ćeš Tehnologiju oblikovanja.
     
  11. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e hvala ti.
    a znam da se moze to izraditi ali onda i povecava cijenu kostanja samog proizvoda.
    i usput slavisa danas sam zavrsio onaj graficki transmisionog vratila i dobio 5 hvala ti na pomoci.
    samo me jos interesuje jeli ima neko od vas primjer crteza kuke iz transportnih uređaja*?
    jer mi treba za grafici a i da uradim model.??
    poz. i hvala.
     
  12. GV

    GV Komšija

  13. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e jeli neko zna kako u catia-i vidjeti koliko model ima poligona i kak otaj broj povecati..
    treba mi:
    poz.
     
  14. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    U Catia se ne modeluje poligonima kao u 3D Studio Max ili Maya, nego parametarski, sa tipskim formama, tj feature-ima. U Free Style i Automative Class A možeš modelovati površine NURBS algoritmima, ali rad sa poligonima u CATIA i ostalim inžinjerskim CAD softverima nije opravdan, pa toga i nema.

    Ako misliš na konačne elemente pri FEA analizi tu možeš štimati gustinu mreže i time uticati na ukupan broj konačnih elemenata modela.
     
  15. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Ima li ko luđi i jači??? File je otvaran (assembly) više od sat vremena. Pogledajte RAM. Riječ je o Catia-i v5r18 (x64)

    [​IMG]
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    To ti je Page File drug, a ne RAM. Doduse imas 8GB RAM-a (i Vedo ima toliko, dosta nas ima 4GB u obliku 2x2GB), ali nije to puno (s obzirom na danasnje cijene RAM-a).
     
  17. GW

    GW Moderator

    Smiješno. Da ne kažem jadno.
     
  18. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Znam ja da je to page file... Ali s obzirom na 8GB RAM-a uz nVidia Quadro i 3.7 Xeon...
     
  19. GW

    GW Moderator

    Zašto imaš potrebu da nama govoriš kakav komp imaš?
     
  20. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    sta ga je toliko dugo otvarao
    i o cemu je rijec? koji mod.