CAD hardware!?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by frenki_23, Oct 28, 2008.

  1. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    zdravo.
    interesuje me ima li neko link stranice prodavnice gdje ima kupiti hardware za cad alate.
    catia, solid works, i tako to?
    i koji vi racunar koristire i kako vas sluzi.
    koja graga i koliko rama.
    i ima li neko xeon racunalo.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa ti fakat dosadan sa ovim temama.
    Moze Slavoljub naruciti vjerovatno, ali imaj na umu da jedna pro grafa namjenjena samo za te poslove kosta kao citav tvoj komp, i vise. Mislim ono, dovoljno si dugo na forumu da znas svu raju i da upratis ko sta ima, nije ti ovo dernek bolan da se pita ima li ko 50 torbica i je li bio na proslom koncertu Sake Polumente.
     
  3. pac

    pac Komšija

    frenki sve ti je to super sto imas samo jos neku quadro graf kad bih mogao ubosti jos bolje bi bilo a meni tu svoju hd2600xt prodas i svi smo zadovoljni. :wink:
     
  4. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    sad za sad mi je i ova dobra modana. jer mi catia radi super na modelima koje radim.
    autocad mi nije nesto ali njega i onako ne koristim za 3d samo 2d 3dsmax imam namjeru poceti uciti kad se nade vremena.
    ali mi catia stvarno ovako dobro radi
    jos moram naci 64 bitni sistem da li mi je dobar xp ili vista gledajuci na ove programe.??
     
  5. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    znam da sam dosadan. ali mi je cilj bio da vidim da li neko na forumu ima neki serverski racuna. jer na 3dhr.net vecina raje koristi veoma dobre i jake racunare ima dosta i servera. pa zato. izvinite ako postajem dosadan.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nije problem što si dosadan.
    Problem je što nisi stari clan ovog foruma pa da ne znaš koristiti edit i barem paziti gdje staviti tacku i kada treba prebaciti u novi red radi preglednosti.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    1. postavis temu o CAD hardware-u i pitas "i koji vi racunar koristite i kako vas sluzi."
    2. onda govoris "sad za sad mi je i ova dobra modana. jer mi catia radi super na modelima koje radim." & "ali mi catia stvarno ovako dobro radi"

    ne kontam sta je onda svrha ove teme?
     
  8. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Definitivno winxp x64, jer Vista nema podršku za OpenGL. Znači ako koristiš Vistu kao operatvni sustav nemaš koristi od profi grafičke. btw, zašto kupiti radnu stanicu ako se catia-om baviš za vježbanje? Ili imaš para za bacanje? Radnu stanicu si kupi kad budeš imao svoj biznis i mogneš je isplatiti, a ako budeš radio za nekoga, onda neka taj isti kupi workstation.


    edit: http://www.proegurus.com/viewtopic.php?f=8&t=30
     
  9. pac

    pac Komšija

    Ma pusti frenkija vidis da naprdjuje bezveze ni sam nezna sta ce. Pa mislim da ova recenica sve kaze '' hocu bolju graf za cad,catia,max..., ali mi ova modana hd 2600xt pravo dobro sluzi''.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Da ti nisi sta fulio? Kako nema podrsku Vista za OpenGL?? Prema toj izjavi znaci Doom ili Quake ne mozes vrtiti na Visti :roll: Ima Vista openGL, kada biram drivere za viewport Maxa imam opcije Software, D3D i OpenGL.
    Da nisi mislio na nesta drugo?
     
  11. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Da se odmah ogradim, negdje sam pročitao da je Vista bazirana na directx 10ci, te da nije razvijana za OpenGL. Na polsu je niko ne koristi, mada imamo licencirane, svi radimo na winxp x64. Pričao sam sa adminom u njemačkoj i reče mi da ne stavljaju Vistu, iz više razloga: v5r18 se teško instalira, ako se uopće da instalirati, prilagodna ljudi na novi look, nekompatibilnost sa drugim stvarima koje koristimo, ...
     
  12. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e insekt9 jeli moze ova catia V5R18 koja radi na 32 bitnom sitemu da radi i na 64 bitnom.
    ili moram naci catia-u za x64 software???
    jer imam namjeru da instaliram xp x64 ali me najvise odvlaci od toga jer en znam moze li catia ova na x 64 i AutoCAD 2008 jer mi treba gotovo svak idan za skole.
    ako zans ili neko drugi nek mi objasni?
    poz.
     
  13. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Ne znam je li može x86 raditi na x64 OS-u. Sumnjam da može. Ja nisam uspio v5r18 instalirati na Vistu (x86). A radilo se o originalnim CD-ovima!!! Javljao neku je grešku. Prelistao sam mali milion foruma, i masa ljudi je imala isti problem. Na XP-u se može instalirati (nisam probao, ali na IBM-ovom site ćeš pronaći link na MS update za windoze.

    Još uvijek doma nisam probao x64 OS, pa nisam probao niti Catia-u x64.
     
  14. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    meni prije neki dan nije uspjela instalacija catia-e v5r18 na vistu x64 iako nije neka kopija. tek kupljena vista izbaci neku gresku. isto mi se desilo i sa autocad-om pa zato pitam da li moze na xp x64 jer ako ne onda moram naci catia-u x64 i autocad. u svakom slucaju hvala.