CATIA DMU KINEMATIC ???

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by frenki_23, Mar 22, 2008.

  1. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    E imteresuje me da li neko radi sa ovim programom i sa ovim modulom.
    pokusavam nesta ali me cesto zezaju neka ogranicenja.
    sta da radim-
    imate li neke tutoriale da mi date link ili neke knjige.
    vezano za catiu.
    unaprijed hvala.
    i postavite svoje radove
     
  2. keno

    keno Novi član

    frenki pogledaj PM
     
  3. Markoni

    Markoni Guest

    Poštovani,
    novi sam na forumu, pronašao sam ga tražeći tutoriale za Catiin modul DMU Kinematics.
    uglavnom, radim završni rad na fakultetu strojarstva i brodogradnje, tema : naprave za stezanje.
    osim modeliranja, moram napraviti kinematsku analizu. međutim stalno mi javlja greške s ograničenjima i da mehanizam ne može biti simuliran.
    da li netko ima nekakve tutoriale (pdf ili video) da mi pošalje? gori mi pod petama zbog roka :-S .
    također, ako nekoga zanima što radim ili mi voljan sugerirati kako da to uradim neka mi se slobodno javi na mail.
    unaprijed hvala,

    Pozdrav
     
  4. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e imas na ovoj temi catia V5. i idi redom i imaju postavljeni linkovi od dvije knjige.
    jedna se zove dizajn mehanizma i njegova animacija.
    Nju skini i u njoj imas oko 12 vjezbi kako da pokrenes mehanizam. Sve je uzeto u obzir (svako kretanje) i kad odradis te vjezbe onda ces znati kako da pokrenes svoj mehanizam.
    Sretno.
    poz.
    >Evo edit.:
    potrazio sam ja i evo ti link za tu knjigu.
    http://rapidshare.com/files/97061945/CA ... macija.rar
     
  5. Markoni

    Markoni Guest

    imam tu knjigu i radio sam po njoj.
    u međuvremenu sam probao na još par načina raditi, ali uvijek isto : mehanizam ne može biti simuliran jer ima previše naredbi / veza. probao sam s minimumom veza i opet.
    probat cu danas s voditeljom rada to rješiti.
    hvala na pomoći.
     
  6. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    nisam puno koristio DMU.
    ali onako za skolu kad je trebalo tad sam radio uz pomoc knjige.
    i ne znam puno mehanizama raditi.
    radio sam cetverocilindricni motor.
    i tako te neke stvari.
    Ako ti bude sta trebalo javi.
     
  7. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Žao mi je što kasnim sa odgovorom, no poenta je u sljedećem:
    Da bi mogao simulirati rad mehanizma potrebno je da imaš fiksni part ili assembly, a pored toga i onoliki broj komandi veza koliki je broj stepeni slobode kretanja mehanizma.

    Idi na Analyze/Mechanism Analysis, pa vidi koliki je ''Degre of freedom without commands''. Ako je na primjer 2, onda moraš dvijema vezama zadati komande, kojima ćeš diktirati pokretljivost tih veza i tako simulirati rad mehanizma. Na primjer kod klipnog mehanizma ''Degre of freedom without commands'' je 1, i potrebno je Revolute vezi radilice čekirati ''Angle Driven''. Na taj način se zada komanda kojom diktiramo ugao zakretanja radilice.

    Evo primjer mehanizma sa četiri stepena slobode:
    http://i43.tinypic.com/20upf60.jpg
    Da bi se simulirao dodane su komande ''Angle driven'' na četiri veze.