1. djuro182

    djuro182 Novi član

    pozdrav svima. evo ja sam novi na forumu i isto tako u radu u catii.poceo sam prije pol godine kad mi je dosao taj predmet na faksu.....zanima me najvise podrucje Generative shape disigna i Free style al nemogu naci nikakvu posebno korisnu literaturu,pa me zanima dal mi mozete pomoc oko tog....
    evo ovo mi je prvi ozbiljniji rad,koji sam morao radit za faks,rjec je o nekoj spravi za fiksiranje obradka,pri cemu sam najvise morao obratit pozornost na jednostavnost izrade svakog djela sprave i njihovu funkcionalnost....svaki komentar je dobro dosao..:)

    [​IMG]
     
  2. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e ovako.
    prije svega dobro nam dosao na forum.
    to oko generative shape designa. imam ja nekih tutoriala. A vec su postavljeni na nekim od prijasnjih postova.
    A najbolje ti ja da to vidis u help file-u ili da vidis na youtube-u jer tesko ja naci tutoriale za catia-u.
    vidi na proslim postovima insekt9 je to postavio.
    Imas li jos neke radove koje si radio?
    Ja trenutno imam za maturski rad alat za prosjecanje (srednja skola) pa kad uradim postavit cu da vidite.
    poz.
     
  3. djuro182

    djuro182 Novi član

    jel mi moze neko rec da li se moze naci sta honorarnog posla vezanog uz rad u catii. ja jos studiram,a modeliranje mi je dosta zanimljivo pa me zanima dal mi neko moze dat kakav savjet. živim u zagrebu.
     
  4. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    ja nisam radio nista.
    Jos uvijek sam u srednjoj skoli. A mislim da malo ko zna da li ima u zagrebu.
    Ovdje kod nas slabo. bar po mom misljenju, a sta si radio, postavi neke radove.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    trenutno je stranica down radi upgradea, ima tu i ponude za poslove u raznim 3D alatima, pa mozda ti i sta upali:
    http://3dhr.net/
     
  6. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    jos dva dana pa je stranica opet u funkciji.
    A Vedo koliko ja znam na toj stranici ima ponuda poslaova za rad u 3ds max-u maya-i i slicnim alatima.
    Ali koliko znam da nije bilo ponuda poslova vezano za catia-u.
    Bilo je jednom neke price oko tih poslova ali u solidworks-u.
    A u svakom slucaju navrati na stranicu i imas u podforumu ostalo ima odjeljak catia.
    Ima dosta dobrih stvari, tutoriala i mozes naci pomoc ako ti zatreba.
    poz.
     
  7. djuro182

    djuro182 Novi član

    puno hvala. nisam do sad znao za tu stranicu,mozda mi i pomogne,sad je pod upgradaom pa cu pogledat sta ima kad se ponovo otvori.
     
  8. djuro182

    djuro182 Novi član

    frenki jesi ti mozda denis t. na forumu 3dhr-a? jel znas mozda zasto se jos nemogu registrirat na stranicu ?
     
  9. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    da ja sam denis t. sa 3dhr-a.
    trebalo bi da se mozes registrirati, a moguce su malo smetnje jer se jos uvijek radi na doradi stranice.
    Jos nekoliko korisnika je pitalo zasto mu se jaran ne moze registrirati-
    Pokusaj ponovo, a usput ja cu vidjeti sta je problem.
    cim se registiras odmah na forum catia. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  10. che

    che Guest

    Nov sam na forumu pa imam par pitanja:

    1.Video sam da na pocetku teme imaju knjige za katiju na nasem jeziku pa me interesuje da li ste nasli na rapidshare-u onu najnoviju Catia V5 verzija 17 (Richard Cozzens)?
    2.Moze li mi neko dati neko uputstvo za renderovanje,neke smernice?
    3.Ima li neka knjiga za FEM analizu (partovi i sklopovi) za download a da nije na nemackom?

    Pozdrav.
     
  11. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e dobro nam dosao.
    za tu catia-u ne znam, ne smijes o tome na ovom forumu.
    imas na stranici 3dhr.net napisao sam uputstvo kako oko renderiranja u catia-i.
    osnovne naredbe a ima i jedna knjiga koju je postavio Blackmore al ija na ruskom.
    imao sam nesto oko FEM analize, neke osnove i tako to.
    Mislim da ima na stranici 4 pa vidi.
     
  12. che

    che Guest

    Hvala frenki_23, skinuo sam uputstvo za renderovanje.Sto se tice FEM-a, treba mi neki tutorial (ili mozda bolje neki primer) za FEM sklopova, uvek mi zafali neko ogranicenje pa mi kaze da je problem staticki ne odredjen (singularity error).

    Hvala jos jednom

    Pozdrav
     
  13. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Ako ti bude jos sta trebalo a da mozemo pomoci. tu smo.
    poz.
     
  14. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e evo vec duze vrijeme nema nista u podforumu cad/cam. a mene muci jedan problem vezan za catia-u
    Kako da od jednog parta, napravim njih dva ili tri i da ih onda spojim u assembly-u
    Da vas ne bih mucio s objasnjavanjem evo link od tutoriala sa youtube-a i tu je to prikazano.
    Ali na snimku se ne vidi koje naredbe koristi.
    Pa ako mi neko moze pomoci dobro bi mi doslo.
    Evo link pa pogledajte.
    http://www.youtube.com/watch?v=f5_P8CjNfXI
     
  15. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    U jednom partu radiš sa više Body-ja, tako da Feature-ima prvog Body-ja ćeš kreirati novi part, Feature-ima drugog Body-ja kreiraćeš drugi novi part i tako redom.

    Kada sve izmodeliraš u jednom partu onda desni klik na prvi Body pa na Copy.

    Otvori novi part, desni klik na korijen stabla i odaberi Paste Special a zatim odaberi As result with link.
    U novom partu dobićeš geometriju tog Body-ja, povezanu linkom, tako da ako mjenjaš geometriju Body-ja u prvom Partu ista će se promjeniti nakon update-a u tom drugom Partu.

    I tako redom, za drugi, treći , ... n-ti Body.

    Ne mogu otvoriti taj video da vidim kako je tu urađeno. Možda video više ne postoji?
     
  16. insekt9

    insekt9 Aktivista

    A New from? Izbaci sve iz parta osim body-a koji ti treba. Lakse nego hide/show u "glavnom" partu...


    btw, u vezi lika sto ga otjeraste. Adapter je file za koji sam Vam govorio da ga koristite, u njemu su sve potrebne stvari za assebmly, od glavnih tocki / axs sustava, face-ova, kopiranih elemenata iz druge (vezane) konstrukcije, ...
    Kod BMW-a se taj file zove adapter, kod Mercedesa bez-axis, VW skeleton,...
     
  17. digitalni

    digitalni Guest

  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ovo mi smrdi na politiku ili takvo nesto sl. sa isteklim rokom trajanja poput namirnica na snizenju u Bingu.
     
  19. digitalni

    digitalni Guest

  20. DraganC

    DraganC Guest

    Treba mi pomoc oko dva problema.
    Koristim Catiu V5R19

    Projektujem jedno postrojenje za BioGas u catiji, interesuje me:

    1. Da li postoji opcija definisanja tla odnosno parcele u catiji, ili tu parcelu moram da kreiram u partu kao pad element

    2. Kada parametarski izmodelujem postrojenje, i nakon promene dimenzija postrojenja otvor na pipe elementu kreiranom u piping modulu i assembly elementu mi se vise ne gadjaju, Odnosno mogu li da fiskiram otvore, a da program sam menja duzine deonica cevovoda

    Hvala unapred...