Pirate Bay quartet found guilty, sentenced to one year in ja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Apr 17, 2009.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    tcmagazine.info
     
  2. GW

    GW Moderator

    Stvarno ekstremno. Vjerovatno hoće da naprave primjer od njih.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sa legalnog aspekta nema logike, ako na svojim serverima nisu imali "copyrighted" software onda im mogu suditi samo za poticanje piraterije.

    Po ovoj logici ce vlasnik pijace placat kaznu sto na nekoj tezgi neko prodaje piratske cd ove.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Ne moze se na osnovu ove vijesti nista zakljuciti u smislu je li pravedeno ili, posto bi se citava presuda trebala procitati kao i poznavati detalje zakona u Svedskoj/EU (ne mora znaciti da su u potpunosti kompatibilni sa EU direktivom).
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ma znam al opet ako ovo postane pravosnazno, iliti u pravnom terminu presedan nece na dobro

    Opet ima zalba, valjda imaju dobre odvjetnike (dushmane).
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Treba omoguciti P2P sa svim mogucim pravima te istovremeno onemoguciti ilegalnu distribuciju. Ti objasni kako.
     
  7. extibo

    extibo Komšija

    Pa zar ne pise u TOS da nisu odgovorni za stvari koje uploadaju korisnici?
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Nije to bas tako jednostavno. Primjera radi, mene je kao vlasnika sajta Microsoft kontaktirao jer je neko na forumu stavio link na rs download MSN9 beta neke sto je procurila ranije.
     
  9. FearLess

    FearLess Aktivista

    Pa tom logikom bi i google trebali osuditi. Jer pomocu google-a je lako doci do raznoraznih torrenta i piraterije.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ovo nema logike. Jeste tesko uci u trag koga tacno tuziti kod piraterije jer je jednostavno nemoguce naci pravog krvivca... ali s druge strane.. kriv je onaj koji dozvoljava i daje prostor za razmjenu "ilegale". Sad opet.. treba onda suditi google-u jer se preko njega dolazi do svega i tako.. vrti se u krug.
     
  11. FearLess

    FearLess Aktivista


    Pirate bay samo upucuje gdje ima skinuti pirateriju. Tj isto npr da tebe neko pita gdje ima kupiti piratizovani windows i ti kazes ima kod Mehe. Jel to tebe cini prestupnikom?
     
  12. GV

    GV Komšija

    Parafraziram:

    ''Tj isto npr da tebe neko pita gdje ima kupiti marihuanu i ti kazes ima kod Mehe. Jel to tebe cini prestupnikom?''

    Naravno, da te čini prestupnikom, činjenje prestupa, pomaganje u ili neprijavljivanje istog su krivična djela
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    FearLess, ..odgovor je DA. Pa za to su i osudjeni.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Razlika izmedju Googlea koji je najbolji nacin za pronalazenja wareza i PirateBaya je u tome sto Google pretrazuje sve (tudje) stranice / servere po kljucnoj rijeci, a ovi torrente hostaju na svojoj stranici / serveru.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Da. .al zasto se ne ugase torenti.. ok znam da se stalno kote i slicno al.. u biti ti ga dodje isto.. kao i google. Goolge sve pretrazuje a ovi odredjenu "rubriku" ..mada i s druge strane gledajuci, "očito" je da su namjenjeni samo za pirateriju pa i po samom nazivu... ali opet se ponavljam. Ne moze se tu naci pravi krivac i nije posteno sto susamo njih optuzili/osudili.
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ma sam po sebi copyright je bezvezan , nelogican i jako podlozan subjektivnom tumacenju odnosno ko ima veci pistolj njegovo tumacenje se pika
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    Meni je samo zao ljudi jer fakat, napravise primejer od njih, a bas po mi postali dragi poslje recenice
    al et dohaka im ona u Swedish
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sudjenje je bilo na najnizoj instanci svedskog suda. Ljude za silovanje ovdje ne osudjuju na godinu dana zatvora, ne kontam odakle im ideja za ovo, al eto, apel je lego, pa cemo viditi gdje ce ovo da zavrsi.
     
  19. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ima logike da kupovinom praznih medija placamo naknadu za ista ta prava. :mrgreen: Oni bas znaju da cu ja snimit sebi nesto ilegalno.

    S druge strane sto neko ne tuzi proizvodjace alkohola, oruzja, automobila itd. Jer moze pijana budala uzet pistolj, sjesti u auto pregaziti kamaru ljudi, i pucati po njima. :mrgreen: Ljudi su samo omogucili servis nisu oni direktno radili to.

    Na kraju cu da vas prosvijetlim poslovicom: "Ja ti mogu samo pokazati put, ali ici moras sam".

    Pozdrav raja. :mrgreen:
     
  20. Zlatan

    Zlatan Komšija

    me nema tu logike svaki zakon se tumaci onako kako se ljudima cefne, kad bi se islo po nekoj pravdi taj bi sudija mozda trebao prvo sebe u zatvor da stavi...